Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Baş ağrısına çözüm olacak 10 etkin öneri

18.02.2021
227
Baş ağrısına çözüm olacak 10 etkin öneri

Kimi zaman stresten, kimi süre uykusuzluktan kimi vakit da eksik su içmek gibi yaptığımız hatalı davranışlardan çoğumuz baş ağrısı sorunu yaşıyoruz. Genel Olarak hafif ya da orta şiddette tüm baş bölgesinde önem, gerginlik olarak hissedilen gerilim tipi baş ağrıları pek çoğumuzun yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Fiilen jurnal hayatımızda yapacağımız minik değişikliklerle gerilim tipi baş ağrısından korunabileceğimizi söyleyen Liv Hospital Nöroloji Uzmanı Dr. Aylin Yavuz alınması gereken önlemleri anlattı.

Ilık duş alın

Gün içinde gerilen kasları gevşetmek için ılık bir duş yapın. Ne fazla sıcak ne de çok soğuk olmalı. Ilık duş kasları gevşeterek baş ağrısından korunmazında tezgâhtar olacaktır.

Dinlenin

Aşırı dermansızlık da gerilim tipi baş ağrısına neden oluyor. Bu yüzden dinlenmek veya istirahat etmek ağrıyı durdurmak için çok manâlı. Dinlenmeye geçildiğinde kan dolaşımı düzenlemeye başlıyor, bu nedenle bütün organlara, özellikle de beyne oksijen girişi artıyor. Beyinde gelişen oksijen girişi ağrıda koruyucu tesir gösteriyor.

Bol bol su tüketin

Hayat kaynağımız olan su, kan dolaşımını kolaylaştırıyor ve vücuda zorunlu olan elektrolit ile minerallerin dengesini sağlıyor ve baş ağrılarında koruyucu tesir yapıyor. bu nedenle günde 2 litre su harcamak çok manâlı. Alkol, kafein ve şeker tüketimini de eksilmek kan dolaşımını rahatlatarak sancı yapıcı maddeleri uzaklaştırıyor.

Stresten uzak durun

Günlük hayat kalitesini bozan buhran ve anksiyete gibi psikiyatrik bozukluklar baş ağrısını tetikleyen manâlı etkenlerden. Yoğun stres aşağıda olduğumuz dönemlerde çok kısa süreliğine de olsa ortamdan yürüyüp gitmek, kendimize süre ayırmak stresten ve baş ağrısından korunmamızı sağlayacaktır.

Soğuk / sıcak uygulaması yapın

Sıcak ya da soğuk uygulaması özellikle gerilim tipi baş ağrılarından kurtulma da fazla işe yarıyor, gergin kasları gevşeterek baş ağrısından kurtulmada yardımcı oluyor. Sıcak uygulamayı ılık bir havluyla, soğuk uygulamayı ise bir beze ufak buz torbalarıyla yapabilirsiniz. Şakak veya boyun bölgesi üzerinde bir süre tutun peşinde 20 dakikada bir almak üzere uygulamayı 3 kere tekrarlayın. Baş ağrısından kurtulmanızda yardımcı olacaktır.

Gevşeyin

Baş ağrılarını önlemek için stresten uzakta durmak ve mümkünse gevşeyebilmek çok önemli. Bunun için derin nefes alma, yoga, tutum terapileri ile akupunktur gibi gevşeme terapilerinden faydalanabilirsiniz. Gevşemeyi başardığınızda beyninizdeki serotonin düzeyi artacak ve baş ağrısından korunacaksınız.

Uyku düzeni çok kayda değer

Kaliteli uyku sağlığımız için en düşük su içmek kadar nitelikli büyük ağırlık taşıyor. Bilhassa uyku esnasında salgılanan melatonin hormonu, vücudumuz için oldukça yardımsever. İyi bir uykunun esas ölçüsü ise sabah dinç uyanmak ve gün içinde dinç hissetmek. Uyku düzeninizi günde 6 saatten eksik, 10 saatten de fazla olmamak biçiminde düzenleyin.

Duruşunuza dikkat edin

Hatalı duruş kasların gerginliğini artırarak sağlık açısından öyle çok probleme yol açabilir. Kasların gerginliğini azalmak ve baş ağrılarını durdurmak için içten duruş fazla manâlı. Vücudunuzun dik olmasına uyarı etmelisiniz.

Öğün atlamayın

Uzun süren açlık baş ağrısını tetikleyebiliyor. Bu yüzden öğün atlamamak gerekiyor. Ara öğünlerle birlikte günde 5-6 öğün beslenmeyi ihmal etmeyin.

Uyumlu alıştırma yapın

Uyumlu çalışma aramak baş ağrılarının azalması çağrıda bulunmak. Ahenkli yapılan çalışma sevinç hormonunun salınmasını sağlıyor, kan dolaşımını düzenliyor ve kasları gevşetiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.