Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Çocuğunuz denizden korkuyor mu

17.02.2021
203
Çocuğunuz denizden korkuyor mu

Çocuklar da yetişkinler gibi ilk kez deneyimledikleri bir duruma aleyhinde tepki verebiliyor ya da nefret edilen şey duyabiliyor. Su korkusu da bunların başında geliyor. Hatta su korkusu yaşamış bazı çocuklar bu yüzden banyo yapmayı, denize ya da havuza girmeyi deha reddedebiliyor. Tabii bu durum ailesiyle birlikte tatil yerine getirmek, eğlenmek ve hoş vakit dinmek isteyen ebeveynler için yaz aylarının epeyce baskı geçmesine sebep olabiliyor. Hatta çocukluk çağında yaşanan korkular dinç bir şekilde atlatılmaz ise fobiye deha dönüşebiliyor.

Central Hospital’dan Bilirkişi Psikolog Aycan Bulut, “Korku öğrenilebilen bir kavramdır. Bu sebeple çocuklar korkuyu allah vergisi değil daha sonra öğrenirler. Çocuğun suyla ilgili duyduğu korkunun farklı nedenleri olabilir.” diyor.

Çocuklar korkuyu daha sonra öğrenir

Çocuklar yabancı oldukları ve birincil kez karşılaştıkları her duruma karşı korkarak ya da çekinerek tepki verirler. Bu oldukça doğal bir durumdur. Çünkü çocukların korkularına sebep olan en manâlı faktörlerden biri endişedir. Üzüntü genellikle uyaranın bir anda ve beklenmeyen bir durumda ortaya çıkmasıyla gelişir. Korku öğrenilebilen bir kavramdır. Bu sebeple çocuklar korkuyu allah vergisi değil daha sonra öğrenirler.

Su korkusunun aşağıda çoğu sebep yatabilir

Çocuğun suyla ilgili duyduğu korkunun bambaşka nedenleri olabilir. Bilhassa anne-babanın yanlış davranış ve davranışları bu duruma zemin hazırlayabilir. Çocuğu banyo yapmak için baskı yapmak, alıştırmadan havuz ya da denize sokmak gibi durumlar çocukta su korkusuna sebep olabilir. Anne veya babada suya karşı bir dehşet var ise çocuk da onları kendine rol model alarak suya aleyhinde dehşet geliştirebilir. Ayrıca çocuğun bulunduğu sosyal çevre, psikolojik ve fizyolojik etkenler de tetikleyici olabilir.

Nefret kavramı her çocukta çeşitlilik gösterir

Su korkusu çocuğun şahsiyet yapısına göre farklılıklar gösterebilir. Bazı çocuklar sudan korkmayıp banyo yapıyor, deniz veya havuza girebiliyorken bazıları ise sudan hoşlanmıyor ve her türlü temastan kaçınarak ağlamaya başlayabiliyor.

Çocuklar her yeni deneyimde olduğu gibi havuz veya deniz ile tanıştıklarında da ilk olarak etrafındaki şahısların davranışlarını gözlemler ve taklit ederler. Bir çocuk için birincil defa gördüğü büyük bir su birikintisi epeyce merak uyandıran ve bununla beraber da endişe duymalarına yol açan bir durumdur. Ancak bu noktada ebeveynlerin çocuğa karşısında çok titiz ve temkinli davranmaları gerekir. Eğer anne-baba çocuğuna tedirgin edici davranışlar sergiler, negatif yönde fiziksel ya da sözel geri bildirimlerde bulunursa çocuğu olduğundan daha pozitif paniğe sürükleyebilir.

Oyuncaklar çocuğa suyu sevdirebilir

Çocuğun suyla olan temasından keyif alması, korkmadan banyo yapması, deniz veya havuza girebilmesi için oyuncaklardan faydalanılabilir. Renkli, suyun içinde hareket eden ya da ses çıkartan oyuncaklar çocuğun dikkatinin dağılmasına tezgâhtar olabilir. Bu sayede çocuk hem suya alışır hem de eğlenerek zaman geçirebilir.

