Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Durma hareket et!

18.02.2021
201
Durma hareket et!

Yürüyüş yapmak insana ayrıca ruh hem sağlık açısından iyi geliyor. Sporun, doğada yürüyüş yapmanın bundan böyle bir tedavi şekli haline dönüştüğünü söyleyen Liv Hospital Dinç Hayat ve Check up Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Eren Eroğlu, “Yürümek, zaman mekan tanımadan tüm koşullar aşağıda yapılması muhtemel bir spordur” dedi.

Yürüyüş yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar

– Haftanın en az dört günü yürüyüş yapılmalıdır. Kalp, ortopedik, görme gibi rahatsızlıkları olmayanlar saatte 6 km yani terletecek hızda yürüyebilir. Böylece kalp damar sistemi bu tempoya adapte olmak için bir çabanın içine girecek hızını arttıracak ve kendine yeni bir düzey kazandıracaktır.

– Herkesin kendi biyoloji ile ilgili spor saati farklıdır. Egzersiz yapanlar bunu hisseder ve bilir. Günün açıklanmış saatlerinde performans iyiyken diğer bir saatte ulaşılabilecek tempoya yetişmek muhtemel olmayabilir. Ama sabahtan saatleri yürüyüş için çok tercih edilmemelidir.

– Bilhassa yüksek tansiyonu olanların günün ilk saatlerinde uykudan uyanma hormonlarının etkisi ile kan basıncı daha yüksek olur. Üzerine eklenen yorgunlukla bu güçlük daha fazla hissedilir. bu nedenle yürüyüş için bu kişiler daha fazla öğleden sonraki saatleri tercih etmelidir.

– Yürüyüşün menfaat sağlaması açısından giyeceklere ve yiyeceklere de dikkat etmek gerekir. Yürüyüş yaparken performansın iyi olmasında kıyafetlerin etkisi büyüktür. Kıyafetler terlemeyi engellememeli buna karşılık dış şartlardan da kişiyi korumalıdır.

– Soğuk havalarda yapılan yoğun spor ve yürüyüş kalp hastalığı ve yüksek kan basıncı riskini arttıracağı için soğuktan korunmak önemlidir. Lakin günde yarım saat yürümek bile tansiyonun yoklama edilmesinde ve şeker hastalığının tedavisinde önemlidir.

– Yürüyüş yaparken bacak sağlığına da uyarı edilmelidir. Yerinde ve taban yumuşaklığı dürüst seçilmiş spor ayakkabısı performansı arttırır.

– Yürüyüş öncesi ve yürüyüş sırasında yenilip içilenler de önemlidir. Yürüyüşten yaklaşık bir saat önce kolay sindirilebilir karbonhidrat enerjik yürüyüş yapılmasına tezgâhtar olur. Aynı şekilde yürüyüş sonrası da boşalan karbonhidrat depolarını kasları eritmeden doldurmak üzere bir meyve yenilmelidir.

– Su ise yürüyüş esnasında vakit gözetmeden ahenkli tüketilmesi gerekir. Susuzluk hissini beklemeden 10 dakikada bir içilecek birkaç yudum su yürüyüşün iyi geçmesini sağlayacağı gibi yürüyüş sonrasında oluşacak yorgunluğa da engel olacaktır.

– Doğa yürüyüşlerinde güneşten etkilenmemek için gözlük takılmalı, şapka ile ya da kremlerle açık yerlerin korunması zararların oluşmasına engel olur.

– Yürüyüş ve çalışma yapmamak değin aşırı ya da yanlış yapılan uygulamalar da zararlıdır. Yürümenin ve spor yapmanın faydası sürdürülebilirliğindedir. Eğer sakatlık araya girerse faydadan çok hasar getirecektir. bu nedenle amatör ya da profesyonel spor yapan ya da yürüyen herkesin atlamaması gereken ilk kural sakatlanmamaktır.

– Yapılacak sporun ve yürümenin yoğunluğu ve süresi kişiden kişiye değişir. İnsan kendi limitlerini bilmeli ve onun sınırlarına dek yürüyüş yapmalıdır. Terbiyesizce bildirmek icabında yaşa uygun yürek hızının yüzde 60 ile yüzde 80’i iyi bir çalışma temposudur.

Görsel kaynak: Depositphotos

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.