Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Dezenfektan kullanımı el egzamasına yol açabilir

17.02.2021
199
Dezenfektan kullanımı el egzamasına yol açabilir

Koronavirüs salgını sebebiyle dezenfektan kullanımı arttı. Bu kapsamda sık kullanılan dezenfektanların cilde zarar verebileceğini söyleyen Dermatolog Doç. Dr. Bengü Gerçeker Türk, “El egzaması kronikleşmeye başladığı takdirde gerekli önlemler alınmıyorsa tahriş, ellerden kollara boyna ve yüze yayılma gösterebiliyor” dedi.

Mutlaka nemlendirici sürün

El yıkandıktan sonradan mutlaka iyi bir nemlendiricinin sürülmesi gerekiyor. Bu nemlendiricilerin yağ bazlı olması gerekiyor, çünkü onarıma katkı maddesi sağlıyor. Gece yatarken de saf vazelin gibi yoğun kapatıcı özelliği olan nemlendirici kullanılması gerekiyor. Bu da el egzamasının hem gelişmesini engelliyor hem de tedavisinde yardımcı olmasını sağlıyor. Dışarı çıkamıyor ve nemlendiricilere ulaşılamıyorsa evde olan zeytinyağı, susam yağı kullanılabilir. Bu yağlar da derinin onarımına katkı maddesi sağlıyor.

El yıkama sırasında yüzük gibi takılar çıkarılmalı. Çünkü yüzük gibi takıların aşağıda kimyasallar birikiyor. Durulama, yüzük altındaki kimyasallara su ulaşmadığı için oradan tahriş reaksiyonuna devam ettiği gözlemleniyor. öte yandan el terlediğinde emilimi artırıyor ve tahriş reaksiyonu artıyor. Dolayısıyla yüzük gibi el takılarının takılmamasını öneriyoruz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.