Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Bunalım tedavisinde egzersiz durum

17.02.2021
187
Bunalım tedavisinde egzersiz durum

Uzmanların bu yeni öngörüsü, bunalım tedavisine egzersizi eklemenin önemini vurguluyor. Amerika Birleşmiş Devletleri Anksiyete ve Bunalım Birliği’ne kadar, bedensel aktivitenin her yıl yaklaşık 40 milyon yetişkini etkileyen depresyon semptomlarıyla mücadelede büyük rol oynadığını göstermiştir.

Alıştırma, antidepresan etkisi yaratıyor

Prof. Dr. Felipe Barreto Schuch ve Dr. Brendon Stubbs son zamanlarda egzersizin bunalım riski ve semptomları üzerindeki etkilerini inceleyen bir çalışma gerçekleştirdiler. Çalışmaya, 266.939 katılımcıyla gerçekleşen 49 veriyi inceleme ederek başladılar. Yaş, cinsiyet, sigara başvuru formu durumu gibi faktörleri taşıyan analizlerin sonucunda bedensel aktivitenin depresyon riskini %17 azalmasına yardımcı olduğu görüldü. Prof.Dr.Schuch ve Dr.Stubbs 2016’da bunalım tedavisi görebilen 1.487’den artı iştirakçi ile egzersiz gerçekleştirdiler. Bu çalışmalardan da elde ettikleri verileri inceleme ederek, bedensel egzersizin koskocoman ve manâlı bir antidepresan etkisi olduğu kanısına vardılar.

Sabahtan yürüyüşleri ilaç etkisinde

Egzersizin bunalım tedavilerinde ama olumlu etkisinden bahseden Uzman Klinik Psikolog Gonca Akkaya, “Fiziki afiyet ve ruh sağlığı birbiriyle yakından ilişkilidir. Bedenimiz sağlıklı işlediğinde ruhsal düzeneklerimiz de daha iyi çalışır. böylece fiziki egzersizin ruh sağlığını aracısız etkilediğini biliyoruz. Özellikle bunalım tablolarında spor yapmanın önemini gitgide artarak daha fazla ruh sağlığı uzmanı vurguluyor. Egzersizin biyolojik etkisinin yanı sıra yaşamı düzenlemeye de katkısı var. Psikoterapi süreçleri, kişinin ihtiyacı baz alınarak ilerler. Geçmişi anlayışlı olmak ve anlamlandırmak kadar güncel yaşamı düzenlemek de son derece kritiktir. Sporu hayatına düzenli bir biçimde katan danışanlarımızda olumlu sonuçlar aldığımız tartışmasız bir gerçektir. Bilhassa sabahtan erken saatlerde yapılan yürüyüşler az kalsın ilaç etkisi yapar ve mevcut çare sürecine olumlu katkılar sunar. Emrindeki bu hap ve psikoterapiye ihtiyaç olmadığı anlamına gelmez. Kişinin durumunu totaliter bir yaklaşımla ele almak her zaman en iyi sonucu verecektir.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.