Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Çocuk sahibi elde etmek isteyen ton balığı yesin

18.02.2021
190
Çocuk sahibi elde etmek isteyen ton balığı yesin

“Kış geldi. Havalar soğudu ve güneşli gün sayısı da azaldı. Güneşten D vitamini alma şansınız azaldığı için D vitamini eksikliği yaşamamak adına destek almanız gerekiyor” diyen Ferti-Jin Bayan Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, “D vitamini eksikliği üreme sağlığını negatif etkiler” diyerek uyardı.

yumurta

Ferti-Jin Bayan Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Seval Taşdemir, D vitamini ve kısırlık hakkında bilgiler verdi:

“D vitamini eksikliğinin, son yıllarda infertilite (kısırlık) ve düşük problemi olan hastalarda daha sık oranda görüldüğü tespit edildi. D vitamini eksikliği; üreme sağlığını, yumurta rezervini, yumurtanın kalitesini ve döllenme oranlarını negatif olarak etkiler. Keza döllenmiş yumurtanın anne rahmine tutunma oranını da düşürür.”

süt

Süt ürünlerini bol tüketin

“Kanda 25 hidroksi vitamin D düzeyini ölçerek vitamin D depolarını değerlendiririz. 30 ng/ml’nin altındaki değerler düşük olarak kabul edilir” diyen Op. Dr. Seval Taşdemir, “D vitaminini güneşten alabileceğimiz gibi ton balığı, uskumru, karides, yumurta sarısı, karaciğer, süt ve süt ürünleri, tahıl gibi ürünlerde de bulabiliriz” diyerek D vitamini eksikliği olanların bu gıdalardan tüketmesi gerektiğini bilhassa belirtiyor.

“Eksiklik tespit edilirse günde 600-800 IU arası D vitamini alınabilir. 1000 IU’dan fazla alınmaz, bağlı etkileri ortaya çıkabilir” diyen Op. Dr. Seval Taşdemir uyardı:

d vitamini

D vitamini düzeyinize baktırın

“Özellikle kısırlık ve tüp bebek tedavisi görecek olan hastalarda mutlaka D vitamini düzeyine bakılmalı. Özellikle yaşı 35’in üstünde olan ve güneşten daha eksik faydalanan grupta, D vitamini eksikliği daha sık görülür. Yetersiz olan vitaminin tedavisinden sonra yapılan infertilite (kısırlık) tedavisinden, fazla daha başarılı sonuçlar elde ediliyor. Son yıllarda bunu destekleyen çoğu egzersiz yapıldı. Kısacası D vitamini, vücudumuzda yalnızca kanda kalsiyum oranlarını belirleyen, bağırsaktan kalsiyum emilimine yardımı olan vitamin değil; bütün beden bağışıklık sistemini düzenleyerek gribal enfeksiyonlara direncimizi artıran bir vitamindir. Manâlı kanser vakalarında, meme, pankreas, sütun, rektum kanserlerinin seyrini etkiler, kalp ve damar hastalıklarını önler. İnfertiliteyi (kısırlığı) manâlı şekilde etkileyen çok manâlı vitamindir.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.