Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Bakımlı ve yüksek kesin pantolon reflüyü tetikliyor

18.02.2021
214
Bakımlı ve yüksek kesin pantolon reflüyü tetikliyor

Yemek Yemek borusu, diyafram ve mideye ait kas yapılarının o bölümü yeterince kapatamaması ve bunun sonucunda mide içeriğinin yemek borusuna kaçması olarak tanımlanan reflü çoğu kişinin hayatını olumsuz etkiliyor. Reflünün görülme sıklığı bayan ve erkeklerde benzer olurken hastalığa ast komplikasyonlar erkekleri daha çok etkiliyor. Sanılanın tersine gerginlik ile reflü arasında aracısız olarak bir ilişkinin bulunmadığını söyleyen Anadolu Afiyet Merkezi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Melih Özel, “Ama stres mide asit salınımı ve kan dolaşımı üzerindeki olumsuz etkileri şiddetlendirebilir” dedi. Hayat tarzının reflü hastalığında büyük etkisi olduğunu anlatan Prof. Dr. Özel, “Sigara kullanıyorsanız, yağlı ve aşırı besleniyorsanız, fazla kilonuz varsa reflü hastalığına yakalanma riskiniz kaçınılmaz olur” biçiminde konuştu.

yüksel bel pantolon

Rahat ve yüksek kesin giyim tarzından uzaklaşın

Hayat tarzında yapılacak değişikliklerin reflü ataklarının sıklığını, şiddetini etkileyeceğini vurgulayan Prof. Dr. Özel, “Sıkı giysilerden uzaktan durmak ve korse, sıkı kemer, gizli pantolon, gizli etek giymek yerine vücudu sarmayan, sıkmayan giysiler seçmek reflü has­talarına olağanüstü derecede bulgu kontrolü sağlar” dedi. Prof. Dr. Özel, reflü hastalığı olanlara veya reflü semptomu olduğunu düşünenlere doktora bile gitmeden önce giyim tarzlarını değiştirmelerini önerdi.

reflü

Uyurken 20 cm kuralı hayatı kolaylaştırır

Daha hafif giyinmek, uyku esnasında karyolanın başu­cunu azıcık desteklemek, öğünleri küçültmek, çalışma gerçekleştirmek gibi kolay değişikliklerin rahatsızlık kontrolünü sağlayacağını anlatan Prof. Dr. Özel, “Keza domates suyu, greyfurt suyu, sodalı içecekler, kafein taşıyan içecekler reflüye neden olabilir” dedi. Uyku sırasında vücudun pozisyonunu değiştirmenin gece yaşanan reflü ataklarını rahatlatacağını söyleyen Prof. Dr. Özel, “Reflüye engel olabilecek bir yatış pozisyonu için yapılması gereken ana değiştirme, karyolanızın başucu kısmını 20 cm dek yükseltmektir. Bunun yatma pozisyonu açısından rahatsızlık verici olduğunda tereddüd yok. Bu yaklaşıma alternatif olarak reflü yastıkları bulunuyor. Alternatifleri deneyerek hangisinin sizin için yararlı olabileceğini bulmak olası. Ama yastıktan çok daha önemlisi de yemek yedikten derhal sonradan yatılmaması” dedi.

reflü

Kilo fazlalığı aramak daha sık reflü atağı seslenmek

Kilo fazlalığı olan veya obez hastaların zaten önemli bir afiyet riski ta­şıdıklarını anlatan Prof. Dr. Özel, “Yüksek tansiyon, kalp damar hastalıkları, diyabet ve bir takım kanserler bu riskler arasında en öncelikle gelenler aralarında. Reflü hastalığı koşulunda kilo fazlalığı aramak daha sık reflü atağı çağırmak. Obez hastalarda reflü daha ağır seyrediyor. Kilonun kont­rolünü sağlayacak şekilde rasyonel ve sağlıklı bir perhiz uygulanması, reflü­nün kontrolü için fazla kayda değer” uyarısında bulundu.

Reflü hastalarına 8 basit teklif

– Az yiyin, öğün atlamayın, ara öğünleri ihmal etmeyin.

– Gıda içeriğinizdeki yağ miktarını kesinlikle azaltın.

– Süt ve süt ürünlerini test edin. Yağ içeriği daha kayda değer. Itina gösterin.

– Şeker ve tatlı sizi üzebilir. Çikolata, nane ve tarçın da…

– Baharatlar önemli. Acı yemek güzeldir lakin gece kâbusunuz olabilir.

– Sitrik asit içeren, kafein içeren, asitli içecekler belirtilerinizi artırabilir.

– Sebzeler gaz yapabilir fakat genellikle reflünüzü azdırmaz. Hemen yaf­tayı yapıştırıp, kategorize etmeyin.

– Haricen yemek yemek yerken, tatilde, seyahatte, nerede olursanız olun diye­tinizin kontrolünü elden bırakmayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.