Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Bamyanın faydaları şaşırtıyor

18.02.2021
190
Bamyanın faydaları şaşırtıyor

Bamya denilen suratını buruşturanlardan mısınız yoksa küçüklükten kalma bir alışkanklıkla sevenlerden mi? Umarım cevabınız sevmeniz yönündedir. Çünkü Uzman Beslenme Uzmanı Gizem Keservuran’ın verdiği bilgilere göre bamya epeyce dinç bir sebze ve mutlaka tüketmemiz gerekiyor.

Ben bamya yemeğini sevenler konusunda azınlık olan kısımdayım. Çocukluğuma dayanıyor sahiden hikayesi. Yemekler gerçekte fazla şey anlatır ve hatırlatır. Yani tamam bamya yemeğini yemek yemek istemeyişimizin sebebi sellenmesi sulanması olabilir. Ama her sorunun bir çözümü de var tabii. Eğer benim gibi siz de bu yemeğin sevgi doymuş ellerden çıkışını ve ekşi ekşi ağızda bıraktığı o mükemmel tadı hatırlıyor olsaydınız, eminim severdiniz.

Bu konuda uğurlu değilseniz bile bazı şeylere yalnızca dinç olduğu için bile yönelmemiz gerekiyor. İşte bu yüzden sağlıklı şeyleri sevmek için sebepler bulmanızı öneririm kendinize. Hadi bir talih verin…

Şu Anda sevgili Uzm. Dyt. Keservuran’ın bamyanın faydaları konusunda verdiği bilgileri aktarıyorum.

Bamyanın faydaları

– Çözünür ve çözünmez lifler içerir. Çözünebilir lif metabolik toksinleri değil eder. Böylece yürek hastalığı riskini azaltır ve sindirim sistemi ile vücuttan dışarı zararlı toksinlerin atılmasını sağlar.

– Ülseri önlemede manâlı bir etkisi olan bamya, sindirim sistemindeki asidi nötralize eder.

– Retinayı korur ve kataraktını önlemede büyük takviye olur.

– Stres ve depresyonu azaltırken, sinir sistemini korumaya da asistan olur.

– İçerisinde bulunan C vitamini, zinde bir bağışıklık sistemi meydana getirmek için önemlidir.

– K vitamini kuvvetli kemikler yapı etmek ve kemik yapısını korumak için gereklidir. Kan pıhtılaşma proteinlerinin üretimi için önemli bir etkendir.

– Demir, kalsiyum, manganez ve magnezyum gibi mineraller ihtiva eder.

– Kilo belirlemek isteyenler bamyayı seçim edebilir. Bamya, içeriğindeki yüksek lif oranı baştan sona tokluk hissi yaratır.

özel içeriğidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.