Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

En iyi diş macunu ve en iyi fırça kişiye göre değişiyor

17.02.2021
218
En iyi diş macunu ve en iyi fırça kişiye göre değişiyor

Dişlerin iç, dış ve çiğneme yüzeylerinden bakteri plağını ve gıda artıklarını uzaklaştırmanın en etkin yolunun dişlerin dürüst fırçalanması olduğunu söyleyen Dt.Pertev Kökdemir, çürük ve dişeti hastalığı oluşumunun engellenmesinin kesintisiz ve iyi bir ağız bakımı ile gerçekleşebileceğini söyledi. Dt.Kökdemir, içten diş fırçalama yöntemlerini şöyle açıkladı:

”Diş fırçanızı 45 derecelik bir açıyla diş-dişeti birleşimine yerleştirin, fırçanızın kıl uçlarının aynı yerde kalmasına itina göstererek, minik daireler çizecek şekilde hareket ettirin, aynı hareketi her dişin üzerinde 10′ ar saniyelik sürelerde tekrarlayın, daha alçak ve üstteki dişlerinizin iç ve dış yüzeylerini aynı yöntemle temizleyin, dilinizi de fırçalamayı unutmayın ve dişlerinizi artı sert fırçalamamaya özen gösterin.

Dürüst yöntem kullanılmazsa dişlerin hasar görebileceğini belirten Dt.Pertev Kökdemir, “Sert ve yanlış fırçalama tekniği; dişeti çekilmesi, diş yüzeyinde madde kayıpları ve hassasiyet oluşumuna neden olmaktadır. Keza dürüst temizlik sağlanamadığında çürük ve dişeti hastalıklarını durdurmak zorlaşmaktadır.” dedi.

Diş fırçası seçerken onaylanmış ve diş hekiminin tavsiye ettiği ürünlerin alınması gerektiğini belirten Dt.Kökdemir, en iyi diş macunu ve en iyi diş fırçası hangisidir sorusunun cevabının kişinin ağız durumuna tarafından metamorfoz göstereceğini ifade etti. Dt.Kökdemir, ”Diş fırçaları; ebat, şekil, fırça kıllarının dizilişi, sertliği ve uzunluğuna tarafından farklılıklar gösterirler. Minik başlı, sık kıllı, kıl uçları yuvarlatılmış, düz kesimli kıl demetleri olan, yumuşak ve orta sert fırçalar seçilmelidir. Böylece dişler arasına ve ağzın tüm bölgelerine erişip temizleyebilmek daha kolay olur. Ortalama 3-4 ayda bir diş fırçasının değişmesi önerilir.” şeklinde açıkladı.

Diş ipi kullanımı

Diş ipi kullanımının nasıl olması gerektiği hakkında açıklamalarda yer alan Dt.Kökdemir, ”Diş fırçalama, diş yüzeylerinin oysa üçte ikisini temizler. böylece temizlenmeyen diş arasında oluşacak bakteri plağını temizlemek özel bir bakım gerektirir. Diş çürükleri ve dişeti hastalıkları özellikle bu bölgelerde başladığı için her gün ahenkli olarak diş ipi kullanılmalıdır. Diş ipi kullanımı ise fırçalamadan sonra yapılmalıdır.

Diş ipi her iki elinizin orta parmağına sarılarak, baş ve işaret parmak yardımıyla kullanılır. İki parmağınızın arasındaki ip 1 cm den daha uzun olmamalıdır. Böylece bütün teftiş sağlar, diş etlerinizi acıtmaz ve zarar vermezsiniz. Diş ipini dişlerinizin arasından yavaş hareketlerle ve kontrollü olarak geçirin. Dişetinizi yaralayacak sert ve ani hareketlerden kaçının. Diş ipini her dişin çevresinde c harfi çizecek şekilde ileri- geri, yukarı-altında hareket ettirin ve ara yüzü temizleyin.’‘ diyerek ip kullanımının önemini vurguladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.