Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Diş sıhhati için

04.04.2021
215
Diş sıhhati için

Daha Önceki bir Ayurveda öğretisi olan oil pulling diş ve ağız sıhhati için kolay ve tesirli bir uygulama.

Oil pulling Türkçeye yağ sürüklemek olarak çevriliyor. Harekâtın emeli sıhhatli bir diş-ağız yapısına sahip olmak. Uygulayıcıların bildirimleri oldukça esrarengiz. Peki nedir bu oil puling? Nasıl uygulanır?

Oil pulling en tesirli olarak Hindistan cevizi yağı ile uygulanıyor. Aynı zamanda susam veya zeytin yağı ile de uygulanabilir. Daha Öncekinden basit üretilebilir ve basit erişilebilir olması sebebi ile susam yağı seçim edilirmiş. Başka Bir Deyişle ilk oil puling uygulamaları genellikle susam yağı ile yapılmış. Tabi ki bunda susam yağının antibakteriyal olması, taşıyıcı olması, omega yağ asitlerini kapsıyor olması da tesirli. Elbette 3000 sene evvel bubileşenlerin analizini yapmamışlardır. Lakin bu bileşenler sayesinde ortaya çıkan netice susam yağını özel kılmıştır.

Oil pulling uygulanışı açısından gayet kolay bir uygulama. Sabahları aç karna 1 tatlı kaşığı yağın 15-20 dakika boyunda dişler arasında çalkalanması ile yapılıyor. Yağ ağızda gargara yapılmamak sureti ile dişlerin arasından geçirilerek/emilerek ağız içinde iyice dolaştırılıyor.

Hemen ardından dişlerinizi fırçalayabilir, kahvaltı yapabilir ve ya bir şeyler içebilirsiniz. Ancak burada dikkat etkeniz gereken birkaç nokta var.

·         Yağ asla gargara yapılmamalı.

·         Boğaza getirilmemeli ve yutulmamalı.

·         Tesirli olması için en az 15-20 dakika uygulanmalı.

·         Şayet ardından diş macunu kullanılacaksa konut üretimi bir macun seçim edilmeli.

·         Uygularken aç karna olunmalı. Sabah kalkar kalkmaz uygulamak en ideali.

Oil pulling uygulamasının hemen ardından dişlerinizi macun ile fırçalamak yerine karbonatlı su ile çalkalayıp ardından ara ara değiştirerek, karbonat ile, çay ağacı yağı ile, karanfil yağı ile veya limon yağı ile dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Neden mi yapacaksınız?

Oil pulling ağız-diş-diş eti sıhhatini gözetmek için ehemmiyetli ve tesirli bir uygulama. Ancak tesirleri yalnızca bununla kalmıyor.

Ağzımız bedenimize girişin en büyük kapısı. Bu kapıdan basitlikle pek çok bakteri, virüs ve öbür mikroorganizlamar bedenimize giriş sağlıyor. Bu mikroorganizmalar evvel ağız sağlımıza negatif tesir ediyor sonra da yutkunma reflekslerimiz ile dolaşım ve sindirim sistemimize yayılıyorlar.

Böylece bu hasarlı canlılar bedenimize dağılmadan atılmış oluyorlar. İşte bu surattan yutmamak gerekiyor. Uygulamaya ilk başlayanlar için yanaklarda veya çenede sızı olabilir. Uzun sğre çalkalama yapamayabilirsiniz. Bunun için yutmamak ismine tükürüp tekerrür apzınıza yağ alıp operasyona devam edebilirsiniz. Aynı zamanda alıştırmak ismine müddeti ilk birkaç gün kısa yakalayıp yavaş yavaş uzatabilirsiniz.

Oil pulling ile bir araya gelen hasarlı canlılar ve toksikler ağız içinden atılırken ilk olarak ağzınızda ve dişlerinize şu tesirleri sezecek ve göreceksiniz:

·         Dişlerde beyazlama

·         Diş eti kanamalarında sonlanma

·         Şayet dişeti renklerinde bozukluk varsa, düzelme

·         Tartarların yavaş yavaş yokolması

·         Damak tadının yerine gelmesi, tatları çok daha iyi hissetme.

Ve oil pulling sevdalıları zamanla sinüzit-migren sızılarının eksildiğini ve hatta kimilerinin sızılarının tamamen gittiğini, sindirim sistemlerinde düzelmeler gördüklerini, eklem sızılarının eksildiğini, egzama ve sedefte pozitif tesirler gördüklerini söyleyenler de var.

F. Karsch bu uygulamanın alerjiler, yüksek kan şekeri, kabızlık, migren, bronşit, egzama, kalp, böbrek, akciğer hastalıkları, lösemi, artrit, menenjit, uykusuzluk, menopoz, kanser, AIDS, kronik enfeksiyonlar, varis, yüksek tansiyon, diyabet, çatlak topuklar, iltihaplı sivilce, dermatit gibi pek çok hastalığın rehabilitasyonunda takviyeci olabileceğini söyler.

Tıbbi ve Aromatik Nebatlar Uzm. Senem DEVİNGEN

.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.