Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Dinç yaşam tarzı için 5 basit kaide

17.02.2021
193
Dinç yaşam tarzı için 5 basit kaide

Çevrenizdeki reklamlar, çelişkili uzman görüşleri gibi çoğu şey kafanızı karıştırmış olabilir. Oysa sağlıklı yaşam biçimi alışkanlıkları sanıldığı dek karışık yok. “Süper”, “Fantastik”, “Mucize” gibi kelimelerle pazarlanan “sağlıklı yaşam” tavsiyelerinin içinde basit bir gerçeğin izini sürmek kolaydır: Sıhhat.

Sağlıklı yaşam tarzı kazanmak, kilo atamak ve daha iyi hissetmek için yapmanız gereken tek şey bu 5 kolay kurala uymak.

Vücudunuza zehirli maddeleri sokmayın

İnsanların vücutlarına giren birçok şey düpedüz toksiktir. Sigara, alkol ve uyuşturucular gibi bazıları da bağımlılık yaratır, bu da insanların onları bırakmasını veya onlardan uzaktan durmasını zorlaştırır. Bu maddelerden biriyle ilgili bir probleminiz varsa, diyet ve alıştırma endişelerinizin doğal olarak en küçüğü haline gelir.

Içki, tolere edebilecek kişiler için ılımlı olarak iyi olsa da, tütün ve uyuşturucular cümbür cemaat için zararlıdır. Ama günümüzde daha da yaygın görülen sağlık sorunu; sağlığa zararlı, hastalıkları teşvik edici abur cuburları tüketmek. İdeal sağlığınızı istiyorsanız, bu gıdaların tüketimini en üye indirmelisiniz. Diyetinizi için yapabileceğiniz en etkin değiştirme, işlenmiş, paketlenmiş yiyecekleri tamamen kesmektir. Bu zor olabilir, çünkü bu yiyeceklerin birçoğu son derece leziz ve dayanılmaz olacak şekilde tasarlandı.

Belirtilmiş malzemeler laf konusu olduğunda, eklenen şekerleri en kötüsü olarak nitelendirebiliriz. Bunlar sükroz ve yüksek fruktozlu mısır şurubu içerir. Her ikisi de fazla tüketildiğinde metabolizmanıza hasar verebilir, fakat bazı ırk ılımlı miktarları tolere edebilir. Ayrıca, bir takım margarinlerde ve paketlenmiş pişmiş gıdalarda bulunan trans yağlardan kaçınmak iyi bir fikirdir.

özet olarak; hastalığı teşvik edici maddeleri vücudunuza sokmaya devam ederseniz sağlıklı olamazsınız. Bu maddeler aralarında tütün, alkol ve uyuşturucu ilk olarak edinmek üzere işlenmiş yiyecekler ve paketlenmiş gıdalar bulunur.

Hareket edin

İdeal sıhhat için kaslarınızı uygulamak son derece önemlidir. Önem kaldırmak ve çalışma yapmak kesinlikle daha iyi görünmenize tezgâhtar olabilir, ama unutmayın, görünümünüzü iyileştirmek buzdağının yalnızca görünen kısmıdır. vücudunuzun, beyninizin ve hormonlarınızın en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için alıştırma yapmanız gerekir.

Alıştırma yapmak kan şekerini ve insülin seviyesini düşürür. Keza, hayatınızı daha kaliteli hale getirebilecek testosteron ve büyüme hormonu seviyesini yükseltir. Bir De egzersiz; bunalım, obezite, müşteri 2 diyabet, kalp hastalıkları, alzheimer ve daha birçokları gibi değişik kronik rahatsızlık riskini azaltmanıza tezgâhtar olabilir.

Alıştırma, bilhassa sağlıklı bir diyetle birlikte yapıldığında yağ kaybetmenize ve kilo vermenize tezgâhtar olabilir. Sadece kalori yakmakla kalmaz, aynı zamanda hormon seviyenizi ve genel gövde fonksiyonlarınızı da iyileştirir. Neyse ki, egzersiz yapmanın birçok yolu var . Bir spor salonuna veya fiyatı yüksek çalışma ekipmanlarına gerek yok. Bedava olarak ve evinizin rahatlığında egzersiz yerine getirmek mümkündür. Örneğin Google’da ya da YouTube’da “ceset ağırlığı antrenmanları” veya “jimnastik” araması yapın.

Yürüyüşe çıkmak, öteki önemli bir egzersiz türüdür, özellikle güneş varken yürüyüş yaparsanız, D vitamini seviyelerinizi de ideal seviyelere taşıyabilirsiniz. Yürüyüş iyi bir seçim ve son derece hafif bir egzersiz şeklidir. Durum tamamen, müsamaha aldığınız ve uzun vadede yapabileceğiniz bir şey seçmektir.

