Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Bir haftada daha dinç görünmenin ve hissetmenin 9 yolu

17.02.2021
208
Bir haftada daha dinç görünmenin ve hissetmenin 9 yolu

Şişlik, dehidrasyon, fazla sodyum, sağlığa zararlı besin, şok diyetler ve detokslar… İnternette gördüğümüz birçok şey kiloyu korumanın sağlıklı veya sürdürülebilir yolları değildir.

Peki dinç kilo vermeye ve dinç bir hayat tarzına başlamanın en iyi yolu nedir? Beslenme Uzmanı Serkan Sıtkı Şahin, bir haftadan kısa bir sürede ve dürüst yolda sizin en iyi şekilde hissetmenizi sağlamak için yapmanız gereken ve katiyen yapmamanız gereken her şeyi açıklıyor…

Bol su için

Su metabolizmamız için temek taştır. Vücudumuzdaki her hücrenin şeklini düzenler. Yeterince su içemezsek, hücrelerimiz az daha buruşmaya başlar. Kilo yönetimine yardımcı olmak için şekerle tatlandırılmış içecekler yerine her zaman suyu seçin. Bir şişe meyveli sodayı, bir kadeh soğuk su ile başkalaştırmak, takriben 240 kalori tasarrufu sağlayacaktır. Bu yüzden susuzluğunuzu “ideal olarak su ile” giderin.

Detokslara uyarı edin

Bir detoks yapmayı planlıyorsanız, bunu baştan dikkate almak isteyebilirsiniz. Sadece su, meyve suyu veya birkaç günden uzun bir süre sıvılaştırılmış başka bir karışım sizi sağlıksız yeme davranışlarına itebilir ya da kan şekeri seviyelerinde ani düşmelere niçin olabilir, bu da istek ve ruh hali değişimlerine niçin olabilir.

Tuzu bırakın

Araştırmalra kadar her 10 yetişkinden 9’u çok fazla sodyum tüketiyor. Diyetinizde yer alan fazla fazla tuzlu, sodyumun suyu alıkoyma özelliğinden nedeniyle şişkinliğe niçin olabilir. böylece tuzu bırakmak, şişkinliği önlemenize tezgâhtar olabilir.

Yiyecekleri ayrıntılarıyla yasaklamayın

Aşırı yediğiniz şeyleri kısmak ve tüm gıda gruplarını menetmek arasında bir ayrım vardır. İçeriklerden (şeker ya da gluten gibi) kaçınmaya dayanan diyetler, bu şeyleri vücutta aynı rolü oynayan öteki içeriklerle (bal ya da darı bazlı gıdalar gibi) değiştirmeye yol açabilir. Ve değiştirilen ürünlerde gıda maddeleri eksikse, bu koşul tehlikeli olabilir.

Bol bol lifli besinler tüketin

Diyetinizi bitki ağırlıklı tutarak lif tüketiminizi artırabilirsiniz. Brokoli, biber ve brüksel lahanası gibi taze, yüksek lifli sebzeler, bir sonraki öğüne değin kendinizi tok ve memnun hissetmenize asistan olan lif de dahil elde etmek üzere önemli vitamin ve beslenme kaynaklarıdır. Bütün, bitki bazlı besinler (meyveler, sebzeler, bütün tahıllar, yağlı tohumlar, kurubaklagiller) harikadır. Diyetinize ekstra lif katmanın hızlı bir yolu: Chia ya da öğütülmüş keten tohumlarını yemeğinize katın.

Porsiyon boyutlarına dikkat edin

Atıştırmalıklarımızın ve yemeklerin başlangıçtaki porsiyon boyutları son 40 yılda oldukça artış gösterdi ve tabaklar ve bardaklar bile bariz şekilde büyüdü. Journal of Nutrition’dan elde edilen verilere göre bakkaldaki ürünlere dek birçok gıdanın porsiyon boyutları sıradan olarak yüzde 138 çoğaltma gösterdi. Bu yüzden porsiyon boyutlarına dikkat edin ve dışarıya yemek yiyorsanız, yemeğinizin bir kısmını sonradan yemek yemek üzere eve götürmeyi düşünün.

Yalnızca kaloriye odaklanmayın

Kalorilere fazla pozitif odaklanmak da tehlikeli olabilir, çünkü yanlış ölçüm çok olasıdır. Bu, özellikle restoranlarda yemek yerken geçerlidir. Çoğu düşük kalorili ürün, vücuttaki suyu tutan ve şişkin hissetmenize neden olabilecek sodyum ile doludur. Ayrıca, sağlıklı ve sürdürülebilir kilo kaybı için haftada sadece 1 ila 2 kilo vermeniz gerektiğini unutmayın.

Olumlu düşünün

Yemek yeme ve daha iyi algılama hakkında olumlu dikkate almak, sizi yeni bir yaşam tarzına emrindeki kalmak konusunda motive edebilir. Yemek yeme şeklinizi başkalaştırmak açısından (bu bir diyetten çok daha fazlasıdır), hangi gıdaları kesmeye çalıştığınızın aksine ne yiyebileceğinize odaklanın. Keşfetmek ve sınamak için birçok inanılmaz beslenme ve tanım var, yeni yiyecekleri sevmeyi öğrenebiliriz.

Bir mucize beklemeyin

Gerçekçi olalım: Bir hafta baştan başa doğru beslenmek, onlarca yıl patates kızartması yemenin yarattığı durumu önlemez. Ama, yüksek tuz bir diyetle benzer şişlik veya kan şekeri düşmelerine ast yorgunluk gibi belirtileri azaltmak için yeterlidir. Bir hafta içinde olabilecek azami şey bunlardır ve bunun ötesinde herhangi bir vaat, pazarlama ve abartıdır.

Oysa dinç hayat tarzını arzu etmek, gelecekteki aylar veya yıllar baştan başa dinç beslenmenin temeli için tatmin edici olabilir. Vücudunuza dürüst davranabileceğinizi ve bunu yapmanın sizi iyi hissettirdiğini kendinize kanıtlayabilirseniz, sonradan devam ettirmeniz daha mümkün olabilir.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

özel içeriğidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.