Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Bahar yorgunluğunu atmanız için yapmanız gerekenler

18.02.2021
214
Bahar yorgunluğunu atmanız için yapmanız gerekenler

Havaların ısınmasıyla birlikte birçok kişide halsizlik, bitkinlik, endişe, çabuk sinirlenme, ihmal ve uyku düzensizlikleri gibi şikâyetler baş göstermeye başladı. Bunların bahar yorgunluğunun belirtileri olabileceğini ve önlem alınmadığı takdirde bu durumun kronikleşebileceğini ifade eden Emsey Hospital İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sadriye Pulak, şikâyetlerin 2 haftadan uzun sürmesi halinde uzmana başvurulması gerektiğini belirtti.

Metabolizmanıza bahar az önce gelmemiş olabilir

Metabolizmanın değişen havaya şipşak etap uyduramadığını söyleyen Uzm. Dr. Sadriye Pulak, baharın gelmesiyle sabahları işe gitmenin zorlaştığına, şahısların mesailerine geç gitmeye başladıklarına uyarı çekti. Alarmların ertelendiğini, geç kalmanın alışkanlık haline geldiğini gösteren Uzm. Dr. Pulak, bu durumun gün içinde de devam edebileceğini ve kişinin kendini bitkin, keyifsiz, halsiz hissedebileceğini açıkladı. Uzm. Dr. Pulak, bu süreci çabuk atlatabilmek için gıda alışkanlıklarında küçük değişiklikler yapılabileceğini ve alıştırma biçiminde minik düzenlemelere gidilebileceğini vurguladı.

Uzm. Dr. Sadriye Pulak’tan bahar yorgunluğunu atmak için öneriler:

– Paketli gıdalar yerine taze meyve-sebze tüketin.

– Vücudunuzda beceriksiz vitaminlerin saptama edilmesi ve yerine konulması önemlidir.

– Baharda çoğalan stresi azaltmak için B grubu vitaminlerini taşıyan besinler tüketilmelidir.

– Artı karbonhidrat ağırlıklı beslenmek vücutta uyku ve dermansızlık haline sebep olmakta, hem dikkatsizliği artırmaktadır. Jurnal besin programınızın dengeli karbonhidrat, protein ve yağ içeriği olmalıdır.

– Antioksidan vitaminler, vücudumuzun zararlı çevresel etkilere karşısında koruyuculuğunu arttırır. A, C ve E vitaminleri, selenyum ve çinko mineralleri enerjik antioksidan özelliğine sahiptirler.

– Çalışırken kısa kısa ama çoğu kez dinlenme olanakları oluşturun.

– Egzersiz ortamının havalandırılması ve sıcaklığı doğru ayarlanmalıdır. Fazla sıcak ve çok soğuk ortamlar yorgunluğu tetikleyebilir.

– Birey kendine yerinde stres azaltacak aktiviteler yapmalıdır.

Bahar yorgunluğunu engellemeye asistan besinler

A vitamininden zengin besinler: Balık, yumurta sarısı, kırmızı et, süt, yoğurt, havuç, kayısı, tatlı kabak, kavun, şeftali, ıspanak, brokoli, tere, maydanoz, dereotu ve roka.

B vitamininden varlıklı besinler: 11 farklı vitaminden oluşan B vitaminlerini vücudumuz depolamadığı için her gün yiyeceklerle birlikte almamız gerekir. Tam tahıllı ekmekler, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, et ve süt ürünlerinden B vitamini ihtiyacı karşılanabilir.

C vitamininden varlıklı besinler: Maydanoz, biber, turunçgiller, soğan, kereviz, brokoli, çilek ve kivi.

E vitamininden zengin besinler: Bitkisel yağlar, yağlı tohumlar, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta ve kepeği ayrılmamış un.

Selenyumdan zengin besinler: Balık, deniz ürünleri, etler, tahıllar, yumurta, brokoli, lahana, kereviz, soğan, sarımsak, mantar ve turp.

Çinkodan zengin besinler: Etler, balık, süt, peynir, yumurta, deniz ürünleri, yağlı tohumlar, kuru baklagiller, kepekli tahıl ürünleri ve mantar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.