Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Bayramda sakatat tüketimine dikkat edin

18.02.2021
257
Bayramda sakatat tüketimine dikkat edin

Kurban Bayramı’nda yanlış gıda nedeniyle en çok şişmanlık, yürek-damar hastalığı, diyabet, hipertansiyon gibi sağlık problemi olanlar etkileniyor. Beslenme Uzmanı Kübra Öztürk, et tüketiminin arttığı bayramda kelle, paça, ciğer gibi sakatatların kolesterol içeriği yüksek olduğu için tüketilmemesi gerektiğine vurgu yaptı.

Kırmızı et, tatlı ve hamurlu yiyeceklerin tüketim miktarının ve sıklığının arttığı Kurban Bayramı’nda sağlığa zararlı besin sebebiyle önemli problemlerle yaşanabiliyor. Bu konuda uyarılarda yer alan Dyt. Öztürk, bayram sonrası dispepsi ve mide rahatsızlığı yaşamamak için kurban etinin 24 saatten önce tüketilmemesi gerektiğini belirtti. Dyt. Öztürk: “Kurban etlerinin kesildikten anında sonradan tüketilmemesi gerekir. Ölüm sertliği olarak adlandırılan sertliğin geçmesi için 24 saat beklemesi gerekir. Taze indirilmiş etin pişmesi zordur, sindirim güçlüğü oluşturabilir. bu nedenle bilhassa mide barsak hastalığı olan bireyler kurban etlerini hemencecik tüketmemeli, buzdolabında birkaç gün beklettikten daha sonra, haşlama ya da ızgarada pişirme yöntemiyle pişirerek tüketmelidirler” dedi.

Az yağlı etleri tercih edin

Et ve hamurlu yiyeceklerin tüketiminin bayramda artması; buna karşılık sebze, meyve ve kurubaklagil tüketiminin azalmasının mide ve bağırsaklarda önemli sorunlar yaratabileceğine değinen Dyt. Öztürk, kalp-damar hastalığı, şeker hastalığı, hipertansiyon, mide rahatsızlığı gibi problemleri olanların eksik yağlı etleri seçim etmesi gerektiğini söyledi. Bilhassa kelle, paça, ciğer gibi sakatatların kolesterol içeriği yüksek olduğu için tüketilmemesi gerektiğini ifade eden Dyt. Öztürk, şu uyarıda bulundu: “Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için kalp-damar hastalığı, diyabet, hipertansiyonu olan bireyler kurban bayramında, yağsız veya az yağlı etleri seçim etmelidir. bununla birlikte kısıtlı miktarlarda tüketmeli, aşırıya kaçmamalıdırlar”

Etleri gizleme ve pişirme yöntemleri sağlıklı yapılmalı

Dyt. Öztürk, Kurban Bayramı’nda uyarı edilmesi gereken öteki uyarıları şöyle sıraladı:

– Etler minik parçalara ayrılarak, pak buzdolabı poşeti ile buzdolabının buzluk kısmında saklanmalıdır. Bu şekilde hazırlanan etler, buzlukta ( – 2 ºC ) birkaç hafta, derin dondurucuda ise (-18 ºC ) daha uzun vakit ile saklanabilir.

– Etlerin çözünmesi buzdolabının daha alçak bölmesinde sağlanmalıdır. Etler kolaylıkla bozulabilen potansiyel tehlikeli besinlerdir. Etlerin dondurulduktan sonradan bitmiş çözünmesi bir takım mikroorganizmalar için üreme ortamı oluşturur ve bu da sağlığımızı korkutma eder. Çözünen et derhal pişirilmeli ve her yerde dondurulmamalıdır.

– Etlerin sebzelerle birlikte pişirilmesi veya sebzelerle birlikte tüketilmesi gıda çeşitliliğinin sağlanması, sebzelerde bulunan C vitamininin etlerde yer alan demirin emilimini artırması açısından önemlidir.

– Çok yüksek ısıda uzun vakit pişirme ve kızartma yöntemi çeşitli kanserojen maddelerin oluşumuna neden olabileceği için seçim etmeyin.

– Kavurma, kızartma gibi yağlı etler tüketilmemelidir.

– Et ile yapılan yemeklere ekstra yağ eklenmemeli, et kendi yağıyla pişirilmelidir.

– Şerbetli, hamur işi tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir.

– Günlük (2-2.5 lt) su tüketimine dikkat edilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.