Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Bağışıklığı kuvvetlendirmek için beslenme çeşitliliğini artırın

17.02.2021
295
Bağışıklığı kuvvetlendirmek için beslenme çeşitliliğini artırın

Bağışıklık sisteminin güçlenmesini karşılayan en önemli etkenlerden biri yeterli ve dengeli gıda. Bağışıklık sistemini desteklemek için C ve D vitamini, kök sebze ve sağlığa faydalı yağlar, mevsiminde meyve ve sebzeler tüketmeli.

Beslenme çeşitliliğini artırın

Bağışıklığı cesaretlendirmek için manâlı unsurlardan olan C vitamini, boğaz ağrısı, burun akıntısı gibi bir takım belirtilerin azaltılmasına takviye oluyor. Portakal, greyfurt, mandalina gibi turunçgillerin yanı sıra ıspanak, pazı, tere, roka, marul, maydanoz, dereotu gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler ile lahana, brokoli, kereviz, pancar gibi besinler de keza C vitamini ayrıca de öteki önemli vitaminler açısından zengin.

Sarımsak ve soğan hastalıklardan koruyan besinler olup, bu besinlerden çokça adet edinmek gerekiyor. Soğan içerdiği C vitamini, sarımsak ise zengin fitokimyasallar ile hastalıklara karşı koruma sağlıyor. Soslara, yemeklere ve salatalara sarımsak ve soğan ekleyerek keza hastalıklardan korunabilir ayrıca de bağışıklığınızı destekleyebilirsiniz.

Çinko ve selenyum bağışıklık sisteminin güçlenmesinde manâlı rol oynuyor. Kabuklu deniz ürünleri, kırmızı et, tam tahıllı ekmek çinko bakımından varlıklı. Selenyum ise ay çekirdeği, pekmez, konserve ton balığı gibi besinlerde bulunuyor.

Ceviz, balık, avokado, fındık, badem gibi besinlerde bulunan Omega-3 gibi yağ asitlerinin gövde direncini ve bağışıklığı desteklediği biliniyor. Belli Başlı öğünlerde balık ve aralarda da daha fazla badem, ceviz gibi besinleri tüketerek ya da salatalarınıza ekleyerek bütün bu yağların gücünden yararlanabilirsiniz.

Yapılan araştırmalar yaz aylarında yeterince güneş ışınlarından yararlanmış kişilerin, kışın enfeksiyonlar, grip ve nezle gibi rahatsızlıklara yakalanma oranının daha düşük olduğunu gösteriyor. Düşük D vitamini düzeyleri solunum yolları enfeksiyonları ile ilişkilendiriliyor. En önemli kaynağı güneş ışığı olmasının yanına ançuez, istavrit, somon ve ton balığı da D vitamini içeriyor.

Kuru meyveler, içerdikleri sağlığa yararlı bileşenler tamamen, bağışıklık sistemini destekliyor. Bağışıklık sistemi için kayda değer olan beyaz kan hücrelerinin artmasına ve enfeksiyonlara karşı vücudu koruyan hücrelerin harekete geçmesini sağlıyor. Kuru kayısı, kuru incir, hurma gibi kuru meyveleri ara öğünlerde tüketerek, içindeki sağlığa yararlı bileşenlerden faydalanabilirsiniz.

Taze ve mevsiminde meyve-sebze tüketiminin bağışıklık sistemini desteklerken, hastalıklardan korunmada güçlendirici bir etkisi bulunuyor. Ara öğünlerde taze sebze ve meyveleri tüketerek jurnal beslenmede vitamin alımını cesaretlendirmek gerekiyor. genelde günde 5 porsiyon meyve ve sebze tüketimi tatmin edici vitamin ve mineral alımını sağlıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.