Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Beslenme eksikliği belirtileri kuru bir cildiniz varsa…

21.04.2021
51
Beslenme eksikliği belirtileri kuru bir cildiniz varsa…

Vücudumuzun gereklilik duyduğu besinlerle sağlıklı bir bedene sahip oluruz. Eğer bir takım besinlerde eksikliğiniz varsa, vücudunuz bunu değişik rahatsızlıklar veya belirtilerle size gösterir. Cildimiz de bu gıda eksikliğini görebileceğimiz en manâlı yer. İşte cildinize bakıp anlayabileceğiniz besin eksikliği belirtileri…

Dudaklarda görülen uçuklar

Uçuklara bir virüs niçin olur, ancak ara sıra yeterli E vitamini aldığınızdan kesin olarak uçuk oluşumunu engelleyebilirsiniz. Kesinlikle, tekrarlayan uçuklarınız olursa ya da iyileşmezse doktorunuza danışmanızda avantaj var. E vitamini; nebati yağlarda, sert kabuklu yemişlerde ve yeşil yapraklı yiyeceklerde bulunur.

Kepek sorunu çinko eksikliğinden!

Saçınızdan meydana çıkan o beyaz pullar hiçbir süre hoş değildir. Üstelik koyu renkler giyiyorsanız, tamamen ortaya çıkabilir. Yapılan birçok araştırma sonrası kepeğin çinko eksikliğinin bir sonucu olabileceği ortaya çıktı. Et, en iyi çinko kaynaklarınızdan biri olduğu için vejeteryanlar bu konuda yetersiz kalabilir. Et ve deniz ürünlerine ek olarak fasulye, yoğurt, kuruyemiş ve peynir de çinko içerir.

Tekrarlayan akne

C vitamini dinç bir cilt için önemlidir ve cildinizin temiz ve lekesiz kalmasına yardımcı olabilecek bir antioksidandır. C vitamini narenciye, çilek, kivi ve biberden elde edilebilir. Hala yeterince almadığınızı düşünüyorsanız, doktorunuzla beslenmenizdeki eksiklikleri doldurmanıza asistan olabilecek bir yardım hakkında konuşun.

Ellerdeki kırışıklık

Ellerinizdeki kırışıklıklara ve rengine bakın. Etraflarındaki alandan daha anemik mu yoksa daha açık mı görünüyorlar? Bu, demir eksikliğiniz olduğu anlamına gelebilir. Demir, vücudunuz baştan başa oksijeni taşır ve kansızlığı önlemeye tezgâhtar olur. Kadınlar daha yüksek demir eksikliği riski altındadır, bu nedenle alımınızı takip etmek doğrusu işe yarar. Demir; kırmızı et, istiridye, fasulye, bezelye, pirinç ve yumurtalarda bol miktarda bulunur.

Kuru deri tipi

Hava soğuduğunda cildin biraz kuruması normaldir, ancak tekrarlayan ya da akut kuru cilt, tatmin edici A ve C vitamini almadığınız anlamına gelebilir. A ve C vitaminleri birlikte kullanıldığında cildin sağlıklı ve nemli kalmasına yardımcı olur. Kuru cildi uzak yetişmek için yeterince su içtiğinizden de emin olmalısınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.