Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

D vitamini hangi besinlerde bulunur güneşsizlik hasta ediyor!

30.11.2022
63
D vitamini hangi besinlerde bulunur güneşsizlik hasta ediyor!

D vitamini insan vücudu için oldukça kayda değer bir vitamin kaynağıdır. D vitamini eksikliğinde vücutta dağıtılmış hastalıklar medyana gelmektedir. Bunun için jurnal olarak vücudun ihtiyacı olan D vitaminini karşılamak ve bununla beraber D vitamini yer alan besinleri tüketerek bir tamamiyle kastetmek gerekir. Peki D vitamini hangi besinlerde bulunur? D vitamini nasıl alınır? Günde yalnızca 20 dakika dek güneşten alabileceğiniz D vitamini hakkında bilinmesi gerekenler hakkında Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş önemli bilgilendirmelerde bulundu.

D VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE VAR?

Esas kaynağı güneş ışınları olan D vitamini, vücudumuz için hayati bir öneme sahip. Eksikliği laf konusu olduğunda son derece riskli hastalıklara yol açabiliyor. Günde sadece 20 dakikalık güneşlenerek ve bir takım besinlerle bu karşılamak olası! Son yıllarda oluşan güneş fobisinin sağlık durumu için son derece korkunç sonuçlar yaratabilir. Koruma faktörü 30, hatta 50 olan koruyucular olmadan kumsala gidilmez oldu. Söylenenin tam aksine, ana güneş değil güneşsizlik hasta eder! D vitamini zengini gıdalar ile güneş ışınlarının bir ekip olarak birlikte çalışması gerekir.

Son yıllarda giderek artan kanser vakalarının ardında yatan manâlı faktörlerden birinin güneş fobisi olduğunu belirten fazla sayıda araştırma bulunuyor. İlginç fakat yaklaşık 30 yıl önce bu fobinin tohumları atıldığında amaç, İnsanlığı cilt kanserinden korumaktı. Gelin görün ancak, deri kanseri azalmadı, aksine bütün kanserler patladı! Çünkü onca sene baştan başa D vitamininin hayati önemi ve insan vücudunun D vitamini sentezlemek için güneş ışınlarına ihtiyaç duyduğu gerçeği göz ardı edildi.

Dr. Ümit Aktaş, D Vitamini eksikliği laf konusu olduğunda karşılaşılabilecek riskleri, Mutluluk Kürleri 2 kitabında bulunan “Güneşten Korkma” bölümünde şöyle sıralıyor:

Bağışıklık sisteminiz çöker, kanser olma riskiniz artar, osteoporoz olma riskiniz artar, depresyona girme riskiniz artar, çocuğunuzun kemikleri gelişemez, tansiyon hastası olma riskiniz artar, yürek krizi geçirme riskiniz artar, romatizma hastası olma riskiniz artar, besinlerle destekleyin!

Kanserden gribe değin bütün hastalıklara karşı en etkin savunma silahının enerjik bir bağışıklık sistemi olduğunu hatırlatan Aktaş, “Dinç bir bağışıklık sistemi için D vitamini kaynağı gerekiyor. Eğer besinlerle yeterince D vitamini almıyorsanız, ne dek güneşlenseniz de nafile. Bunun bütün tersi de geçerli. Gıdalarla alınan D vitamini etkin formda değildir. Güneş, faal olmayan D vitamininin etkin hâle geçmesini sağlar” diyor.

GÜNEŞ CİLDİN ERKEN YAŞLANMASINA NIÇIN OLMUYOR!

Güneşin, cildin erken yaşlanmasına yol açtığı yönündeki inanışın hatalı olduğunu vurgulayan Aktaş, bazı basit önlemler ve içten beslenmeyle cildin güneşe karşısında dayanıklılığını artırabilmenin mümkün olduğunu söylüyor:

Yüzünüzü örtün: Nispeten daha ince bir deriye sahip olan göz çevrenizi, hatta yüzünüzü güneşten koruyabilirsiniz. Vücudunuz, ihtiyacınız olan D vitamini sentezi için yeterli olacaktır.

Bol domates, yeşillik tüketin: Domatesin içindeki likopen cildi güçlendirerek, güneş ışınlarına karşı daha dirençli olmasını sağlar. Özellikle yağda pişmiş domates bolca likopen (zinde bir antioksidan) içerir ve yağla beraber tüketildiğinde karoser göre daha basit emilir. Dinç antioksidanlar, C ve E vitaminleri taşıyan yeşil yapraklı sebzeler, güneşin hasarlarına karşısında enerjik birer bariyer oluşturur. Omega-3 yağ asitlerini unutmayın: Omega-3 yağ asitleri açısından zengin bir diyet ve ahenkli olarak omega-3 takviyesi elde etmek cildi güneş yanığından ve lekelerden korur.

GÜNEŞTEN KULLANMAK İÇİN NE YAPMALI?

Güneşin afiyet faydalarından kullanmak için sadece 20 dakika güneş banyosu yapmak yeterli. Eğer açık tenliyseniz birincil bir-iki gün beş-on dakika güneşlenin, ten renginiz biraz koyulaşınca süreyi artırın.

Güneşle bağlantı saati de manâlı. D vitamini rezervlerinizi doldurmak istiyorsanız, güneş tepedeyken, yani öğlen saatlerinde çıkmanız gerekiyor. İnsan vücudunun D vitamini ürettiği saatler 11.00 – 13.00 arası. Vücudunuz da doğayla düzenli şekilde benzer saatlerde D vitamini üretiyor.

Güneşlendikten sonra sakın anında duş almayın. Vücudunuza vitamini sentezlemesi için bir zaman verin.

Güneşten oysa ve fakat teninize hiçbir şey sürmeden faydalanabileceğinizi unutmayın. SPF faktörü yüksek olan her güneş kremi güneşten gelen UVB ışınlarını bloke eder. Yalnızca el veya ayaklarınızı güneşe göstermeniz tatmin edici değildir. Güneş ışınlarının vücudunuza değdiği bölge ne değin geniş olursa pek iyi.

TENİ ALINGAN OLANLAR İÇİN DOMATES KÜRÜ!

Malzemeler: 2-3 adet domates, 1 kahve fincanı soğuk sıkma sızma zeytinyağı, kaya tuzu Domatesleri kabukları doğrayın. Bir tavada birkaç kaşık sızma zeytinyağında kabuklu olarak soteleyin. Kaya tuzu ile çeşnilendirin. Ilınmasını bekleyin.

Bu tarifi domates mevsimi başlar başlamaz uygulayabilirsiniz. Domatesin içindeki likopen vücutta yağla çözünür, yüksek ısıyla da vücudun faydalanabileceği bir form alır. Yaz mevsimi baştan başa bu şekilde hazırladığınız domates püresini her gün veya haftada en düşük 3-4 kere tüketmeye çalışın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.