Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Egzersiz gerçekleştirmek kanser riskini azaltıyor

17.02.2021
212
Egzersiz gerçekleştirmek kanser riskini azaltıyor

Günümüzün en büyük sorunu olarak ‘durağanlık’ ifade ediliyor. Uzmanlar, bu durumu yürek krizi, şeker hastalığı, hipertansiyon, obezite, felç ve romatizma hastalıkları gibi çoğu sağlık problemi ile bağlantısı noktasında kişileri uyarırken, son olarak Amerika Teksas Üniversitesi’nde yapılan araştırma bu konuya yeni bir boyut kazandırdı. Üniversite’deki bilim insanları beş sene boyunca 45 yaş üstü 8 binden fazla kişinin fiziki aktivitesini gözlemledi. Araştırmanın başında hiçbirinde kanser yoktu. Ama 2009’dan 2013’e kadar geçen süre içinde aralarından 268’i kanserden öldü. Fiziki aktivite konusunda asgari seviye bildiren kişilerde kanser kaynaklı ölüm riskinin, en hareketli hayat tarzına sahip kişilere tarafından yüzde 82 daha artı olduğu ortaya çıktı.

Bilimsel incelemeler fiziksel aktivitenin kanserin gelişmesini ve yayılmasını yavaşlattığını gösteriyor. Çalışmalarda maddesel aktivitenin en çok kolon kanseri, göğüs kanseri, rahim kanseri, prostat kanseri ve akciğer kanserinden korunmada etkili olduğunu ortaya koyuyor. Maddi aktivite kan dolaşımını ve nöronal dolaşımı artırarak dokunun oksijenlenmesi ve metabolik artıkların atılmasını sağlayarak kanser hücrelerinin oluşması ve çoğalmasını engelliyor. bununla birlikte fiziksel aktiviteler, su içimini artırarak dolaşımın düzenlenmesine katkı maddesi sağlıyor.

Asansöre binme merdiven çık

Dijital tiryakilik ile birlikte uyuşuk hayat tarzının her geçen gün arttığını dile getiren Romatem Maddesel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Orhan Akdeniz, “Bel fıtığı, yürek hastalıkları, kan basıncı, şeker hastalığı, obezite gibi sayabileceğimiz birçok sağlık durumu sorunu bu durum ile doğrudan ilişkili. Kuytu bir tehlike olarak adlandırabiliriz. Adale ve kemik sistemimizin işleyişi ise hareket ile aracısız orantılıdır. Ne kadar az hareket o kadar fazla problem gibi düşünebiliriz. İş yerinde ya da evde eklem problemimiz yoksa, asansör yerine merdiven göstermek, otobüsten bir durak önce inmek ilk olarak hayatımızda değiştireceğimiz ufak alışkanlıklar olarak görebiliriz. Yine aynı araştırmadan bir örnek verecek olursak bilim insanları, şahısların günde asgari 30 dakikasını orta düzeyde bir fiziksel aktiviteye ayırması veya bisiklet sürmesi durumunda, kanser kaynaklı ölüm riskinin yüzde 31 azalacağını saptama etti. bununla beraber unutmamız gereken bir konu var, maddesel durağanlık bütün dünyada ölüme niçin olan tehlike faktörleri arasında üstteki sıralarda yer alıyor. ” ifadelerini kullandı.

Ahenkli alıştırma hayat kalitesini arttırıyor

Kanserli hastaların ahenkli çalışma yapmasının önemini değinen Akdeniz sözlerine şöyle devam etti: “Hastaların hastalıklarına ait şikayetlerinin azalması, yaşam kalitelerinin artması, alıştırma kapasitelerini ve kuvvetlerini olumlu etkilediği ile ilgili bilimsel kanıtlar vardır. Bunun yanı sıra kanserli hastaların düzenli maddesel aktivite, onların mevcut anksiyetelerini, depresyonlarını ve yorgunluk hislerini de azaltır. Kanserli hastalarda alıştırma programında aerobik egzersizlerin yanı sıra güçlendirme egzersizlerinin de olması gerekir. Egzersize başlarken olabildiğince düşük şiddette başlayıp kontrollü bir şekilde sıklığı ve süresini arttırmak gerekir. “

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.