Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Anevrizma belirtileri baş ağrısı zannetiğiniz şey anevrizma olabilir!

14.03.2021
67
Anevrizma belirtileri baş ağrısı zannetiğiniz şey anevrizma olabilir!

Kafadaki saatli bomba olarakta bilinen anevrizmalar beyinde oluşan baloncukların patlaması sonucu oluşmaktadır. Adeta her yaşta ortaya meydana çıkan bu rahatsızlığın 40 yaşından sonradan görülme riski daha fazladır. Lakin 20’li yaşlarda da görüldüğü olmuştur. Bu sinsi hastalığın birincil habercisi şiddetli baş ağrısıdır. Tabiki her baş ağrısı anevrizma değildir. Ölümle sonuçlananan anevrizma hakkında tüm merak edilenleri  Beyin ve Asap Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Kadir Tahta’dan öğrendik. 

Beyindeki baloncukların patlaması ölüme neden olmaktadır

Anevrizma beyinde oluşan baloncukların patlaması sonucunda ortaya meydana çıkan şiddetli bir baş ağrısıdır. Bu durum vefat neden olabilmektedir. Bu nedenşe dürüst ve vaktinde müdahale koskocoman bir tartı taşımaktadır. Baloncukların kanamaya yapmadan denetim altına alınması gerekmektedir. 

Hastalığın birincil işareti şiddetli baş ağrısı

Anevrizmalar aniden ortaya çıkmaktadır ve genellikle sinsi bir şekilde ilerlemeketedir. En çok görülen belirtileri, baş ağrısıyla birlikte bulantı, kusma, felç, görme, konuşma ve denge bozukluğu. Anevrizmalar 100 bin kişiden 5’inde bulgu veriyor. İlk işaretini şiddetli baş ağrısı oluşturuyor. 

Baloncuk 7mm çapa ulaştığında kritik kanama eşiğine girmiştir

Anevrizmaların en tehlikeli sonuçlarından biri beyin kanamasına yol açmasıdır. Kafa içerisinde fazla yüksek bir basıncın ansızın oluşmasına niçin olmaktadır. sıklıkla her iki ön beyne giden damarların birleşkesinde görülmektedir. Baloncuk 7 mm çapa ulaştığında kritik kanama eşiğine girmiştir. Bu belirtilerle birlikte kişide tansiyon ya da şeker hastalığı da seyrediyorsa mutlaka doktora başvurularak zorunlu tetikler yaptırılmalıdır. Düzenli kontrol ile risk faktörleri ortadan kaldırılarak, hastalığın niçin olabileceği beyin kanamalarından büyük ölçüde korunulabilmektedir.

İlk 24 saat yaşamsal ağırlık taşıyor

Anevrizma tanısı ileri teknolojik aletlerle kolaylıkla teshis edilebilmektedir. Her baş ağrısının nendeni elbetteki anevrizma değildir. Eğer doktorunuz göre anevrizma teşhisi konulduysa ağrı kesiciler göre baş ağrısını gidermeniz doğru bir tutum olmayacaktır. Bilhassa anevrizma kanaması geçiren kişilerin yürümesine, hareket etmesine müsade verilmemelidir. İlk 24 saat içinde tekrarlayan kanamalar yüksek derecede yaşamsal tehlike taşıyabilmektedir. Anevrizmaların tedavisi için iki yol bulunmaktadır. Yoğun bakımda mutlak istirahate alınan hasta beyin cerrahisi bölümünce değerlendirilerek hastalığın tedavisine karar verilmektedir. Mümkün olan en kısa zamanda cerrahi müdahale ile baloncuğun boynu kapatılmaktadır

En belirli tedavi yöntemi cerrahi

Tespit edilen kanama en kısa zamanda cerrahi ya da endovasküler yöntemle mutlaka tedavi edilmelidir. Cerrahi operasyon görebilen hastalarda kanama riski büyük ölçüde azalmaktadır. Cerrahi; anevrizmalar için en fazla kullanılan ve en emin yöntemdir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.