Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Bağırsak florasını doğal olarak iyileştirmek için 6 diyet anahtar sözcük

17.02.2021
220
Bağırsak florasını doğal olarak iyileştirmek için 6 diyet anahtar sözcük

Dinç bir bağırsak, bağışıklık sistemini güçlendirir, kalp hastalıklarını önler, asap sistemi ve sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Kanser ve diğer otoimmün hastalıkların gelişme şansını azaltır. Bir De, serotoninin (mutluluk hormonu olarak bilinir) yüzde 70’inin bağırsakta yer aldığını belirlemek gerekir. Yani, bağırsaklarınız aynı zamanda ruh halinizi, anksiyetenizi, depresyonunuzu ve davranışınızı da etkiler.

Bağırsakta sindirim, kilo yönetimi ve bağışıklık fonksiyonunda çok önemli bir rol oynayan trilyonlarca mikroorganizma (mantar, virüs ve bakteri) bulunur. Yedikleriniz sadece sizin için yok, bununla beraber bağırsağınızda yaşamış trilyonlarca bakteri için de besindir. Astım, otizm, irritabl bağırsak sendromu, karaciğer hastalığı, diyabet, Parkinson, kolik ve öteki bir takım alerji vakalarını azaltabilirler.

Genel bağırsak sağlığını iyileştirmek için perhiz ipuçları

1. Diyetinize fermente yiyecekler ekleyin

Fermente gıdalar, canlı bakteri ve maya olan probiyotikler açısından zengindir. Her gün diyetinize yoğurt, kefir, turşu, miso ya da kimchi gibi fermente gıdalar ekleyerek sahip olduğu fazla sayıda faydayı elde edebilirsiniz. Daha iyi sindirim işlevlerinden, detoksa ve daha iyi bağışıklığa dek birçok yararından kısa zamanda faydalanabilirsiniz.

2. İşlenmiş yiyecek alımını azaltın

Un, şeker, yağ ve diğer paketlenmiş yiyecek maddeleri gibi bitmiş ve rafine edilmiş yiyeceklere elbette hayır demelisiniz. Bağırsak mikrobiyotası üzerindeki etkilerinden dolayı kan şekeri seviyenizi etkilerler. Keza, tamamlanmış gıdalar ve ek şeker oranı yüksek bir diyetiniz varsa, mevcut bağırsak bakteri miktarınız azalacaktır. Bu dengesizlik daha artı şeker isteğine ve dolayısıyla daha pozitif hasara yol açacaktır. Bağırsak sağlığını iyileştirmek için işlenmiş gıdaların alımını azaltın.

3. Daha fazla lif tüketin

Lif, meyve ve sebzelerde doğal olarak bulunur. Bambaşka perhiz lifi türleri bakımından zengin bir diyete sahip almak, çeşitliliği teşvik eder ve prebiyotik adı bahşedilen sindirilemeyen karbonhidratlarla beslenen probiyotik bakterilerin büyümesini uyarır. Daha artı lif alımı için kuşkonmaz, muz, hindiba, sarımsak, soğan, kepekli tahıllar, baklagiller ya da fasulyeleri diyetinize ekleyebilirsiniz.

4. Bitki bazlı bir diyet izleyin

Vejetaryen diyet, obez bireylerde bakterilere neden olan hastalık seviyelerinin azalmasına ve ayrıca kilo, iltihaplanma ve kolesterol seviyelerinin azalmasına niçin olabilir. Bütün tahıllar, beta glukan gibi sindirilemeyen karbonhidratlara sahiptir. İnce bağırsak tarafından emilmezler ve kalın bağırsağa içten yol alırlar. Bu bununla birlikte büyümelerini de özendirme eder. bu nedenle, bitki temelli olarak bir diyete sahip elde etmek, ceset göre sindirilmesi daha kolay olduğu için bağırsak sağlığınızı iyileştirir. Daha fazla yağlı tohum, sızma zeytinyağı, hindistancevizi yağı gibi sağlıklı yağlar, çok dağıtılmış meyve, sebze ve tahılları tüketebilirsiniz.

5. Polifenol bakımından varlıklı yiyecekler yiyin

Polifenoller, kan basıncını, iltihaplanmayı, oksidatif stresi ve kolesterol seviyelerini devirmek gibi sıhhat yararları olan bitki bileşikleridir. Yeşil çay, badem, brokoli, yaban mersini, bitter çikolata ve üzüm gibi diyetinize ekleyebileceğiniz birkaç iyi polifenol kaynağı vardır.

6. Aşırı antibiyotik kullanımından kaçının

Antibiyotikler enfeksiyona neden olan bakterileri öldürür, fakat aynı zamanda bağırsaktaki iyi bakterileri de öldürür. bu nedenle, antibiyotikleri yalnızca kesinlikle zorunlu olduğunda alın. Ve onları almayı bıraktığınızda, bağırsak florasını eski haline getirmek için daha fazla probiyotik ve prebiyotik gıda tüketin.

Yukarıdaki ipuçları dışarıya, aldığınız ürünlerin etiketlerini okumak da bağırsak sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Bağırsağınızı hangi yiyecekle beslediğinizi iyi anlamak önemlidir. Ayrıca, meyve aromalı yoğurt gibi daha artı paketlenmiş yiyecek ya da probiyotik edinmek yerine, değişik bakteri türleri için evde lor/kefir hazırlama alışkanlığı edinin. Bunlar dıştan, stresinizi ve uykunuzu idare etmek de önemlidir, çünkü bunun bağırsak sağlığı üstünde derin bir etkisi vardır. Afiyet ve zindelik, bu ufak, bilinçli değişikliklerle ve daha iyi bir yarın için bunlara yan kalarak elde edilir.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

özel içeriğidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.