Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

16 adımda obeziteyle savaşın

17.02.2021
191
16 adımda obeziteyle savaşın

Online Mascarammaxx güzellik dergisine konuşan, Özel Ethica İncirli Hastanesi’nden Bilirkişi Beslenme Uzmanı Fatma Yiğitoğlu, 16 adımda obeziteyle mücadelede nasıl bir yol izlemeniz gerektiğinin tüyolarını veriyor.

Metabolik sendrom olarak adlandırılan obezitenin tedavisinin temelinde bir takım yaşam tarzı değişiklikleri yapılması şart! Bunların başında dinç beslenmeyle kilo verme, egzersiz ve sigarayı bırakma geliyor. Yapılan çalışmalarda 3 kilo ağırlık kaybında şeker hastalığının gelişme riskini 5 kat azalttığı görülmüştür. Sebze ve meyvelerin günde 3-5 porsiyon tüketilmesi kardiyovasküler hastalıkları yüzde 20 azaltır.

peyderpey yapılması gerekenler

1. Sağlık Durumu beslenmeyi hayat tarzı haline getirin.
2. Tatlı tüketimini azaltın. (Tatlı krizleri için: 3 kaşık yarım yağlı yoğurda 1-2 tatlı kaşığı tarçın ya da 2-3 adet doğranmış kuru kayısı ekleyerek yiyebilirsiniz.)
3. Su tüketimine uyarı edin. Her öğünden 30 dakika önce su içmeye özen gösterin. Yarım saat önce içilen su, mide asidini azaltmasıyla açlığı azaltır.
4. Günde 5-6 adet badem tüketin. Düzenli badem tüketimi araştırmalarda bel çevresinde yüzde 10 a kadar düşüşler görülmüştür.
5. Maddi aktiviteyi artırın ve düzenli hale getirin.
6. Spor sırasında 3-4 adet kuru erik/kayısı tüketin. Ayrıca size enerji verecek keza de düşen kan şekerinizi dengeleyecektir.
7. Kalsiyum tüketin. Kalsiyum, yağ yakımı sağlar. Günde 2 porsiyon yoğurt tüketerek yağları yakın. Yağsız ya da düşük yağlı süt ürünleri tüketin.
8. Uyumlu balık tüketin. Omega-3 açısından zengin olan balık, bununla birlikte ceset yağının azalmasında etkilidir.
9. İyi kolesterolü artırın. Bunun için günde bir tatlı kaşığı keten tohumunu salatalarınızda veya yoğurda ekleyerek tüketin. Keten tohumu fena kolesterolün düşmesini sağlar.
10. Bitki çaylarını itinalı tüketin. Bitki çaylarının faydaları olduğu gibi zararları da vardır, bu yüzden aşırı tüketmeyin, günde 2 fincan yeterlidir. Vücudumuz için en iyi içeceğin su olduğunu unutmayın.
11. Asitli içeceklerden uzaktan durun. Şekersiz de olsa içerdikleri kafeinden nedeniyle asitli içeceklerin tüketimine dikkat edin. Aşırı kafein tüketirseniz, vücutta ödem oluşumu kaçınılmazdır.
12. Baharatlarla yemeklerinizi zenginleştirin. Böylece hem metabolizmayı hızlandırmış olursunuz keza de yağsız et, tavuk ve hindi ile yapılmış yemeklerinizi lezzetlendirirsiniz. Baharatların yağ yakımında yüzde 20’ye değin etkileri vardır.
13. Tuz tüketimini azaltın. Günde 2.5 gramdan artı tuz tükettiyseniz, gün içinde daha pozitif su tüketin.
14. Ekmek tüketin. Içten miktarda ve şekilde olduğu sürece sağlıklı kilo vermek için ekmek tüketmelisiniz. Yufka ekmeği deneyebilirsiniz.
15. Bir öğünde sebze, bir öğünde et tüketin. Dinç zayıflamada yağ yakımının altın kurallarından biri de ana öğünlerden birinin sebze yemeği, diğerinin de et yemeği olmasıdır.
16. Dinç pişirme yöntemlerini uygulayın, kızartma gibi işlemlerin azaltın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.