Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Bu yiyecekler buzdolabında saklanmamalı

17.02.2021
200
Bu yiyecekler buzdolabında saklanmamalı

Tazeliklerini uzun vakit korumaları için meyve ve sebzeleri uygun sıcaklıklarda gizlemek gerekir. Diyetisyen Gülhan Koca, bu besinlerin ömürlerini uzatmak için çeşitli önerilerde bulunarak buzdolabında saklanmaması gereken meyve ve sebzeleri sıraladı.

Satın aldığımız birçok meyve sebzenin raf ömrünü uzatmak ve vitamin kayıplarını en aza indirmek için buzdolabında saklamamız gerekir. Oysa bazılarını buzdolabına koymadan, oda sıcaklığının düşük olduğu yerlerde, pencere yakınlarında da muhafaza edebiliriz. Unutmamak gerekir ki, aldığımız her tür sebze ve meyveyi ne dek taze yersek böylece yararlı olacaktır. Bu yüzden ihtiyacımızı karşılayacak miktarda sebze ve meyve alıp saklamakta avantaj vardır.

Buzdolabında saklanmaması gereken sebzeler

Kök sebzeler yani patates, sarımsak, soğan, yer elması ve balkabağı buzdolabına konmaması gerekenler arasında yer alır. Bu sebze ve meyveler, içerisi hava alacak şekilde ve delinmiş kaplarda, direk güneş ışığına maruz bırakılmadan saklanmalıdır. Kök sebzeler sıradan 10-15 derecede uzun vakit dayanabilirler, ama yine de bu sebzeleri belirtilen aralıklarla bozulma ve biçimsizleşme olasılığına karşı kontrol etmekte fayda vardır.

Yeşillenmiş ve filizlenmiş patateslerde “solanin” adı verilen toksik öğe miktarı fazladır. Bu şekilde filizlenmiş patatesleri yememek veya kabuğunu çok kalın soyarak harcamak gerekir.

Buzdolabında saklanmaması gereken meyveler

Meyvelerden ise satın almış olduğunuz muzu 2-3 gün içinde tüketmeyi düşünüyorsanız buzdolabında saklamanıza gerek yoktur. Daha uzun süre saklanması gerekiyorsa buzdolabına koymalısınız. Kabuğu kısa sürede kararsa bile içi uzun süre sert kalabilir. Çilek, satın alındıktan daha sonra derhal tüketilmesi gereken bir meyvedir. Buzdolabında muhafaza edilebilse bile tadında ve yapısında kısa sürede bozulmalar gerçekleşebilir. Elma, ayva, portakal, mandalina, nar gibi raf ömrü uzun olan meyveleri buzdolabında saklayabilirsiniz. Eğer buzdolabınızda yer yahut ve kısa süre içinde tüketileceklerse oda sıcaklığında da kalabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.