Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Çocukları bal ile zırhlayarak bulaşıcı hastalıklardan koruyun

18.02.2021
190
Çocukları bal ile zırhlayarak bulaşıcı hastalıklardan koruyun

Okulların açılmasına az bir zaman kala mevsim geçişleri ile birlikte bulaşıcı hastalıklar bilhassa küçük öğrencilerin sağlığını tehdit etmeye başladı. Çocukları soğuk algınlığı, grip, üstteki solunum yolu enfeksiyonu gibi bulaşıcı hastalıklardan gözetmek ise ailelerin elinde. Balın Gurmesi Ahmet Bağran Aksoy, bu gerçekten hareketle vitamin, mineral, aminoasit ve enzimlerle bağışıklık sistemini güçlendiren işlem görmemiş ham balın, bilhassa kahvaltıda çocukların beslenmesi ve hastalıklardan korunması için vazgeçilmez olduğunun altını çiziyor.

Başarılı bir eğitim ve öğretim yılı geçirilmesi için çocukların dinç olması durum. Çocuklara mevsim geçişlerinde çoğu rahatsızlık yakın bağlantı ve solunum yolu ile bulaşıyor. Okulların açılmasıyla, günün takriben 8 saatini bir arada geçiren çocukların, arkadaşlarıyla yakın bağlantı halindeyken bulaşıcı hastalık kapma riskleri artıyor. Hem çocukların teneffüslerde koştururken terlemesi ve sınıfların havasız olması da mikropların çoğalmasına yol açarak, hasta olmalarına neden oluyor. Yetişkinlere tarafından bağışıklık sistemi daha güçsüz olan çocukların hastalıklara karşı dinç olabilmesi için beslenmelerine özen uygulamak gerekiyor. İçerdiği vitamin, mineral, enzim, aminoasit ve probiyotiklerle bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücuda virüslerin girmesini engelleyen operasyon görmemiş çiğ balın, çocuklara her sabahleyin 1 tatlı kaşığı yedirilmesi tavsiye ediliyor.

Kahvaltıda 1 tatlı kaşığı ham bal

Pastörizasyon işleminden geçmeyen besleyici değerleri yüksek olan ham balın tüm gribal rahatsızlıklara aleyhinde koruyucu etkiye sahip olduğunu gösteren Balın Gurmesi Ahmet Bağran Aksoy, “Bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerin başında, antibakteriyel özelliği ile çiğ bal geliyor. Okul döneminde çocukların hastalıklara aleyhinde korunması için her sabahleyin 1 tatlı kaşığı tüketmesini öneriyoruz. Özelikle pastörizasyon işlemi görmemiş ve aracısız arı kovanından elde edilen çiğ bal; grip, soğuk algınlığı ve solunum sistemi enfeksiyonlarında tedavi edici etkiye sahip. Çiğ bal, göğsü yumuşatır, üstteki solunum yolu enfeksiyonlarında hızlı bir iyileşme sağlar.” dedi.

Çocuklar için özel ürettik

Her yaş grubuna hitap eden özel karışım kürü tarifini paylaşan Ahmet Bağran Aksoy, ”Vücudu zırhlayan özel karışım kürü ile çocuklarınızın sağlığına takviye olabilirsiniz. Bu kürün içeriğinde; 500 gram çiğ bal, 100 gram polen, 100 gram arı sütü ve 20 gram propolis bulunmaktadır. Bilhassa 5 yaş civarı ve üstündeki çocuklara yarım tatlı kaşığı biçiminde verilebilir. Eğer dinç nesillerin gelişmesine katkı maddesi sağlamayı hedefliyorsak bu tarz şifa kaynaklarını tüketmeliyiz.” açıklamasında bulundu.

özel içeriğidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.