Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Diyet yaparken motivasyonu düşüren 5 hatalı

17.02.2021
190
Diyet yaparken motivasyonu düşüren 5 hatalı

Güneşin yüzünü göstermesiyle birlikte incelen kıyafetler kış aylarında alınan kiloların ortaya çıkmasına neden oluyor. Yaz mevsiminin yaklaşması, genellikle çabuk kilo verme isteğini beraberinde getiriyor. Ama sağlıklı kilo saptamak için, ulaşılabilir hedefler koymak ve diyet boyunca motivasyonu kaybetmemek büyük ağırlık taşıyor.

Süratli kilo verme isteği sağlıksız diyetlerin yapılmasına sebep oluyor

Yaza eksik bir süre kalmışken kışın alınan kiloların hala verilememiş olması o kadar çok kişinin strese girmesine neden olmaktadır. Bu stres de sağlığa zararlı diyetlerle ivedi kilo verme isteğini ortaya çıkartmaktadır. Az kalorili veya protein ağırlıklı rejim gibi tek yönlü beslenme ve ağır bedensel aktiviteyi kapsayan sağlığa zararlı diyetler kişinin seri kilo vermesini sağlarken sağlığını bozabilmektedir. Bu negatif tablo bahar yorgunluğuyla birleşince yaşam kalitesi daha da azalır.

Haftada 1 kilo tahsis etmek idealdir

Baharda hava ısınır, metabolizma hızı artar ve sebze meyvede çeşitliliği fazlalaşır. Bu nedenlerle perhiz gerçekleştirmek için yılın en yerinde zamanı bu dönemdir.Fakat bahar mevsimi kısa bir süreyi kapsar ve bu dönemde verilmek istenen kilonun artı olması yanlıştır. Dinç kilo devretmek isteyenlerin haftada ortalama 1 kilo kaybetmesi beklenmektedir. Buradan yola çıkarak bahar ayları her tarafında verilebilecek toplam kilo sıradan 12 kilo olmalıdır.

Porsiyonlarınızı küçültün

Verilen kilonun korunması da kilo saptamak kadar önemlidir. Bu amaçla kilo verirken tek yönü olan beslenmeden kaçınılmalı, öğünler artırılırken, porsiyonlar küçültülmelidir. Kişinin kendine koyduğu haftalık ya da aylık hedefler ulaşabilir olmalıdır. Büyük hedefler ulaşılmazlığı beraberinde getireceğinden motivasyonu olumsuz yönde etkileyecektir. Diyet yaparken sağlıkla kilo verebilmek için motivasyonun etkisinin koskocoman olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

Diyet yaparken motivasyonu azaltan yanlışlar

sıkça tartılmak: Motivasyonu bozan etkenlerin başında sık tartılmak gelir. Öyle fazla kişi diyet yaparken her gün kilo vereceğini ya da yapılan minik kaçamaklardan daha sonra derhal kilo alacağını düşünmektedir. Oysa kilonun jurnal olarak değişmeyeceği ve yapılan küçük kaçamakların hemencecik kilo artışına niçin olmayacağı unutulmamalıdır. Diyet boyunca motivasyonu temin etmek için haftada bir defa tartılmak uygundur.

Başarısızlıkta hemen pes etmek: Kilo devretmek uzun bir süreçtir ve dayanma gerektirir. Diyete başlandıktan daha sonra ilk haftalarda kilo kaybı iyi sırası gelmişken, ilerleyen haftalarda cisim yapısına kadar dayanıklılık gösterebilir ve kilo kaybı durabilir. Bu dönemde diyeti bırakmadan azimle verilen kilolar düşünülerek kişi kendini motive etmeli, kilo verme kararından vazgeçmemelidir.

Büyük hedefler belirlemek: Çoğu insan diyete başladığında hızlı sonuç edinmek ister. Ayda 10 kilo atamak amacıyla yola çıkmak ve bu hedefe ulaşamamak diyeti bırakmaya sebep olabilir. Hedefe ulaşamamak motivasyonu bozan sebeplerin başında gelmektedir. Bunun yerine küçük hedefler hazırlamak ve gelmek diyetin devamlılığını sağlayacaktır. Süratli kilo belirlemek istendiğinde besin alışkanlığı değişmediği için verilen kiloların çabucak geri alınacağı unutulmamalıdır. Perhiz yaparken gaye çabuk kilo tahsis etmek değil, dinç kilo saptamak ve bu durumu gözetmek olmalıdır.

Kendine güvenmemek: Birkaç kere diyet yapıp netice alamamış elde etmek bunu hiçbir zaman başaramayacağınız anlamına gelmez. Her konuda olduğu gibi perhiz yapmaya başlandığında da birey ilk olarak kendine güvenmelidir. Katlanma, azim ve istikrarın sonucunda galibiyet kaçınılmazdır.

Aralıksız perhiz hakkında konuşmak: Diyetteyken farkında olan olmadan yapılan ve kişiyi olumsuz etkileyen yanlışlardan bir diğeri de aralıksız diyet hakkında konuşmaktır. Bu konuşmalar kişiye kesintisiz diyette olduğunu hatırlatırken, çevresindekilerin de üstünde bir zorlama kurmasına niçin olur. Sen nasıl diyettesin ne kadar fazla yiyorsun, bu hafta kilo verdin mi, ne gerek var niye diyet yapıyorsun gibi yorumlar sık olmaya başladığında kişiyi yorar ve motivasyonunu düşürür. böylece perhiz yapıldığı herkesle paylaşılmamaya çalışılmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.