Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Erik yedikten sonra diş fırçalamanın zararları uzmanlar uyarıyor!

28.11.2022
51
Erik yedikten sonra diş fırçalamanın zararları uzmanlar uyarıyor!

Bazı gıdaların diş erezyonuna niçin olduğunu biliyor muydunuz? Bilhassa taze meyveler, bir takım bitkisel çaylar, şekerli yiyecekler vb. şeyler. Diş erezyonunu durdurmak için uzmanlar uyarıyor! Erik vb. gibi besinleri tükettikten sonradan sakın anında dişlerinizi fırçalamayın! Bu cins yiyecekler dişlerde asit erozyonu olasılığını 4-10 kat arasında daha artı artırıyor. Peki erik yedikten daha sonra diş fırçalamanın zararları neler? İşte bütün merak ettiğiniz soruların yanıtlarını Diş Hekimi Pertev Kökdemir’den öğrendik. 

DİŞ MENESİNİ YUMUŞATIYOR

Yemek yedikten anında sonra dişlerinizi fırçalamayın. Dişlerinizi bilhassa asitl yemeklerden ya da içeceklerden hemencecik sonradan fırçalamayın. Asitli içecekler, sporcu içecekleri, asidik gıdalar, ekşi meyveler, turunçgiller; diş minesini yumuşatır.

YATMADAN ÖNCE DİŞLERİNİZİ FIRÇALAYIN 

Bu besinleri tükettikten hemencecik sonra dişlerinizi fırçalamak, asidin diş minesi üzerindeki etkisini hızlandırabilir ve alt tabakayı aşındırabilir. Çünkü yemekte dişlere yapışan artıklar kısa vakit içinde aside döner. Yemekten derhal sonradan diş fırçalamak ise o asidin ağız içinde yayılmasına neden olur. Asit, diş minesinin kalitesini düşürür, dayanıklılığını azaltır. Bu Nedenle dişler fazla daha kolay çürür. Dişleri yemekten anında sonradan değil, 1-2 saat sonra fırçalayın. Doğrusu en ideal olanı gece yatmadan önce fırçalamaktır.

1 KADEH ILIK SU İÇEBİLİRSİNİZ 

Basit çözüm, ekşi bir şey yedikten sonradan asidi nötralize etmek için ağzımızı suyla yıkamamız gerektiğidir. Dişlerinizi fırçalama ihtiyacı hissediyorsanız, ağzınız çalkalayın ve daha sonra bir kadeh ılık su için.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.