Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Cilt soyulmasının nedenleri neler güneş yanıkları sebebi!

15.01.2023
517
Cilt soyulmasının nedenleri neler güneş yanıkları sebebi!

Güneşin tepede olan açıyla geldiği saatlerde uzun zaman güneşe maruz kalmak ciltte yanma ve soyulmaya yol açıyor. Yazın bolca karşılaşılan bu sorunun çözümünü doğal yollarla gidermeniz ise olası. Cildinizin ihtiyacı olan nemi zeytinyağı, salatalık ve süt doğruca her tarafta elde edebilirsiniz. İşte deri soyulmalarına iyi gelen doğal yöntemler ve uygulanışı…

Salatalık

Salatalık cilt soyulmaları için etkin bir doğal yöntemdir. Salatalık, içeriğindeki yüksek su içeriği tamamen cilde ihtiyacı olan nemi kazandırır. Tahriş olmuş, pul pul dökülmüş cildi yatıştırır. Hem cildi onarmaya tezgâhtar olan C vitamini içerir.

Nasıl uygulanır?

Bir salatalığı rendeleyip ezin ve yüzünüze uygulayın. Yüzünüzde 15-20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık suyla durulayın. Bu uygulamayı günde 2 kere yapabilirsiniz. Alternatif olarak yarım su bardağı rendelenmiş salatalığa her birinden birer kaşık elde etmek üzere yoğurt ve bal ilave edin. Bu karışımı 20 dakika değin yüzünüzü diğer bir şeyle örtmeden uygulayın. Arkasından yüzünüzü ılık suyla durulayabilirsiniz. Bu yüz maskesini günde bir defa kullanın.

Süt

Deri soyulmalarından kurtulmak için bir diğer usul ise süt. Sütteki yağ kuru ve soyulmuş ciltler için doğal bir nemlendirici görevi görür. Ayrıca süt, içerisinde bulunan laktik asit sayesinde ölü deri hücrelerinden kurtulmaya tezgâhtar olur.

Uygulanışı; Soğuk süt içerisine bir kumaş batırın ve ardındaki pozitif gelen sütü sıkarak akıtın. Bezi, takriben 10 dakika yüzünüzde tutun. Cildiniz dinç görünene değin bunu günde 3 defa tekrarlayın.

Zeytinyağı

Soyulan cildi nemli yakalamak ve sağlığına kavuşması için zeytinyağı epeyce önemlidir. Zeytinyağı olağanüstü bir doğal nemlendiricidir. Kuru ve soyulan ciltler için nemlendirici tesir belirten ve cildi besleyen yağ asitleri içerir. Cildi mantolayarak nemini hapseder. Zeytinyağında bulunan E vitamini de cildin iyileşmesine tezgâhtar olur.

Uygulanışı; Zeytinyağına batırdığınız parmak uçlarıyla yüzünüze dairesel hareketlerle masaj yapın. Cildiniz sağlığına kavuşana değin bunu günde asgari 3 kere yapın. Ayrıca kalın bir macun oluşturmak için 2 çorba kaşığı tuzu tatmin edici zeytinyağı ile karıştırın. Ölü cilt hücrelerini pul pullamak için bu macunu bir yüz fırçası olarak kullanın. Yıkayın ve biraz nemlendirici uygulayın. Bunu cildiniz ayrıntılarıyla iyileşene değin haftada bir kere yapın.

Elma sirkesi

Elma sirkesi güneş yanığı, sedef hastalığı ya da egzamadan nedeniyle yüzde oluşan döküntülerin tedavisinde etkilidir. Cildin pH’sını artmasını sağlayarak kuru ve pul pul olan ciltlerin tedavisini kolaylaştırır. Hem elma sirkesinde bulunan asetik asit, kaşıntı ve iltihaplanmaya karşı etkilidir.

Nasıl uygulanır?

1 nehir kaşığı elma sirkesini 1 su bardağı suya ekleyin. Bir pamuk kullanarak karışımı yüzünüze sürün.  10 dakika kadar bekletin. Arkasında soğuk suyla yüzünüzü yıkayın. Cildinizi kurutarak, cildinize hafif bir nemlendirici uygulayın. Günde bir veya iki kez her yerde edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.