Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Diliniz sağlığınızı gösteriyor

17.02.2021
185
Diliniz sağlığınızı gösteriyor

Birçok hastalığın ilk belirtileri dilinizde ortaya çıkabilir. Bir şeylerin yolunda gitmediğinin birincil işaretleri birçok süre dilde görülür. Peki bir dil için adi olan ne? Dil, pembemsi ve kırmızı tonlarında dalgalanan bir renkte olmalı. Ayrı renkler bir afiyet durumunun işareti olabilir.

Vitamin eksiklikleri

Sağlıklı bir dil pembemsi, kırmızı renktedir. Aydınlık kırmızı bir dil, folik asit, B12 vitamini veya demir eksikliğinin bir işareti olabilir. Bu eksiklikler diyetinizdeki besinler ya da takviyeler ile düzeltilebilir. Parlak kırmızı bir dil, tipik olarak ufak çocuklar arasında, bir takım kan damarlarında iltihaplanmaya neden olan nadir ve çoğunlukla tedavi edilebilen bir koşul olan “strep boğaz enfeksiyonu” ya da “kawasaki” hastalığının bir işareti olabilir. Lakin dilinizi aynada kırmızı gördüğünüzde hemencecik endişelenmeyin. İçtiğiniz fazla sıcak bir çorba dilinizi zahmetsizce kırmızıya çevirebilir.

Çölyak hastalığı

Çölyak hastalığı, glüten alerjisi veya hassasiyeti olarak bilinir. Glüten harcamak bağışıklık sistemini ince bağırsaklara saldırmak için tetikler. Kabızlık, ishal ve şişkinlik gibi belirtileri en yaygın belirtilerdir, oysa çölyak dilinizin yüzeyindeki minik tüyleri kaybetmenize niçin olabilir. Bu koşul “pürüzsüz dil” olarak da tanıdık “atrofik glossit” rahatsızlığına yol açabilir. Dildeki küçük tüylerin yok olması lezzet değişikliklerine niçin olabilir. Asitli, baharatlı ya da içki taşıyan herhangi bir gıda tükettiğinizde dilinizde yanma duygusal olabilir. Çölyak hastalığına yerinde beslenilmediği taktirde bu durumlar ortaya çıkabilir. Ayrıca dilde veya ağzın öteki kısımlarında yaralara yol açabilir. Çölyak hastalığını yönetmenin tek yolu elbette glutensiz bir perhiz uygulamaktır.

diyabet

Kontrolsüz diyabeti olan kişilerde pamukçuk (oral kandidiyazis) yaygındır. Bu enfeksiyon diyabetin birincil belirtisi olabilir. Pamukçuk genellikle zayıflamış bağışıklık sisteminin bir sonucudur. Bir mantar enfeksiyonu olan pamukçuk, dilinizdeki beyaz renkli bir katman ile kaplar. Diyabetli kişilerde buna ilave olarak ağız kuruluğu olması daha olasıdır. Şeker Hastalığı içten bir diyet ile yönetilmezse, dil biraz kıvrılmış halde ve olağan şeklinden farklı bir görünümde olabilir.

Sjögren sendromu

Bir başka otoimmün hastalık olan Sjögren sendromu, vücudun çoğu yerine saldırabilir, ama çoğunlukla tükürük bezlerini ve gözyaşı kanallarını etkiler. Bu, kuru gözler ve kuru ağız ile sonuçlanır ve kuru ağız pamukçuklara yol açabilir. Tükürük seviyeleri azaldığında, dildeki mantarlar çoğalmaya başlar. Pamukçuk gelişebilir veya dil yüzeyindeki ufak tüyleri yok eder. Diliniz kırmızı ve pürüzsüz ülkü gelebilir. Sjögrenli kişilerde dilde yanma hissi vardır.

HIV/AIDS

On yıllar önce, HIV/AIDS yaklaşık olarak belli bir ölümcül rahatsızlık olarak görüldüğü zamanlarda, dildeki pamukçuk birincil semptom olarak görülüyordu. HIV ya da AIDS’e ast zayıf bir bağışıklık sistemi, normalde vücudunuzda bulunan organizmalarla savaşmanızı zorlaştırır. Dilinizin üstünde ve ağzınızın başka yerlerinde görülen kırmızı lekeler HIV/AIDS belirtisi olabilir. Dilinizde “tüylü lökoplaki” adı verilen beyaz tüylü görünümlü büyümeler olabilir. Günümüzde, HIV/AIDS için enfeksiyonları önleyen ilaçlar ve çoğu etkili tedavi yöntemi vardır.

Kanser

Kanser muhtemelen düşündüğünüz son şeydir, ama kafa, boyun ve ağız kanserlerini saptamada dil ön planda olabilir. Dilinizdeki (veya ağzınızdaki başka bir yerdeki) iki haftadan uzun süren şişkinlik veya ağrılar bir kanser belirtisi olabilir. “Lökoplaki” denilen bir durum, ağzınızda kontrolsüz hücresel büyümesi sebebiyle dilinizde beyaz lekeler oluşturabilir. Lökoplaki zararsız olabilir, oysa bununla birlikte kanser habercisi de olabilir ve teftiş edilmesi gerekir.

Aklınıza takılanları ve sormak istediğiniz bütün soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

özel içeriğidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.