Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

El titremesi neden olur aşağı nörolojik bir hastalık yatıyor olabilir!

01.04.2021
58
El titremesi neden olur aşağı nörolojik bir hastalık yatıyor olabilir!

El titremesinin nedenleri nelerdir? El titremesinin tedavisi var mı? Nörolojik hastalıklara bağlı olarak büyüyen bu hastalık küçümsenemeyecek değin önemlidir. Aşağıda birçok önemli sorunu barındırabilecek olan el titremesi hakkında tüm merak edilenleri Dr. Cem Ortaçbayram’dan öğrendik. 

Nörolojik hastalıkların birincil belirtisi

Ciddi nörolojik hastalıkların ilk belirtilerinden biri de el titremesidir. Bilimsel adı “tremor” olan titreme, istemsiz oluşan, ritmik, sallanma şeklindeki bir eklem hareketi olarak tanımlanıyor. Dolayısıyla yalnızca ellerde yok, kollarda, ilk kez, bacaklarda ve ses tellerinde de görülebiliyor.

Birçok sorunun nedeni olabilir

El titremesi çoğu zaman basit gibi görünmektedir. Lakin bu rahatsızlık öyle fazla sorunun nedeni olabilir. Örneğin; stres, korku, hipertiroidizm veya hipokalsemi (vücutta kalsiyum miktarının azalması) gibi metabolik durumlar ile bazı ilaçlar ve uyarıcılara tabi olarak gelişebilir.

El titremesini önlemenin yolları

Uzmanlar bu sorunu yaşamış şahısların mutlaka bir nöroloğa görülmesini öngörüyor. akınmanın şiddetine ve altta yatan duruma kadar bazen yalnızca kullanılan bir ilacın dozunu ayarlayarak bu sıkıntıyı sona erdirmek olası olabiliyor. Bilhassa esansiyel tremor ve fizyolojik tremor, kafein alımı, gerginlik, can sıkıntısı ve bedensel yorgunlukla yükselme gösterdiği için bunlardan sakınmak el titremesinin azalmasını sağlayabiliyor. 

El titremesinin tedavisi var mı?

Titremenin seyri, şiddeti ve karakteristik özellikleri nedenlerine tabi olarak değiştiği için çare yaklaşımında da sorunun kaynağını vermek tartı taşıyor. Herhangi bir ilacın alt etkisi olarak başlayan titreme dozaj düzenlenmesi veya kullanımının durdurulması ile düzeltilebilirken, parkinson tanısı konan hastalar için tedavi yönü buna kadar belirleniyor. öte yandan eğer titreme strese tabi ise psikolojik yardım ve gerginlik yönetimi konusunda hastanın bilgilendirilmesi siklet taşıyor. Metabolik bozukluklardan kaynaklanan tremorda ise sorunun giderilmesi tremorun da ortadan kalkmasını sağlıyor. Bazı seçilmiş vakalarda da cerrahi yöntemler uygulanabiliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.