Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Detokslarla ilgili dürüst ve yanlışlar

17.02.2021
201
Detokslarla ilgili dürüst ve yanlışlar

Bir hafta baştan başa yalnızca meyve suyu ya da detoks çayları içmek veya çorbalarla yaşamak… Vücudunuzu detoks edebileceğiniz tüm öbür yollar hakkında çoğu makale bulabilirsiniz. Detokslar, çoğu zaman, fazla artı sağlıksız yemek yedikten sonradan yapılır. Ama bir detoks yapmak sahiden akılcı mı? Yahut kaybettiğiniz kilolar daha sonra bitmiş geri mi gelecek?

Ilk Olarak herkesin kendileri için iyi hissettiklerini ve bakımlı ettiklerini yapması gerektiğini söyleyerek başlamak istiyorum. Bir detoks size iyi geliyorsa, bunu yapmaktan çekinmeyin! Çoğu süre, vaatler hakiki olamayacak değin iyidir. Haftada 5 kilo belirlemek güzel fakat bir ay sonradan bu miktarın iki katını geri aldığınızda değil. Detoks hakkında dolaşan birçok içten ve hatalı bilgi var ve detoksları mercek altına alma zamanı geldi…

Detoks nedir

Detoks gerçekleştirmek vücudunuzu toksinlerden temizler. Bu birçok bambaşka şekilde yapılabilir, ama bir takım detokslar diğerlerinden daha etkilidir. Detoks sadece vücudunuzu temizlemekle kalmaz, bununla beraber sizi zeka olarak da etkileyebilir. Bir hafta boyunca sadece yeşilliklerden oluşan bir detoksdan sonra vücudunuzun temizlemesinin yanı sıra doğal olarak gençleşeceksiniz. Detoks, az yemek yemeye (veya hiçbir şey) dayanamıyorsanuz oldukça zorlama olabilir. Baş ağrısı, bulantı ve fena bir ruh hali de bir detoksun bir takım etkileri olabilir.

Bir detoks esnasında, vücudunuz yalnızca çalışabilmesi için gerekli olan beslenme maddelerini alır. Bu, kan şekeri seviyenizde bir düşüş olacağı anlamına kazanç. Vücudunuz bununla, olarak karaciğerinizde ve kaslarınızda depolanan bir şeker olan glikojeni bağımsızlık bırakarak uğraş etmeye çalışır. Hem ona bağlı çok pozitif suyu, detoks sırasında dışarı atar ve birkaç kilo vermenizin nedenlerinden biri budur. Ne eyvah oysa, yağ değil, su!

Detokslarla ilgili doğru ve yanlışlar

Detokslar hakkında bilhassa internette çoğu yanlış veri bulunuyor. Ayrıntılarıyla yanlış değiller, çünkü internette yazılanların çoğu adamakıllı temelsiz değil. İşte bir bakışta detokslar hakkında birkaç dürüst ve hatalı:

“Bir detoksla toksinlerimden kurtuldum” – YANLIŞ

Ne yazık ama, bu içten değil. Vücudumuz, bilhassa karaciğer, toksinlerden tek başına kurtulmak için mükemmel. Bunun üzerine herhangi bir detoks diyetine ihtiyacınız değil. Toksinlerden herhangi birinin dışarı atılmasına fiilen muavin olmaz.

“Bu dek uzun vakit sağlıksız yedikten sonradan, detoks iyi bir akıl” – YANLIŞ

Bu dürüst olsaydı fantastik olurdu. Bu, yılbaşı tatili esnasında ortaya meydana çıkan 5 kilonun, Ocak ayının ilk haftasında bir meyve suyu detoksunun yardımıyla verilebileceği anlamına kazanç. Keşke… Ne eyvah ama, sağlıksız yiyecekler yemenin etkileri detoks ile iyileştirilemez. Artı yağ ve şeker, bir detoks başlatmayı düşünmeden önce vücudunuzda zaten depolanmıştır.

“Detoks ile gücümü ve sağlığımı geliştirebilirim” – DÜRÜST

Vücudunuza aldığınız ürünlerin farkındaysanız, bu doğrudur. Önemli bir detoks yapan çoğu insan sonra diyetlerini geliştirir, çünkü dinç beslenmenin ne kadar iyi olduğunu anlar. Fakat o süre gücünüzü ve sağlığınızı bir detoks ile geliştirebilirsiniz.

“Detoks hayat tarzınızı değiştirmenin mükemmel bir yoludur” – DÜRÜST ve YANLIŞ

Bu ifade fiilen ayrıca doğru keza de hatalı olarak düşünülebilir. Çünkü herkes için aynı değildir. Kimsenin bir gün içinde yaşam tarzını iyice çevirmesi her zaman muhtemel değildir. Bir detoks doğruca, her gün vücudunuza aldığınız bütün zararlı şeylerin farkında olacaksınız. Mesela herhangi bir şeker yemediğiniz bir detoks yaparsanız, muhtemelen ilk olarak rahatsız hissedersiniz. Bu, şekerlere ne dek bağımlı olduğunuzu dobra dobra görmenizi sağlar. Öğrenmenin en güzel yolu yok, ama kuşkusuz etkili. Bir detokstan sonra sağlıksız alışkanlıklarınıza geri dönmeniz doğal olarak utanç verici olacaktır. Bu yüzden ırk detoks yaptıktan sonra ne yedikleri ve içtikleri konusunda daha bilinçli ülkü geliyorlar. Bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir reel değildir, ama genelde fanatik ‘detokserler’ için süreç bu şekilde işler.

Muhtemelen fark edeceğiniz gibi, zihinsel durumunuz bir detoksun en manâlı parçasıdır. Vücudunuz kendini hali hazırda iyi detoksifiye edebilir, fakat ara sıra bir yardım eli kullanmaktan zarar gelmez. Bu sert tedaviyi kolaylaştıran şey budur. Kendinizi sağlığa zararlı olan her şeyden mahrum edersiniz ve yalnızca dinç gıdalara odaklanırsınız. O zaman kendinize aleyhinde biraz enerjik edinmek fazla önemlidir. Detoksdan sonradan, doğru sağlığa zararlı atıştırmalıklara yönelmeniz doğal olarak fazla fena etkileri beraberinde getirecektir. Verdiğiniz kilonun derhal geri gelmemesini karşılamak için enerjik kalmaya ihtiyacınız olacak.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

email protected

özel içeriğidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.