Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

A vitamini eksikliği belirtileri neler deri kuruluğuna sebep oluyor!

29.11.2022
49
A vitamini eksikliği belirtileri neler deri kuruluğuna sebep oluyor!

Gıda bozuklukları, eksik beslenme gibi nedenlerle A vitamini eksikliği oluşur. A vitamini, görme ve epitel doku sağlığı için epeyce zorunlu yağda çözünen bir organik bileşiktir. Eksikliği, deri kuruluğu, görme sorunları, üremede yaşanan problemlere yol açabiliyor. Vücutta A vitamini eksikliğinin belirtileri olan 5 işareti sizin için sıraladık.

Ciltte kuruluk 

A vitamini, vücudun deri dokusunu onarmak için gereklilik duyduğu nemi sağlamada kayda değer bir role sahiptir. Bu vitaminin eksikliğinde cilt böylece kurur ki yarı yaralanmış gibi kırmızı bir renk alır. Egzama gibi pullanan ciltte, aşırı kaşıntı da görülebilir.

Akne 

Deri dokusunu onarmada A vitamini etkili bir güce sahiptir. Eksikliği durumunda yüzde kuruma veya sivilcelenmeye yol açabilecek aşırı yağlanma görülebilir. bu nedenle çoğu uzman A vitaminini akne ile ilgili problemleri çare etmek için kullanır.

Geç iyileşen yaralar

Kolajen üretimi, vücut yaralarının kısa sürede iyileşmesine yarar. Vücuttaki kolajen üretimi yeterli düzeyde olursa bu, A vitamini sentezine de tezgâhtar olur. Eğer cildinizdeki yaraların geç iyileştiğini fark ederseniz havuç, portakal, süt ve kırmızı et gibi A vitamini taşıyan yiyecekleri ne çoğunlukla tükettiğinizi bir kere daha gözden geçirin.

Gece körlüğü 

A vitamini yetersizliği “nyctalopia” olarak da bilinen gece körlüğüne yol açabilir. Bu durumda loş ortamlarda, göz sisteminin sahip olması gereken keskinlik zayıflar ve karanlıkta görmek baskı ülkü gelebilir.

Hamile kalmada sorunlar 

Gebe kalmayla ilgili sorun yaşıyorsanız A vitamini depolarınızı mutlaka denetleme ettirin. A vitamininden varlıklı beslenmek ayrıca erkeklerin ayrıca de kadınların üreme sağlığı üzerinde çok başarılı sonuçlar verir. A vitamini açısından varlıklı besinler tüketmek, doğurganlığı artırabilir. Ayrıca A vitamini eksikliği gebelikte düşüğe yol açabileceğinden özenli davranmak fazla önemli.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.