Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Bitki çayları yumurtalık kanseri riskini azaltıyor

17.02.2021
227
Bitki çayları yumurtalık kanseri riskini azaltıyor

Kışın hastalıklardan koruma etkileri yer alan kuşburnu ve hibiküs çaylarını tüketebileceğimizi söyleyen Medipol Üniversitesi Vatan Kliniğinden Beslenme Uzmanı Nursena Altunsu, gebelik ve emzirme döneminde olan kadınların doktoruna başvurmaları gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Bitki çayları antioksidandırlar

Altunsu, dünyanın en eski içeceklerinden biri olan çayın M.Ö. 2700 yıllarında keşfedildiğini belirterek ” Siyah ve yeşil dere içerdiği etken maddeler baştan sona kanser hücrelerinin çoğalmasını önler. Bitki çaylarının, içerdiği antioksidan işlevi görebilen flavonoidler tamamen yumurtalık kanseri riskini azalttığı bildirilmiştir. Çay, Asya kökenli Camellia sinensis bitkisinin yeşil yapraklarından elde edilir. Aynı bitki türünden gelmelerine rağmen bambaşka mayalanma işlemlerine maruz kalması sonucu siyah, yeşil, beyaz ve oolong çayı elde etmek üzere dört asıl değişiklik dere üretilir.” ifadelerini kullandı.

Obeziteyi önler, kalbi korur

Dünya çapında sudan sonradan maksimum çayın tüketildiğine göze çarpan eden Altunsu, şu bilgileri paylaştı: “Siyah, yeşil ve beyaz çayın yağ sindirimi ve emilimini sınırlandırarak, yağ doku büyümesini engelleyerek, karaciğer lipid metabolizmasını düzenleyerek, yağ yıkımını destekleyerek, iştahı baskılayarak obezite oluşumunu önleyebileceği yapılan araştırmalarda belirlenmiştir. Hem siyah ve yeşil akarsu içerdiği faktör maddeler baştan sona kanser hücrelerinin çoğalmasını önlemekte, inflamasyonu baskılayarak antimikrobiyal aktivite göstermektedir. aynı zamanda yeşil çayın kan şekerini dengeleyerek şeker hastalığı, kan kolesterol ve trigliserid seviyelerini azaltarak yürek ve damar hastalıkları oluşumunu engelleyebileceği mevcut araştırmalarca kanıtlanmıştır.”

5 kupaya değin tüketilebilir

Altunsu, Türkiye’de yaygın tüketilen ıhlamur, yasemin ve melisa çayının mide-bağırsak sistemi hastalıklarında yatıştırıcı tesir gösterdiğini belirterek şöyle devam etti: “aynı zamanda melisa ve papatya çaylarının gerginlik ve gerginlik giderici etkisi bulunmaktadır. C vitamini ve antioksidan içeriği doğruca kış aylarında hastalıklardan korunmak için kuşburnu ve hibiskus çayları tercih edilebilir. Bitki çaylarının, içerdiği antioksidan işlevi görebilen flavonoidler baştan sona yumurtalık kanseri riskini azalttığı bildirilmiştir. Bitki çaylarının gebelik ve emziklik döneminde, kan basıncı, şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıkları gibi durumlarda doktor ya da diyetisyene danışarak tüketilmesi gerekmektedir. neticede kişiden kişiye çeşitlilik göstermekle beraber yetişkinler için günde 2-5 kupa bitki çayı tüketimi, maddesel-bilişsel performansı arttırmakta ve yorgunluğu azaltmaktadır.”

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.