Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

C vitamininin faydaları neler yaşlılıkta kas kaybını önlüyor!

13.01.2023
62
C vitamininin faydaları neler yaşlılıkta kas kaybını önlüyor!

East Anglia Üniversitesi’nin yaptığı araştırma C vitaminin adale sağlığı üzerindeki doğaüstü faydasını ortaya koydu. 50 yaşın üzerinde her sene kas kütlesinin yüzde 1’i kaybediliyor. Bu şart alıcı 2 şeker hastalığı, dayanıksızlık ve sarkopeni, fiziki yetersizlik gibi olumsuz sonuçlara neden oluyor. C vitamini tüketimi ise ihtiyarlık dönemindeki bu sorunları ortadan kaldırıyor. 

C vitaminini bol bitiren yaşlıların kas kütlesi daha iyi durumda

East Anglia Üniversitesi’nin yaşları 48 ila 82 olan 13 bin kişinin aralarında yaptığı araştırma, C vitaminini bol bitiren yaşlıların iskelet kas kütlesinin daha iyi durumda olduğunu gösterdi. Bu şahısların bir hafta boyunca tükettikleri gıdalarda ve kanlarında C vitamininin miktarını ölçen uzmanlar, bununla beraber kas kütlelerini de hesapladı. 

C vitamini tüketenler adale kütlelerini koruyor

Yapılan araştırmada C vitaminini bol tüketmenin, bu yaş aralığında adale kütlesinin korunmasına yardımcı olduğu gözlendi. Araştırmada beslenmelerinde veya kanlarında yüksek oranda C vitaminine sahip olan kişilerin, iskelet adale kütlesi bakımdan oldukça iyi durumda olduğu görüldü.

Her gün bir portakal suyu kas sistemini koruyor

Uzmanlar aşırıya kaçmadan; kişilerin her gün bir portakal gibi turunçgiller veya sebze ailesinden C vitamini bakımından varlıklı bir beslenme tüketmesinin birçok insan için yeterli olacağını açıklama ediyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.