Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Bu 10 besine ağırlık verin

17.02.2021
193
Bu 10 besine ağırlık verin

Kalsiyum ihtiyacımızı daha çok süt ve süt ürünlerinden karşılıyoruz ama süt ve ürünlerini tüketemiyorsanız kalsiyum ihtiyacınızı karşılamanız için başka hangi besinler tüketebilirsiniz?

1- Somon balığını omega-3’den varlıklı diye biliriz lakin faydalı yağ asitlerinin yanı sıra somon kalsiyumdan da varlıklı bir besindir. 1 porsiyonu ile 200mg kalsiyum almaktasınız.

2- Kilo verme diyetlerinde çoğunlukla önerdiğimiz badem 15g tüketildiğinde 50mg kalsiyum ihtiyacınızı karşılar. Hem kalp sağlığı içinde epeyce faydalı.

3- Yeşil sebzeler içerisinde de kalsiyum vardır lakin madımak içerisinde epeyce yüksek. Ayrıca madımakta yüksek miktarda antioksidan ve mineraller de bulunmakta. Yemeğini ya da salatasını yaparak tüketerek 165mg kalsiyum ihtiyacınız karşılanacak.

4- Biz diyetisyenlerin kahvaltı seçeneği olarak sunduğumuz yulaf hem tok tutuyor, keza zayıflatıyor, ayrıca kalp sağlığı için epeyce yardımsever, ayrıca de kalsiyumdan varlıklı. Sıradan minik bir kase tüketerek 100mg kalsiyum alıyorsunuz.

5- Tofu son zamanlarda yeni tanıştığımız bir gıda keza iyi bir protein kaynağı ayrıca de kalsiyumdan oldukça zengin, 100g tüketerek 300mg kalsiyum alıyorsunuz.

6- Portakal hepimizin bildiği gibi C vitamininden zengin bir gıda ama kalsiyum içeriği de oldukça yüksek. 1 portakalda 40mg kalsiyum bulunmakta.

7- Keten tohumu 1 yemek yemek kaşığı kadar tüketildiğinde ortalama 60mg kalsiyum içeriyor. Salata, çorba veya yoğurdunuza ek edebilirsiniz.

8- Soya sütü de kalsiyum içeriği ile tüketebileceğiniz bir beslenme. 1 bardak tüketerek ortalama 200mg ihtiyacınızı karşılıyorsunuz.

9- Protein içeriği yüksek ve severek tükettiğimiz kuru fasulye 1porsiyon tükettiğinizde 70 mg kalsiyum sağlıyor.

10- İncir lif içeriği yüksek aynı zamanda kalsiyumdan da zengindir. 2 adet tükettiğinizde 50mg kalsiyum ihtiyacınızı karşılıyorsunuz.

Diyetisyen
Özlem Sert Kültürlü

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.