Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Bu besinlerle bahar yorgunluğuna veda edin

18.02.2021
177
Bu besinlerle bahar yorgunluğuna veda edin

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Gıda ve Diyet Uzmanı Şeyda Sıla Akıllı baharla birlikte ısı ve nem oranının artmaya başladığını, bu durumun da hormonlar üzerindeki değişimlerle metabolizma hızını, iştahını ve kiloyu etkileyebileceğini belirleterek “Kışın yavaşlayan metabolizma bahara geçişe hemencecik adapte olamayabiliyor. Ayrıca vitamin ve mineral depolarının yetersizliği de bahara geçişi zorlaştırıyor. Buna diğer taraftan kışın çoğu kez görülen D vitamini eksikliği eklenince bahar yorgunluğu ülkü geliyor” diyor. Ama ciddi bir sıhhat problemi yoksa baharı enerjik ve pozitif bir ruh haliyle devretmek hiç de şiddet yok gerçekte. Gıda ve Diuetisten uzmanı Şeyda Sıla baharı enerjik geçirmenizi sağlayacak besinleri anlattı, önemli önerilerde bulundu.

Kivi

Sabahları veya gün içinde tüketilen bir adet kivi enerji vererek metabolizmayı canlandırıyor. Kışın yavaşlamış metabolizma hızlanarak bahar yorgunluğuyla daha kolay başa çıkmanızı sağlıyor. İçerdiği C vitamini baştan sona demir içeriği yüksek besinlerle birlikte yenildiğinde vücudun demir emilimini de artırıyor. Örneğin; sabah kahvaltıda yumurtayla birlikte kivi tüketebilirsiniz.

Çilek

Çilek su ve lif oranı yüksek olduğu için keza tok tutuyor, ayrıca de kan şekerini yavaşça yükseltiyor. Bahar yorgunluğunun da önlenmesinde de etkin olan potasyumdan ve gövde direncinin artırılmasını karşılayan antioksidanlardan da varlıklı bir meyve. Düşük kalorisi ve enerji verici etkisiyle beslenme listenizde çoğunlukla yer alabilir. Günlük 1 porsiyon meyve olarak 12 adet küçük çilek tüketebilirsiniz.

Ananas

Ananas keza yorgunluğa yol açan ödemin atılmasında üstünlük sağlıyor, hem de diyet yapanlar için iyi bir meyve. Kalorisi eksik, su içeriği yüksektir. Lifli yapısından dolayı bağırsakları çalıştırıyor ve tok tutuyor. Günde 2 halkayı geçmeyecek şekilde tüketerek, gerekli olan enerjiyi alabiliriz.

Ceviz, fındık, badem

Besin ve Perhiz Uzmanı Şeyda Sıla Bilgili içerdikleri E vitamini, lif, magnezyum ve omega-3 yağ asitleri bir uçtan bir uca ceviz, fındık ve bademin yorgunluğun düşmanı olan besinler aralarında yer aldıklarına göze çarpan ederek, “Bilhassa antioksidan etkisi olan E vitamini bağışıklık sisteminin korunmasında önemli bir rol üstleniyor. Günde 10 fındık veya 6-8 adet badem veya 3 bütün ceviz harcamak, baharı devingen geçirmeniz için fazla önemli” diyor.

Yumurta

Yüksek protein kalitesi, selenyum, çinko, iyot ve demir içeriğiyle her mevsimin en değerli besinidir yumurta. Eğer demir eksikliğinin mümkün sonuçları olan dermansızlık, uykuya eğilim ve halsizlik gibi semptomlarınız varsa bunların ortadan kaldırılmasına asistan oluyor. Hem sağladığı adale aktivasyonuyla daha devingen hissetmenizi sağlar. Beynin en önemli inşa malzemesi, bir cins vitamin olan ‘kolin’dir. Günde bir veya 2 yumurta yediğinizde güne kuvvetli başladığınız gibi, beyninizdeki kolin oranını artırarak bellek yitimi ve erken bunama gibi sorunların gelişme riskini de düşürebilirsiniz.

Muz

Muz, potasyum kaynağı olması doğruca kas krampları ve adale güçsüzlüğüne aleyhinde çok etkilidir. aynı zamanda beyin hücrelerinin ölmesini engelleyebiliyor. Düzenli olarak gün içerisinde yenildiğinde, beyinde seratonin denilen mutluluk hormonu düzeyini arttırabiliyor. Karanlıkta salgılanan uykuya geçişi kolaylaştıran melatonin hormonunun salgısını da arttırarak kaliteli bir uyku sağlayabiliyor. Günde bir adet yerli muzu ara öğün olarak tüketebilirsiniz.

Enginar

Enginar, içerdiği A vitamini, C vitamini, niasin, potasyum ve posa doğruca vücudu dinlendiriyor, dinçlik sağlıyor. Toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasını kolaylaştırıyor. Bu sayede de bahar yorgunluğuna karşı mücadele ederek, enerjik hissetmenize katkıda bulunuyor. Enginarı ham olarak salatalarda veya pişmiş olarak haftada 2 kez tüketmeniz sağlığınız açısından yararlı olacaktır.

Semizotu

İçerdiği yüksek su oranıyla baharla birlikte artan su ihtiyacına katkı maddesi sağlıyor. Sebzeler arasında omega 3 yağ asitlerinden en varlıklı sebze olan semizotu, bu sayede bağışıklığın güçlendirilmesinde koskocoman yük taşıyor. Böylece bahar yorgunluğunu hissetmez ya da fazla kısa zamanda atlatabilirsiniz. Haftada 2 kez yoğurtlu semizotu salatası yapabilir ya da zeytinyağlı sebze yemeği olarak pişirebilirsiniz.

Kefir

Kefir, içerdiği probiyotik bakteriler bir uçtan bir uca bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor. Bilimsel araştırmalara göre probiyotik besinler, düzenleyici fonksiyonu olan T hücreli yüzdesini arttırarak, mevsim geçişlerine karşısında toleransı yükseltiyor. Her gece bir bardak kefir tüketmeniz bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.

Yeşil yapraklı sebzeler

Roka, tere, nane, maydanoz, reyhan gibi taze yeşillikler içerdikleri yüksek klorofil ile iyi birer antioksidanlar. Yüksek Lif oranları ile bağırsak hareketlerini artırıyorlar. C vitamini içerikleri de yüksek oluyor. böylece yeşil yapraklı sebzeleri ham olarak da bol bol tüketmeyi alışılmışlık haline getirmeniz çok manâlı. Potasyum ve folik asit açısından varlıklı olan yeşil yapraklı sebzeler yorgunluğu önleyip, baharı devingen geçirmenize yardımcı oluyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.