Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Biberiye çayının faydaları

17.02.2021
216
Biberiye çayının faydaları

Çoğu insan, hoş tadı ve yararları için biberiye çayının tadını halihazırda çıkarıyor.

Biberiye çayının faydalarına ve biberiye çayı kullanımının yanı sıra mümkün ilaç etkileşimlerine birlikte bakalım.

Ruh halini iyileştirir

ara sıra gerginlik yaşamak normaldir. Yapılan incelemeler biberiye çayı içerisindeki bileşiklerin içilip solunmasının ruh halini iyileştirmeye, dingileştirmeye ve uyku kalitesini artırmaya tezgâhtar olabileceğini göstermektedir. Biberiye özü, bağırsaktaki dinç bakteri dengesini sağlayarak ve beyninizin duygular, öğrenme ve anılarla ilişkili bir parçası olan hipokampustaki iltihaplanmayı azaltarak ruh halinizi iyileştirebilir.

Yüksek antioksidan içerir

Antioksidanlar, vücudunuzu oksidatif hasar ve iltihapdan korumaya muavin olan ve kanser, yürek hastalığı ve alıcı 2 diyabet gibi kronik hastalıkları önlemeye asistan olabilen bileşiklerdir. Meyveler, sebzeler ve biberiye gibi bitkilerde bulunurlar. Biberiye çayı keza antienflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahip bileşikleri içerir.

Biberiye, antioksidan özelliği doğruca bozulabilen yiyeceklerin raf ömrünü uzatmak için genelde doğal bir koruyucu olarak kullanılır. Biberiye çayındaki bileşikler ayrıca enfeksiyonlarla savaşmaya asistan olabilecek antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Biberiye yaprağı, geleneksel tıpta antibakteriyel ve yara iyileştirici etkileri için kullanılır.

Kan şekerini düşürür

Yüksek kan şekeri; gözlere, kalbe, böbreklere ve sinir sistemine zarar verebilir. bu nedenle, diyabeti olan kişilerin kan şekeri seviyelerini dengede tutmaları fazla önemlidir. Çalışmalar biberiye çayındaki bileşiklerin kan şekerini düşürebileceğini göstermiştir, bu da biberiyenin diyabetli insanlara yüksek kan şekeri yönetimi için asistan olabileceği anlamına gelmektedir. Biberiye çayı, insülin sanki etkiler uygulayarak ve glikozun adale hücrelerine emilimini artırarak yüksek kan şekeri seviyelerini düşürmeye asistan olur.

Beyin sağlığını korur

Bazı tüp ve hayvan çalışmaları biberiye çayındaki bileşiklerin beyin hücrelerinin ölümünü önleyerek beyninizin sağlığını koruyabildiğini göstermektedir. Hayvan araştırmaları, biberiyenin, inme gibi beyin hasarına yol açabilecek durumları engelleyebileceğini ileri sürüyor.

Diğer incelemeler biberiyenin beynin yaşlanmasının olumsuz etkilerini önleyebileceğini, hatta alzheimer gibi hastalıklara aleyhinde koruyucu bir etkisi olduğunu göstermektedir.

Muhtemel hap etkileşimleri

Diğer çoğu şifalı bitkide olduğu gibi, bazı insanların olası hap etkileşimlerinden nedeniyle biberiye çayı tüketirken dikkatli olmaları gerekebilir.

Biberiye çayı ile olumsuz etkileşime girme riski en yüksek olan ilaçlardan bazıları:

– Kanınızı syerelterek kanın pıhtılaşmasını önlemek için kullanılan antikoagülanlar

– Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ACE inhibitörleri

– İdrarınızı artırarak vücudunuzun ekstra sıvıdan kurtulmasına yardımcı olan diüretikler

– Manik bunalım ve diğer ruh sağlığı bozukluklarının tedavisinde kullanılan lityum

Biberiyenin, idrarın arttırılması, kanın pıhtılaşma kabiliyetini bozması ve kan basıncını düşürmesi gibi ilaçlara benzer etkileri olabilir. Lityum alırsanız, biberiyenin idrar söktürücü etkileri vücudunuzda toksik lityum birikmesine neden olabilir.

Bu ilaçlardan herhangi birini veya benzer amaçlar için başka ilaçları alıyorsanız diyetinize biberiye çayı eklemeden önce sağlık durumu uzmanınıza danışmak en iyisidir.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

email protecteddinvekadin.net

özel içeriğidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.