Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Dondurma nasıl tüketilmeli boğaz enfeksiyonuna niçin oluyor!

13.12.2022
63
Dondurma nasıl tüketilmeli boğaz enfeksiyonuna niçin oluyor!
Dondurma nasıl tüketilmeli? Dondurma ne değin zamanda tüketilmeli? Yaz aylarında sıklıkla tükettiğimiz dondurma boğaz enfeksiyonuna niçin olabiliyor.

BOĞAZ ENFEKSİYONU SADECE DONDURMA YÜZÜNDEN Mİ OLUR?

Hayır. Burnu tıkalı kişiler gece boyu ağızdan nefes alır.Ağızdan nefes edinmek boğazın kurumasına, dişlerin çürümesine, ağızda kötü bir tat hissine niçin olarak boğaz enfeksiyonunu artırır.Bağışıklık sistemi zayıf kişiler de tekrar aralıksız boğaz enfeksiyonu geçirir.Uyku apnesi- horlaması olan kişiler gece uykuda tıkanmaya tabi daha sık hasta olurlar.Sigara içenler ve geniz akıntısı pozitif olan kişiler daha sık hastalanır. 

ekran-resmi-2018-08-02-09-Jybe.png

Dondurma nasıl tüketilmeli? Yazın hasta olmamak için ne yapılmalı? Dondurma tüketirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Yaz aylarında serinlemenin en leziz yolu dondurma tüketimlerinden geçiyor. Ama sıkça tükettiğimiz dondurmalar ne eyvah fakat dağıtılmış sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Hisar Hospital Intercontinental Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Şimşek dondurmanın su ile beraber tüketildiğinde boğaz enfeksiyonu sıklığının azaldığını belirtti.

dondurma-nasil-tuketilir-UiBS.jpg

Malum sıcaklarda serinlemek için en çok tercih edilen şüphesiz ki dondurmadır.Dondurma içten şekilde tüketildiği takdirde herhangi bir sağlık durumu sorununa niçin olmaz. Ama dürüst şekilde tüketilmezse bağışıklığı düşük olan kişiler de boğaz enfeksiyonuna neden olabilir. 

dondurma-N46y.jpg

YAZIN HASTA OLMAMAK İÇİN…

Dondurma süt, yağ, şeker, protein ve kalsiyum gibi karoser için önemli maddeler içerir, yaz aylarında çocukların vazgeçilmezidir. Tatlı seven millet için sağlıklı bir beslenme kaynağıdır. Doğal meyvelerden yapılan meyveli çeşitleri ile de antioksidan kaynağıdır. İnek sütü alerjisi olanlar ise keçi sütünden üretilen dondurma yiyebilir.  

ekran-resmi-2018-08-02-09-WQIL.png

NASIL TÜKEİLMELİ?

Kendim Kahramanmaraşlıyım, bizim memlekette dondurma su ile beraber servis edilir.Su ile harcamak boğaz enfeksiyonu sıklığını azaltıyor.Buna ek olarak dondurma ambalajından çıkarıldıktan sonradan hemencecik tüketilmemeli.Bir arz beklemek mide ve barsaklar içinde iyi olur.Yine boğazda minik parçalar ve eriterek yemek yemek boğaz enfeksiyonu olasılığını azaltır.

ekran-resmi-2018-08-02-09-eYPV.png

DONDURMA TÜKETİRKEN BUNLARI ÖNEMSEYİN!

Dondurmanın artı miktarda tüketilmesi kilo problemi olanlar için sorun oluşturabilir. Tok karna harcamak daha sağlıklıdır, Soğuk su ile tüketmeyin! Dondurma yedikten daha sonra dişlerimizi gözetmek için ağız yıkanmalı. Paketli dondurmalar mutlaka soğuk zincirde korunmuş olmalı ve son tüketim tarihi kontrol edilerek tüketilmeli.

ekran-resmi-2018-08-02-09-VVii.png
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.