Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Boyun fıtığı belirtileri neler ensede sancı ve uyuşmaya neden oluyor!

16.01.2023
426
Boyun fıtığı belirtileri neler ensede sancı ve uyuşmaya neden oluyor!

Boyun fıtığı nedenleri boynu uzun vakit uyuşuk tutarak bir noktaya görmek, bilgisayar ve tv karşısında uzun vakit oturmak, ve  soğuk klimaların olduğu ortamda bulunmak olarak sıralanabilir. Ailede boyun fıtığı olan kişilerde bu hastalığın görülme oranı yükseliyor. Hem boyun fıtığı, iş hastalığı olarak da karşımıza çıkmaktadır. Konut hizmetlerinde çalışan kadınlarda, şoförlerde, bankacılarda ve uzun süre bilgisayar ile çalışması gereken mesleklerde boyun fıtığı sık görülmektedir. 

Boyun fıtığı nedir?

Boyun fıtığı; boyun omurlarının arasındaki kıkırdağın omurilik kanalına içten yer değiştirmesi sonucu oluşan hastalıktır. Omuriliğe ve kola uzanan sinirlerde baskıya neden olur. Omurların arasında boynun hareketi karşılayan diskler; iki kemik dokunun birbirine bağlantı etmesini engellerken bununla birlikte omurga yani kemiklerin üstüne binen yükü de azaltır.

Dejenere olan disk dokuları boyun fıtığı sebebi

Omurganın boyun kısmı, boyun omuru olarak adlandırılan yedi adet kemikten oluşuyor. Omurların aralarında da, boynun hareketlerini sağlayan “disk”ler yer alıyor. Diskler, içerdiği su ve kollajen yapı tamamen omurga, yani kemiklerin üzerine binen yükü azaltıyor. bununla beraber, iki kemik dokunun birbirine bağlantı etmesini de engelliyor. Boyun yeterince korunmadığı durumlarda disk dokusunun suyunu kaybedip sert bir hal alması ise boyun fıtığını meydana getiriyor. Dejenere olan disk dokusu boyun fıtığı başlangıcı anlamına geliyor. Disklerin içinde yer alan yumuşak yapının ya da kemiklerin doğal yapısının bozulması ile kola ya da omuriliğe dışarı giden sinirlerin üzerine binen zorlama hastalarda boyun fıtığı belirtilerinin başlamasına neden oluyor.

Boyun fıtığı niçin olur?

Boyun fıtığı, uzun bir vakit benzer yerde oturmak (masa başı, televizyon karşı ve araçta uzun zaman oturma gibi), sağlıksız oturuş şekilleri, ağır kaldırma, kontrolsüzce spor yapılması, boynu kütletmek, klima aşağıda uzun süre kalmak, ıslak saçla durmak, genetik faktörler, ani ve zıt hareketlerde bulunup omurlardaki disk zedelenmesi nedeniyle olur.

Boyun fıtığı belirtileri

Ensede sızı, adale spazmı, boyun hareketlerinde kısıtlılık
Enseden kollara bazen de göğse ve sırta yayılabilen sancı
Kollar ve ellerde uyuşma hissi
Baş dönmesi, kulak çınlaması, gözlerde sinek uçuşması, bulantı, konsantrasyon bozukluğu gibi semptomlar
Kol ve ellerde kas gücü azalması
Ağrı bilhassa gece uykuda aşırı artma gösterir

Boyun fıtığı tedavisi

Boyun fıtığı belirtileri ile karşılaşan kişi başlangıçta hekimine gidip gerçekte boyun fıtığı olup olmadığına baktırmalıdır. Boyun fıtığı tanısı konulduktan daha sonra boyun fıtığı tedavisine geçilir. Hastalığın durumuna ast olarak ağrı kesici ilaç, kas gevşetici krem ve evde çalışma nasihat edilir. Ağrılar ve elde hissedilen güçsüzlük geçmemişse tedavi sürecine fizik çare dâhil edilebilir. Tüm bu yöntemlerin işe yaramadığı durumda ise ameliyat devreye girer.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.