Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Diş eti çekilmesi nedir dişleri gıcırdatmak ve zorlamak sebep oluyor!

13.01.2023
64
Diş eti çekilmesi nedir dişleri gıcırdatmak ve zorlamak sebep oluyor!

Estetik ve sağlık açısından olumsuz bir durum olan diş eti çekilmesinin nedenlerinden biri de dişleri gıcırdatmak ve zorlamak. Diş eti çekilmesi tedavi edilmediğinde, dişleri destekleyen doku ve kemik yapıları ciddi şekilde hasar görebilir ve diş kaybına kadar sonuçları olabiliyor. Diş eti çekilmesiyle ilgili merak edilenler haberimizin devamında…

Diş eti çekilmesi nedir? 

Diş eti çekilmesi yaygın bir diş problemidir. Her yaşta insanda gözlenebilir. Çoğu insan diş etlerinde çekilme olduğunu fark etmeyebilir, çünkü diş eti çekilmesi yavaşça gerçekleşir. Diş eti çekilmesi farklı nedenlere ast olarak oluşabilir. Bu problemin tedavisi altta yatan etmene tabi olduğundan diş eti çekilmesinden şüpheleniyorsanız, zaman geçirmeden bir diş hekimine başvurmanız gerekmektedir.

Diş eti çekilmesi belirtileri

Diş eti çekilmesinin ilk belirtisi çoğunlukla dişlerde hissedilen hassasiyettir. Bunun haricinde diş eti çekilmesinin belirtileri aşağıdaki gibi sıralanabilir: 

Diş etlerinde, diş fırçalarken veya normal zamanlarda görülen kanama
Sert yiyecekler yerken (elma, armut gibi) gözlenen kanama 
Dişin normalden daha uzun gözükmesi  
Diş etlerinde gözlenen kızarıklık ya da şişlik 

Diş eti çekilmesi niçin olur?

Periodontal hastalıklar: Bunlar diş eti dokusunu ve dişlerinizi uygun tutan kemiği yıkım eden bakteriyel diş eti enfeksiyonlarıdır. Diş eti hastalığı, diş eti çekilmesinin başlıca nedenidir.

Kalıtımsal etmenler: Bir Takım ahali diş eti hastalığına karşısında daha duyarlı olabilir. Yapılan araştırmalar toplumun %30’unun yaptıkları diş bakımından egemen olarak diş eti hastalığına yatkın olabileceğini göstermektedir.

Dişleri gıcırdatmak ve sıkmak: Ara Sıra kendiniz ayrım etmeseniz bile özellikle stres yaşadığınız dönemlerde dişlerinizi sıkabilirsiniz. Dişlerinizi sıkmak ya da gıcırdatmak dişlerinize fazla fazla şiddet uygulayarak diş etlerinin çekilmesine niçin olabilir

Hatalı ve sert diş fırçalama: Dişlerinizi fazla sert ya da hatalı bir şekilde fırçalarsanız, dişleri koruyan yapının (diş minesi) yıpranmasına ve diş etlerinizin çekilmesine niçin olabilirsiniz.

Beceriksiz diş bakımı: Beceriksiz ve eksik sıklıkta fırçalama, antibakteriyel gargara ile çalkalamama, diş ipi kullanmama gibi etmenler özellikle dişlerin aralarında bulunan plakların tartar denen diş eti taşlarına dönüşmesini kolaylaştırır. Tartarlar dişlerinize ve diş etlerinize yapışan oldukça sert yapılı maddelerdir ve sadece profesyonel diş temizliği ile çıkartılabilirler. Bu tartarlar diş eti çekilmesine yol açabilir.

Diş eti çekilmesi nasıl önlenir?

Diş eti çekilmesini önlemenin öteki yolları şunlardır:

Sigara ya da diğer bir tütün ürünü kullanıyorsanız, süre geçirmeden bırakın.
Dengeli ve dinç bir perhiz yapın.
Ağzınızda oluşan değişiklikleri yakından takip edin ve ihmalkârlık etmeyin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.