Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

D vitamini eksikliği belirtileri neler el ve bacak bileğinde ağrıya neden olur!

25.04.2021
71
D vitamini eksikliği belirtileri neler el ve bacak bileğinde ağrıya neden olur!

D vitamini, sağlığımız için ihtiyaç duyduğumuz en zorunlu vitaminler arasında yer almaktadır. D vitamini eksikliğinde keza yetişkinlerde hem de çocuklarda çeşitli sıhhat sorunları oluşabiliyor. D vitamini yetkisiz olan kişilerde yorgunluk, sancı gibi belirtilerin yanına el ve but bileklerinde sızı görülebiliyor. 

D vitamini eksikliği nedir?

D vitamini eksikliği, dinç kalabilmeniz için tatmin edici miktarda D vitamini almadığınız anlamına gelir. Eksikliği şiddetli belirtilere neden olan vitamin, vücutta fazla farklı işlevler için kullanılır. Kemiğin ana yapı taşlarından birisi olan kalsiyumun emilebilmesi için D vitaminine gereklilik vardır. Sinir sisteminin, kasların çalışabilmesi ve bağışıklığın devam etmesinde manâlı görevleri bulunur.

D vitamini eksikliği belirtileri neler?

Bir Takım insanlarda D vitamini eksikliği bulunmasına karşın herhangi bir belirti görülmez. Eksiklik bazen yorgunluk, genel beden ağrısı gibi bir takım belirtilere niçin olur. Önemli eksikliklerde ise kemik ağrısı ve yürümekte zorluğa niçin olan zor kaybı ortaya çıkar. Ilave olarak bağışıklık sisteminin görevini yerine getirememesi nedeniyle enfeksiyon sıklığında artma görülür. El ve bacak bilekleri, omuz eklemeleri ve parmaklarda ağrı, sıvı ruh hali, bunalım, uykusuzluk, baş ağrısı, saç dökülmesi gibi belirtiler de bulunabilir.

Yetişkinlerde uzun süreli D vitamini eksikliği; kemik erimesi, kemik yapısında bozukluk, adale güçsüzlüğü ve düşme riskinde artışa niçin olur. Çocuklarda ise raşitizm adı verilen rahatsızlığa yol açar. 

D vitamini hangi besinlerde bulunur?

Güneşin eksik bulunduğu aylarda ya da bölgelerde D vitamini eksikliği yaşamamak için beslenme ve perhiz düzenine D vitamini içeren besinleri eklemek gerekmektedir. D vitamini nelerde var sorusuna yanıt olarak aşağıdaki besinler sıralanabilir:
– Yağ bakımından varlıklı olan balık çeşitleri (somon, uskumru, ton balığı, sardalye)
– Süt ve süt ürünleri
– Yumurta
– Portakal suyu gibi doğal meyve suları
– Tavuk ciğeri
– Balık yağı
– Tahıl ürünleri
– Yonca
– Isırgan otu
– Maydanoz

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.