Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Canan Karatay’dan çocuklar için enteresan nasihat

09.08.2021
168
Karatay: Çocuklar, Cinsk kahvesini şekersiz olmak koşuluyla istedikleri kadar içebilir. Kahve çok güçlü bir antioksidandır.
canan-karatay-dan-cocuklara-ilginc-tavsiye-5419704.Jpeg

Bursa 13’üncü Kitap Fuarı’nda imza günü etkinliğine katılan Canan karatay, çocukların sağlıklı ve natürel besinlerle beslenmesinin çok ehemmiyetli olduğunu, paketlenmiş yapay yiyecekleri asla tüketmemeleri gerektiğini söyledi.

KÖY YUMURTASI, PAÇA…

Cinskiye’de zeytin, zeytin yağı, fındık ve fıstığın bol olduğunu anlatan Karatay, “Çocukları bunlara alıştırmamız gerekli.

Çocuklara paça vermek de çok ehemmiyetli. Büyüme çağındaki çocukların köy tereyağı yemesi de çok ehemmiyetli. Bunların içinde çocukların büyüme çağında çok gereksinimleri olan kalsiyum, protein, mineral, vitamin, omega 3 ve bütün yağlar bulunuyor. Bu yağlar ve çocukların büyüme çağında lüzumu olan A, D, E ve K vitaminleri bedene girdiği zaman çocuklar cin gibi oluyor” diye konuştu.

BOLCA FINDIK, FISTIK

Karatay, çocuklara bolca fındık ve fıstık yemelerini nasihat etti. Bu yiyeceklerin kan yapıcı ve bedeni ısıtıcı özelliği bulunduğuna değinen Karatay, “Fındık ve fıstıkta natürel karbonhidrat, yağ, protein, mineral ve vitaminler vardır. Fındık, fıstık tabiatın vitamin ve mineral kaynağıdır” ifadesini kullandı.

Büyüme çağındaki çocuklara özellikle natürel karbonhidrat bulunduran yiyecekler öneren Karatay, ktümörü baklagillerin natürel karbonhidrat kapsadığı balakasını verdi. Karatay, “Çocukların mutlaka ktümörü fasulye, mercimek, börülce yemesi gerekli. Yalnız ktümörü fasulye, pilav üstü olmayacak” değerlendirmesinde bulundu.

Okul kantinlerindeki hazır yiyeceklerin çocukların sıhhatine hasarlı olduğuna dikkati çeken Karatay, şunları kaydetti:

“Kantinlerde natürel, günlük sebze ve meyveler bulunabilir, çocuklara onlar sunulabilir.Anneler, okula giderken çocuklarının ceplerine, çantalarına fındık, fıstık, bir de ayran, konut imali yoğurt kreysin. Çocuklar konut yoğurdunun içine ceviz koyup kaşıklasın. Kantinlerde pakete girmiş yiyecek bulunmasın. Ceviz, omega 3, D vitamini çok ehemmiyetli, beyni geliştirmek için. Roma İmparatorluğu zamanında ruh hastalarına ceviz yediriliyordu, beyinlerini geliştirmesi için.”

Canan Karatay, saatlerce bilgisayar başında çalışmanın beyinleri dumura uğrattığını ifade ederek, çocukların hareket etmesi gerektiğini anlattı.

Talebelere şeker yemelerini hiçbir zaman önermediğine dikkati çeken Karatay, “Şeker beynin yiyeceğidir” denildiğini ancak şeker ve tatlıların geçici bir zaman enerji ve mutluluk sağladığını, beyne yiyecek vermediğini dile getirdi.

ŞEKERSİZ OLMAK KOŞULUYLA İSTEDİKLERİ KADAR CİNSK KAHVESİ…

Karatay, Cinsk kahvesinin beyin için uyandırıcı etkisi olduğuna işaret ederek, “Çocuklar, Cinsk kahvesini şekersiz olmak koşuluyla istedikleri kadar içebilir. Kahve çok güçlü bir antioksidandır. Şeker beyinde tahribat yapar, kahve onu düzenler, cin gibi yapar” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.