Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Eklem ağrıları neden olur her belirti korona değildir!

11.04.2021
78
Eklem ağrıları neden olur her belirti korona değildir!

Eklem ağrıları neden olur? Belirtileri neler? nasıl tedavi edlir? Fizik Çare ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç.Dr.Ahmet İnanır  konu hakkında kayda değer bilgiler verdi. 

Çoğunlukla ihtiyar kişilerde görülen eklem ağrıları gerçekten her yaşta görülebilen bir problemdir. Bu can sıkıcı ağrılar Dağıtılmış sebeplerle meydana gelebilmektedir. Korona günlerinde eklem ağrısı yaşayan ırk derhal ”Korona mı oldum acaba ?” gibi bir endişeye kapılabilmektedir. Çünkü her eklem ağrısı Korona belirtisi değildir.

 Eklem ağrıları neden olur ?

Eklem ağrılarını genel olarak ileri yaşta olanlarda görmeye alışkın olsak da her yaşta görülebilmektedir. Kilolu olmak, spor aktiviteleri yapıyor edinmek, çeşitli hastalıklar, travmalar, psikojenik etkenler eklem ağrısına yol açabilmektedir. Ekleme özgü olan ağrılar olabildiği gibi diğer ceset ağrıları ile birlikte seyreden hastalıklar da söz konudur. Beden hareket ederken eklemleri de kullanmaktadır. Obezite, toksik maddelerle beslenmek ve artı yük yüklemek eklemlerde erken bozulmaya neden olabilmektedir. Artroz ve Artrit birbirinden bambaşka iki rahatsızlık olup karıştırılmaktadır. Artroz iltihapsız kıkırdak bozulması ve kemik çıkıntıya verilen isim olmakla beraber artrit ise iltihabi bir eklem hastalığıdır.

Belirtileri nelerdir ?

En sık belirti ağrı olmakla beraber eklem şişliği, hareket kısıtlılığı, tutukluk, kızarıklık yaşanabilmektedir.

Hangi hastalıkların belirtisi olabilir ?

Osteoartrit (Kireçlenme ), Menisküs, Çapraz bağ lazyonları, Kondromalazi Patella (Ön Diz Ağrısı),  Tendinit Bursit (Kesecik İltihabı),  Romatoid Artrit (İltihaplı Eklem Romatizması),  Enfeksiyon ve Otoimmün Hastalıklar,metabolik bozukluklar (Gut Hastalığı),  Bursit (Kesecik İltihabı), Septik Artrit eklem ağrısı yapabilen problemli durumlardır.

En sık kimlerde görülür ?

Kireçlenme türü problemler ileri yaşlarda görülürken, iltihabi artritler çoğunlukla daha erken yaşlarda başlamaktadır

Tedavisi nedir ?

Zorunlu tedavinin yapılabilmesi için ilk durum, eklem ağrısının neden kaynaklandığının teşhis edilmesidir. Travmaya ast eklem ağrılarında  soğuk dilekçe lokal ya da sistemik sızı kesiciler kısmen yarar sağlayabilir. Romatizmal hastalıklarda kalıcı eklem tahribatı gelişmemesi için  profesyonel doktor yardımı elde etmek gerekiyor. Eklemin korunabilmesi için düzenli çalışma yapmak, kilo almamak hayli önemlidir. Kireçlenmeye bağlı eklem sorunlarında kıkırdak yapımını uyaran kondroitin sülfat, glukozamin  takviyesi, ayrıca yeni kıkırdak oluşumunu karşılayan kök gözenekli olan uygulamaları hayli revaçta olan popüler ve ideal yöntemlerdir. Tedavinin önemli bir şekilde yapılabilmesi için eklem sorunu önce anlaşılmalıdır. Osteoartrit adı verilen ve ırk arasında kireçlenme olarak bilinen rahatsızlık tablosunda osteoartritin  derecesi hassasiyetle saptama edilmeli ve buna göre bir çare düzenlemesi yapılmalıdır. Somurtkan taktirde başarı oranı azalmaktadır.    

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.