Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Akdeniz diyeti gebelik şansını artırıyor

17.02.2021
187
Akdeniz diyeti gebelik şansını artırıyor

Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, Akdeniz diyeti ve gebelikle ilgili açıklamalarda bulundu. Çoksüer, diyetin amacının, kişiyi yeterli ve dengeli besin ile ideal kilo aralığına ulaştırmak ve bu formu korumak olduğunu dile getirdi.

Akdeniz bölgesinde yaşamış insanların kronik hastalıklara daha eksik yakalanmaları ve ortalama yaşam sürelerinin daha uzun olmasının araştırmacıların ilgisini çektiğini belirten Çoksüer, “Yapılan birtakım denek çalışmalarla bu bölgenin diyetsel alışkanlıklarının buna neden olduğu kanıtlanmıştır. Akdeniz diyetinin kalp krizlerini önleyebildiği ve bir takım kanser tiplerinin riskini azaltabildiği uzun yıllar süren incelemeler sonucu ortaya çıkarılmıştır. Fakat son yıllarda yapılan çalışmalarda Akdeniz diyetinden varlıklı beslenen kişilerde keza tüp bebek galibiyet şansının ayrıca de gebelik oranlarının arttığı gözlenmiştir” dedi.

Tüp bebek başarısını artırıyor

Akdeniz diyetini özet olarak zeytinyağı ağırlıklı ve eksik yağlı, posadan varlıklı, et tercihi olarak ise balık ağırlıklı bir diyet olarak tanımladıklarını bildiren Çoksüer, şöyle konuştu:

“Ayrıntılarına baktığımızda doymuş yağdan yoksul, akıcı yağ ağırlıklı, kızartmalardan uzakta bir gıda şeklidir. Bu konu ile ilgili, zorunlu bilimsel alıştırma verileri olmadığı için dağıtılmış araştırmalar, daha fazla gebelik planlamasına geçildiği dönemlerde Akdeniz tipi diyet ile beslenen hastalarda, tüp bebek tedavisinde galibiyet oranlarının arttığı görülmektedir. Akdeniz diyetinde mevcut olan bitkisel kaynaklı az doymuş yağlar, yüksek folik asit ve B6 vitamini bu besin tarzının üstünlüğünde ifade edilen esas içeriklerdir. Bir Takım aktüel araştırmalar D vitamini ve omega-3’ten zengin Akdeniz diyetinin tüp bebek sonuçlarını iyileştirebileceğini göstermektedir.”

Aberdeen Üniversitesi bilim adamlarının 2000 erkeğin sperm kalitesini incelediğini anlatan Çoksüer, “Araştırmaya katılan ve beden kütle endeksi yüksek olan erkeklerdeki anormal sperm oranının daha pozitif olduğu belirlendi. Obezliğin spermde DNA hasarına yol açtığını gösterdi” dedi. Çoksüer, aşırı kilolu erkeklerde sperm kalitesinin düşük olmasının sebebinin, obezlerdeki hormon seviyelerinin farklılığı, artı yağ birikmesi yüzünden testislerin fazla ısınması ya da obezliğe yol açan yaşam tarzı ve beslenme alışkanlığının olabileceğini de söyledi.

Kadınlarda obezite varlığının insülin direncini bozarak ayrıca yumurta kalitesini azalttığı ayrıca de rahim zarına tutunma kabiliyetini azalttığını anlatan Çoksüer, “Onun için çok artı kiloda olan kadınlar kısırlığa daha yakındır. Birçok egzersiz gösterdi fakat, ağırlıklarının yalnızca yüzde 5-10’unu kaybeden kadınların bile, yumurtlama seviyelerinde önemli çoğalma görülüyor. Bu yüzden, doğurganlık diyetinde, obez kadınların kilolarının ortalama yüzde 7.5’ini kaybetmeleri öneriliyor” biçiminde konuştu.

Kadınlar gebelik öncesi ideal kilolarına ulaşmalı

Gebe kalmak isteyen kadınların, hamilelik öncesinde beslenme uzmanı yardımı alarak dinç bir gıda programı ile ideal kilolarına ulaşması gerektiğini kaydeden Doç. Dr. Çoksüer, şunları söyledi:

“Beslenme Uzmanı kontrolünde kişinin genel sağlık değerlendirilerek, vücut yağ ölçümleri yapılmalı ve yaşam tarzına uygun bir besin programı oluşturulmalıdır. IVF’e gitmeyi planlayan 110 çift, Southampton Biomedical Research Centre tarafından çalışmasında prekonsepsiyonel diyet, tedaviden 6 hafta önce destekleri aldı. Öncü bir çalışmada araştırmacılar tedaviden 6 hafta önce diyetin, sperm kalitesi ve yumurta hücrelerini ve bunların sonucunda cenin ve gebeliğin oluşması için kayda değer olduğu vurgulanmıştır. Dürüst uygulandığında Akdeniz diyeti, D vitamini ve Omega 3 balık yağından zengin olduğu için kilo kontrolü, tüp bebek başarısını ve gebelik oranlarını artırmak için yerinde bir seçenek olacaktır.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.