Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

5 adımda göbeğinizden kurtulun

17.02.2021
219
5 adımda göbeğinizden kurtulun

Göbek bölgesinde yağ birikmesi sonucu oluşan şişkinlik, kimsenin hoşlanmadığı bir görüntüdür. Yamalı yemek, uzun süren açlıklardan daha sonra pozitif miktarda yemek yemek ya da fazla kilonun depolandığı yer olması gerçekte sonucu değiştirmiyor.

Diyetisyen Nilberk Karaman, göbeğinden kurtulmak isteyenlere tavsiyelerde bulundu.

Yemek Yemek yerken akıcı tüketiminizi azaltın

Mide balon gibidir. Siz ne kadar yemek yemek koyarsanız mideniz de o kadar büyür. 3 kap yemekten oluşan bir mönü ortalama 650-750 cc hacim kaplar buna bundan başka öncesinde sırasında ve sonrasında içilen su, ayran, gazoz, akarsu gibi sıvıların hacmini eklerseniz 1 litreye ulaşır. Bu da midenizin her öğünde daha da büyümesine ve karın kası çalışmıyorsanız bir süre sonradan göbek görüntüsü oluşturmanıza yol açar.

Acıkmayı beklemeyin

Aç karnına yemek yemek beslenmekten fazla fizyolojik ihtiyaçların şimdi giderilmesidir. Aç olan bir insana yeme ya da eksik ye çağrıda bulunmak fazla da anlamlı olmayacaktır. Eğer acıkmayı beklemeden yemeğe oturursanız ayrıca yediğiniz miktar azalacak ayrıca de sindiriminiz ve barsak hareketleriniz rahatlayacaktır.

Yemeklerinizi parçalayarak yiyin

Günümüz çalışan insanı için her ne değin böylece mümkün görünmese de sahiden mümkün. Nasıl mı? Öğle yemeğinde 2 kap yemek yemek yerine 1 kap yemek ve ekmek, yanına da salata, yoğurt veya meyve almanız fiilen yeterlidir.

3-4 saat sonradan buna ek edeceğiniz kuru meyve ya da 4-5 sade bisküvi ya da 1 porsiyon sütlü tatlı gibi hafif atıştırmalıklar öğle yemeğinde almadığınız 2. kabın yerini tutacak ve akşam yemeğine aç oturmanızı engelleyecektir.

Yüksek hacimli besinleri bir arada tüketmeyin

1 kase çorba çoğunlukla 1,5 kepçe ve 250 ccdir. Bunun yanında 1 kase yoğurt eklediğinizde + 250 cc ve salata koyduğunuzda da + 500 cc eklemiş olursunuz. Kepekli ürünler gibi yüksek posalı ürünler kesinlikle sıhhat için vazgeçilmezlerdir oysa hepsini tek bir öğünde almak büyük bir kusur olacaktır. Bunun yerine çorba içeceğiniz öğüne yoğurt ya da ayran yerine et grubu, salata yerine meyve grubu eklemek mide hacminizin tek bir öğünde büyümesini engelleyecektir.

Suyu kana kana değil yudum yudum için

Günlük önerilen su tüketimi kişiye tarafından değişse de temel de 2 litrenin altına inilmemelidir. Oysa günde 2 litre su içeceğim diye de mide su ile doldurulmamalıdır.

Suyu tamamlamak için kadeh bardak lıkır lıkır su içip lavabo aramak yerine yudum yudum su içerek suyun vücutta daha uzun kullanımına ve daha etkin olmasına izin verin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.