Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Ceviz kabuğu ile diş sağlığınızı koruyun

17.02.2021
214
Ceviz kabuğu ile diş sağlığınızı koruyun

Koronavirüs sonrasında diş hekimlerine gitmekten çekinen vatandaşlar, diş sağlığını korumak için evde yapabilecekleri alternatif yöntemleri denemeye başladı. Yiyecek kalıntılarının birikmesi, bakteriler, diş ipi ve diş fırçalama alışkanlığının olmaması ağız içinde zamanla tartar oluşumuna niçin olabiliyor. Bilhassa bu süreçte diş hekimlerine gitmekten çekinen vatandaşlar, ağız sağlığı için problem oluşturabilecek tartarlardan kurtulmak için pratik yöntemlere başvuruyor.

Antiseptik özelliği var

Cevizin özellikle yaprak kısmında juglon denilen bir maddenin bulunduğunu ve bu maddenin antiseptik nitelik taşıdığını ifade eden Prof. Dr. Özyaral, “8 adet kırılmış ceviz kabuğunu 1 bardak su içerisinde koyu renk alana değin takriben 10 dakika kaynatıyoruz. 10 dakikadan artı kaynaması suyun acılaşmasına neden olabilir. Dere demler gibi kabukları kaynattıktan daha sonra 5 dakika değin dinlendiriyoruz. Sıfır atığa da destek veren ceviz kabuklarının kaynatılmasıyla oluşan bu akışkan tartar oluşumunu önlüyor. Ceviz kabuğunu kaynatarak elde ettiğimiz sıvıda antiseptik bir bilhassa oluşacak ve biz diş etlerimizi de koruyacağız. Diş macunuyla ağzımızı fırçaladıktan sonra elde ettiğimiz sıvıyla her tarafta ağzımızı fırçalayacağız. Daha Sonra yeniden dişlerimizi fırçalayabilir veya hafif bir gargara yapabiliriz. Tüm bunlar ağız ve diş sağlığı için çok önemli” diye konuştu.

Gargara da yapılabilir

Kaynatılmış ceviz suyunu diş sağlığı için gargara olarak da kullanabileceğini gösteren Prof. Dr. Özyaral, “Hazırladığımız bu sıvıyı karbonatla karıştırıp gargaranın gücünü artırabiliriz. Kayda Değer olan anti bakteriyel bir özellik sağlanması. Antiviral bir özelliği yok lakin ağız florasındaki dengeyi ve sağlığı koruyabilmek için zorunlu. Elde ettiğimiz ve içinde juglon oluşan koyu renkli istikrarsız özellikle diş etleriyle diş arasında kalan bölgedeki tartarların da çözülmesi için yardım verecektir. Bu sayede ceviz kabukları çöpe gitmeyerek sağlımız için geri kazanç. Keza ağız ve diş sağlımızı koruruz ayrıca de çevre kirliliğini de durdururuz” dedi.

5 gün içerisinde etkisini gösterecek

Dişlerdeki tartarın çözülmesini sağlayacak sıvının 5 gün içerisinde etkisini gösterebileceğini belirten Prof. Dr. Özyaral sözlerini şöyle tamamladı: “Bu sıvıyı günde 2 sefer kullanabiliriz. Yaklaşık 1 dakika dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Önce diş macunu ya da diş antiseptiği bir gargara ile ağzınızı çalkalayıp pak ülkü getiriyorsunuz. Orada bir yemek yükü olmamalı. Temiz dişleri koyu renkli değişken ile fırçalamaya devam etmemiz gerekiyor. Bu istikrarsız, dişlerde oluşan tartarın çözülmesini sağlayacak. Ağzımızdan da o koyu rengin gitmesi için diş macununuzla tekrardan ağzınızı fırçalayıp bir kolaylık elde edebilirsiniz. Başladığınız günden itibaren 5-6 gün içerisinde etkisini görebilirsiniz. 1 haftalık kürlerle ayda 1 kez yapsanız, 2’nci ayda bitmiş tartar oluşumunu önlemiş olursunuz.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.