Çocuğa karşısında sabırlı olunmalıdır

Çocuğun suya alışma sürecinde aile fazla müdahaleci olmamalıdır. Aksine çocuğun anne-babasını yönlendirmesine izin verilmelidir. Çocuğun korktuğu şeye yavaşça alıştırılması sağlanmalıdır. Sudan korkan bir çocuğun suya alışması zaman alabilir. Bu sebeple çocuk suyla tanıştırılırken sabırlı olunmalıdır. Asla aceleci davranılmamalı, çocuğun istemediği bir eylem ona cebren yaptırılmamalıdır. Huysuz takdirde çocuğun suya alışma süreci epeyce uzayabilir. Unutulmamalıdır ki her çocuğun verdiği tepkiler farklıdır.

Çocuk asla suya girmesi için zorlanmamalıdır. Eğer çocuk suyun içindeyken ağlamaya başladıysa da suyun içinde kalması için zorlama yapılmamalıdır. Panik ve korku içinde olan çocuk anne veya babasından böyle bir zorlayıcı tepki görürse ebeveynlerine olan güven duygusu da zedelenebilir.

Suya önce anne babanın girmesi özendirme edici olabilir

Çocuğun denize girmeden önce kumda oynamasına ve süre geçirmesine müsaade edilmelidir. Bu sayede çocuk kendini güvende ve hazırlanmış hissedebilir. Denize girileceği zaman ise öncelikle anne veya baba suya girmelidir. Çocuk bu esnada anne-babasının tepkilerini izliyor olacağından sözel olarak değil davranışlarla çocuğa rol model olunmalıdır. Suyun içinde ani hareketler yapmak, etrafa su sıçratmak, zıplamak gibi eylemler çocuğu sıkıntılı edebileceğinden aşırıya kaçılmamalıdır.

Havuza girilecek ise de çocuğun ilk önce havuzu ve içindeki insanları izlemesi sağlanmalıdır. Suda oynayan ve eğlenen kişiler seyrettirildikten sonradan çocuk havuza yaklaştırılmalıdır. Çocuk önce havuzun kenarlarında oynatılmalı ve havuza alışması sağlanmalıdır. Bu sürecin kolay gerçekleşebilmesi için özel çocuk havuzları da tercih edilebilir.

Atlatılamayan korkular ileride fobiye dönüşebilir

Ailelerin yaptığı en büyük yanlışlardan biri de çocuklarını başka çocuklarla kıyaslamalarıdır. “Senden minik çocuklar bile denize giriyor”, “Eğer korkarsan sana herkes güler” şeklindeki sözler çocuğun yaşadığı endişenin artmasına sebep olabilir. Çocuğun yaşadığı korkuya kavrama kullanmak yerine kesintisiz sözel ya da maddi müdahalede bulunmak çocuğun kendine olan özgüvenini yitirmesine yol açabilir. İlerleyen dönemler de ise çocukta ahenksizlik, panik hali, kaygı, kimsesiz herhangi bir eylemi başaramayacağı duygusu, hiddet, coşku gibi duygu durumları görülebilir. Çocukluk çağında yaşanan korkular dinç bir şekilde atlatılmaz ise fobiye dönüşebilir. Çocukların korkularıyla baş edebilmenin en içten yolu çocuğa onu anladığınızı hissettirmektir. Eğer çocuk, korkularının ailesi göre anlaşılmadığını düşünürse korkularıyla çaba edemez.

Tatile gitmeyi düşünen anne ve babalar dikkat

Su korkusu olan çocuklar deniz ve havuzdan da korkabilir. Bağlı bu şart yaz aylarında ailesiyle birlikte tatil yapmak, eğlenmek ve güzel süre geçirmek isteyen ebeveynler için epeyce güç geçebilir. Bu sebeple çocukta oluşan su korkusunu atlatabilmek ve çocuğu suya alıştırabilmek için anne-babaların mutlak uğraş göstermesi gerekir. Zorlayıcı davranışlar ve baskıdan kesinlikle uzakta durulmalıdır. Çocuğun suyu sevmesi için uygun koşullar ayarlanmalıdır. Çocuğun plajda ya da havuz kenarında oyun oynaması, yaşıtlarıyla zaman geçirmesi ve suya giren insanları gözlemlemesi için tezgâhtar olunmalıdır. Bütün bu önlemlere rağmen çocuğun su korkusu devam ediyorsa bir uzmandan yardım alınabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.