Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Ciddi sağlık durumu sorunlarını gösteren ufak işaretler

17.02.2021
173
Ciddi sağlık durumu sorunlarını gösteren ufak işaretler

Kol uyuşması ya da göğüs ağrısının yürek krizinin belirleyici bir işareti olduğu, muhtemelen herkesin bildiği önemli bir sağlık sorunu belirtisidir. Ve önemli bir durumun buna aynı belirtilerle geldiğini kabul etmek kolay olsa da, bu defalarca böyle değildir.

Çoğu sağlık durumu sorunu, görünüşte günahsız olan küçük belirtilere sahiptir. Güvende olmanıza yardımcı olmak için daha büyük ve daha önemli bir sıhhat problemini gösteren ince ve açıklanamayan değişiklikleri derledik.

Ağız kokusu

Ağız kokusu şüphesiz rahatsız edicidir ve önemli bir sağlık durumunun işareti olabilir.

Dişinizi fırçaladıktan ve temizlediğinizden kesin olduktan daha sonra bile geçmeyen kötü kokulu nefes; diyabet, karaciğer hastalığı ve böbrek hastalığı gibi şeylerden kaynaklanabilir. Önemli nedenleri göz ardı etmeyin ve nedensiz ağız kokusundan şikayetçiyseniz, bir hekime başvurun.

Ağızdaki metal tat

İşte korkutucu bir istatistik bilimi: Böbrek hastalığı olan yetişkinlerin yüzde 90’ı, böbrek hastası olduğunu bilmiyor. Çünkü böbrek hastalığının belirtileri ince ve görmezden gelmesi kolay durumlar olabilir. Peki, ince belirtilerde nelere dikkat etmelisiniz? Vücutta biriken bambaşka atıklar, nefeste amonyak kokusu ya da ağızda bir amonyak veya metal tadına yol açabilir.

Şişme

Böbrekler akıcı çalıştığında, vücuttan fazla suyu atarlar. Ama işlerini yapamadıkları zaman bu sıvı, vücutta kalır. Böbreklerin çıkaramadığı akışkan dokularda kalabilir. böylece böbrek hastalığının bir başka belirtisi ayaklarda, etap bileklerinde, ellerde veya yüzde şişkinlik olmasıdır.

Sık idrara çıkma

Kesintisiz tuvaleti kullanmaya gereklilik duymak muhakkak bir rahatsızlıktır, ama bu, herkesin bir hastalık olarak düşündüğü bir şey değildir. Fakat idrara sık çıkma, diyabet belirtisi olabilir. Çare edilmezse, böbrekler, kan damarları ve enfeksiyonlarla ilgili sorunlar dahil edinmek üzere çoğu sağlık problemine yol açabilir . Normalden daha artı idrara çıkıyorsanız, fazla geç olmadan doktorunuza başvurun.

Geçmeyen baş ağrıları

Dünya Sağlık Durumu Örgütü’ne tarafından, yetişkinlerin yarısı baş ağrısı çekiyor. böylece, inme gibi daha önemli bir sorunun belirtisi olsalar bile baş ağrıları ciddiye alınmıyor. Geçmeyen baş ağrıları, bilhassa kusma, bulantı ve görsel değişiklikler eşlik ettiği zaman, inmenin yakın olduğunun bir işareti olabilir.

Çift görme

Çift görme ve sarkık göz kapağı, beyin anevrizması işareti olabilir. Çift görüyorsanız, bu durum derhal bir doktor kadar değerlendirilmelidir.

Sert bir boyun

Boyun ağrıları grip veya diğer zararsız virüslerden kaynaklanabilir, oysa menenjit belirtisi olabileceğinden fazla boyun ağrısı ciddiye alınmalıdır. Beyin ve omuriliği kaplayan zarların bu şekilde enfeksiyonu, şiddetli boyun ağrısına yol açabilir. Menenjit, tedavi edilmezse kalıcı nörolojik hasar ve hatta ölüme yol açabilir. bu nedenle boyun ağrıları ve gerilmeler ciddiye alınmalıdır.

Kollarda veya bacaklarda kızarıklık

Tipik olarak bacağınız veya kolunuzda kırmızı bir bölgede ağrı veya hassasiyet olduğunu fark ederseniz, bu koşul doktorun görmesine layık. Çünkü bu cildinize saldıran nadir görülen fakat ölümcül bir bakteriyel enfeksiyon olan nekrotizan fasiitin bir işareti olabilir. Küçük bir kesikten, enjeksiyon bölgesinden veya sıradan bir jurnal olaydan kaynaklanan küçük bir yaralanmadan gelişebilir. Erken aşamalarda nekrotizan fasiit ile aynı belirti ve semptomlara sahip olan birkaç şart vardır. Bu, tecrübeli klinisyenler için bile yapılması fazla kuvvet bir tanıdır. Ölümcül olabilecek bu enfeksiyonun bütün belirtilerine sahipseniz, doktorunuza bildirdiğinizden belirlenmiş olun.

Takâtsizlik

Hiçbir belirti yorgunluktan daha etkili bir şekilde gizlenmez. böylece, bu belirti laf konusu olduğunda içgüdülerinize güvenmeniz gerekir. Sekiz saat uyuduktan sonradan durmadan kendinizi dinlenmemiş hissediyorsanız ve fazla yorgunsanız, bu durum kanser, diyabet ya da kalp hastalığı gibi ölümcül hastalıkların bir belirtisi olabilir.

Yüz şişliği

Yüzdeki şişlik oldukça yaygındır, bilhassa de yakın zamanda normalden daha artı tuz gıda ve içki tüketmişseniz. Ama, yüzünüzdeki şişme geçmiyorsa veya normalden daha belirginse, bir tümörün işareti olabilir. Tümörler kan akışını kısıtlayabildiğinden, kanın yüze toplanmasına ve yüz şişkinliğine niçin olabilir.

sık sık mide ekşimesi

Mide ekşimesi oldukça yaygındır ve çoğunlukla önemli bir sıhhat sorunu olarak görülmez, ama kesinlikle birinin işareti olabilir. Geçmeyen mide ekşimesi, ‘Barrett’s özofagusu’ denilen durumun bir belirtisi olabilir. Barrett’s özofagusu olan insanlar yemek borusu kanseri geliştirme riski altındadır, böylece mide ekşimenizi bir uzman göre kontrol ettirmeniz önemlidir.

Serkan Sıtkı Şahin / email protected

özel içeriğidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.