Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Dinç beslenme ve kilo verme

18.02.2021
205
Dinç beslenme ve kilo verme

Dinç besin ile ilgili ipuçları veren diyetisyen ve diyetisyen Dilara Koçak, gıda düzeninde yapılacak sürdürülebilir değişimlere dikkat çekti. Koçak; “Sürdürebilir olan diyet önemlidir. 10 gün yalnızca protein yiyebilirsiniz fakat ömür boyu bunu yapamıyorsanız bu sürdürebilir değildir. Egeli bir kişiye ‘sen hiç incir yemeyeceksin’ derseniz olmaz veya Bursa’da yaşamış birine İskender Kebabını yasaklayamazsınız. Manâlı olan bunu yedikten daha sonra nasıl dengede tutmak gerektiğini öğretmektir. Eğer birey öğlen bol salçalı, tereyağlı bir İskender yiyecekse sabahtan bol yeşillik ve yağsız lor peyniri, akşama da sadece sebze yemeği yemelidir” dedi.

Hangi ekmeği yediğiniz manâlı

Beslenme düzeninde dengenin önemine uyarı çeken Koçak; “Ekmek yiyebilirsiniz lakin hangi ekmeği yediğiniz kayda değer. Bütün buğday ya da bütün çavdar gibi ekmek çeşitlerini seçim etmeliyiz. Hiçbir beslenme kimsesiz suçlu değildir. Lakin hiçbir besin de tek başına mucize yaratmaz. Kararında harcamak gerekir” dedi.

Kişilere dinç besin önerisinde bulunurken idareli koşulları da göz ardı etmemek gerektiğine değine Koçak, “Bir tarafta sağlığımız bir tarafta da idareli şartlarımız var. Evine 2 TL giren aile de var 12 TL giren de. Evinde iki birey yaşamış aile de var evinde sekiz birey yaşamış da. Dolayısıyla bu ailelere ‘ekmek yeme ceviz ye, ekmek yedirme çocuğuna bu zehirdir’ diyemezsiniz fakat doğru ekmeği yemesini söyleyebilirsiniz. Ekmeği dengele diyebilirsiniz” dedi.

Günümüzde israfın gittikçe artan boyutlarına uyarı çeken Koçak, her gün 12 milyon ekmeğin çöpe gittiğini vurguladı. Koçak: “Çok sevdiğim bir söz vardır; ‘israf eden iflas eder’. Birleşmiş Milletler’in açıkladığı rakamlara tarafından her beş saniyede 300 ton yiyecek çöpe gidiyor. Dünyada 820 milyon aç var. Mutfakta hiçbir şeyi atmamak her şeyi ölçmek gerekiyor. Kendimizi iyi doyurmak yetmez. Bireyleri iyi beslediğimiz dek dünyamızı da iyi doyurmak gerek. Yahut çok yakında nefes alamayacağız”.

Hazırlanmış perhiz listeleri size ne değin uygun

Zayıflama konusunda kısa zamanda olağanüstü çözümler sunduklarını bahis eden ürün ve diyet listelerine de değinen Koçak, kişilere böyle bir liste ile karşılaştıklarında kendilerine üç soru sormalarını öneriyor. Koçak; “Bir diyet listesi ile karşılaştığınızda üç soru sormalısınız: ‘Bu liste benim için mi yazıldı? Bana ne taahhüt ediyor? Üçüncü sorusu ise listede yazanlar tekrar tekrar alışveriş yaptığım markette var mı?’ olmalı.

– Bir haftada beş kilo, sihirli iksir, mucizevi plan… Bunlara inanmamak gerekiyor. Kilo kaybederken sağlığınızı da kaybedebilirsiniz. Ne eyvah ama hatalı yapılan diyetler vücudumuza önemli zararlar veriyor.

– Kilo saptamak için hareket etmek gerekiyor. Koşulları gerekçe olarak görmeyin mutlaka hareket edin. Günde 10 bin adım hedefimiz var. Eğer kişinin adım sayısı 7 bin civarındaysa o hareketli biridir fakat bu rakam 5 bin civarında ise o kişi uyuşuk bir insandır” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.