Özet Olarak, çalışma yalnızca daha iyi görünmenize muavin olmakla kalmaz, aynı zamanda hormon seviyelerini geliştirir, daha iyi hissetmenizi sağlar ve değişik hastalık risklerini azaltır.

Bir bebek gibi uyu

Uyku genel sağlık için fazla önemlidir ve incelemeler uyku yoksunluğunun obezite ve yürek hastalığı dahil elde etmek üzere çoğu hastalıkla ilişkili olduğunu göstermektedir. İyi ve kaliteli bir uyku için zaman ayırmanız önemle öğüt edilir.

Sürükleyici uyuyamıyorsanız, uykunuzu iyileştirmeyi deneyebileceğiniz birkaç yol vardır:

– Günün geç saatlerinde kahve içmeyin
– Her gün benzer saatlerde yatmaya ve uyanmaya çalışın
– Suni ışık olmadan ayrıntılarıyla karanlıkta yatın.
– Yatmadan birkaç saat önce evinizdeki ışıkları azaltın.

Uyku problemleri için doktorunuzu bakmak de iyi bir düşünce olabilir. Uyku apnesi gibi uyku bozuklukları fazla yaygındır ve birçok durumda zahmetsizce tedavi edilebilir.

Özetle nitelikli bir uyku, sağlığınızı düş edebileceğinizden daha fazla artırabilir. Hem somut ayrıca de zeka olarak daha iyi hissedeceksiniz ve değişik sağlık sorunları risklerini azaltacaksınız.

Fazla stresten kaçının

Dinç bir yaşam biçimi dinç bir diyet, kaliteli uyku ve ahenkli çalışma içerir. Fakat nasıl hissettiğiniz ve nasıl düşündüğünüz de çok önemlidir. defalarca stresli elde etmek facia için bir reçetedir.

Fazla stres kortizol seviyesini yükseltir ve metabolizmanızı ciddi şekilde bozabilir. Abur cubur isteklerini ve değişik rahatsızlık risklerini arttırabilir. Incelemeler hem, stresin günümüzde büyük bir sağlık durumu sorunu olan depresyona kayda değer bir katkıda bulunduğunu göstermektedir. Stresi eksilmek için; doğa yürüyüşleri yapabilir, nefes teknikleri ve dağıtılmış meditasyonları deneyebilirsiniz.

Günlük yaşamınızın yükünü fazla derecede strese girmeden kaldıramayacak durumdaysanız, bir psikolog ile görüşmeyi düşünün. Stresinizin üstesinden gelmek sizi daha dinç kılmakla kalmayacak, yaşamınızı başka şekillerde de iyileştirecektir.

Özetle, stres sağlığınıza zarar verebilir, kilo almanıza ve çeşitli hastalıklara yol açabilir. Stresi azaltmanın çoğu yolu vardır.

Vücudunuzu hakiki gıdalarla besleyin

Sağlıklı beslenmenin en basit ve en etkin yolu, hakiki yiyeceklere odaklanmaktır. Doğal, işlenmemiş, bütün yiyecekleri seçin. Etler, balıklar, yumurtalar, sebzeler, meyveler, kuruyemişler, tohumlar, hem sağlıklı yağlar, ve yağlı süt ürünleri gibi hayvansal ve bitkisel kaynakların bir kombinasyonu ile beslenmek en iyisidir.

Dinç iseniz, bir tam olarak, arıtılmış edilmemiş karbonhidrat yemek yemek muhakkak iyidir. Bunlar, patatesleri, baklagilleri ve yulaf gibi kepekli tahılları içerir. bununla birlikte, fazla kiloluysanız, obezseniz ya da şeker hastalığı, metabolik sendrom gibi metabolik sorunların belirtilerini göstermişseniz, o zaman büyük karbonhidrat kaynaklarının kesilmesi çarpıcı gelişmelere yol açabilir. İnsanlar genelde bilinçli olarak daha eksik yemeye başladıkları için karbonhidratları azaltarak çok fazla kilo kaybedebilirler. Ne yaparsanız yapın, bir fabrikada yapılmış gibi görünen yiyecekler yerine tüm işlenmemiş yiyecekleri tercih etmek için uğraş gösterin.

Kısaca meyve, sebze, tohum ve kepekli tahıllar gibi tüm işlenmemiş yiyecekleri tercih etmek sağlığınız için fazla önemlidir.

Son not

Çoğunlukla internette pazarlanan diyet zihniyetinin fena bir düşünce olduğunu akılda yetişmek önemlidir, çünkü yaklaşık olarak hiçbir zaman uzun vadede işe haylaz.

bu nedenle, bir yaşam biçimi değişikliğini kastetmek önemlidir.

Dinç almak bir maratondur, kısa mesafee koşusu değil.

Vakit alır ve yaşam boyu buna alt kalmanız gerekir.

Sorularınız için e-posta atabilirsiniz.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

email protected

özel içeriğidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.