Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Erik yedikten sonradan diş fırçalamanın zararları neler uzmanlar uyarıyor!

12.12.2022
68
Erik yedikten sonradan diş fırçalamanın zararları neler uzmanlar uyarıyor!

Bazı gıdaların diş erezyonuna neden olduğunu biliyor muydunuz? Bilhassa taze meyveler, bazı nebati çaylar, şekerli yiyecekler vb. şeyler. Diş erezyonunu durdurmak için uzmanlar uyarıyor! Erik vb. gibi besinleri tükettikten sonradan sakın derhal dişlerinizi fırçalamayın! Bu cins yiyecekler dişlerde asit erozyonu olasılığını 4-10 kat aralarında daha fazla artırıyor. Peki erik yedikten sonradan diş fırçalamanın zararları neler? İşte bütün merak ettiğiniz soruların yanıtlarını Diş Doktoru Pertev Kökdemir’den öğrendik. 

Diş minesini yumuşatıyor 

Yemek Yemek yedikten anında sonra dişlerinizi fırçalamayın. Dişlerinizi bilhassa asitl yemeklerden ya da içeceklerden derhal daha sonra fırçalamayın. Asitli içecekler, sporcu içecekleri, asidik gıdalar, ekşi meyveler, turunçgiller; diş minesini yumuşatır.

Yatmadan önce dişlerinizi fırçalayın 

Bu besinleri tükettikten hemencecik daha sonra dişlerinizi fırçalamak, asidin diş minesi üzerindeki etkisini hızlandırabilir ve alt tabakayı aşındırabilir. Çünkü yemekte dişlere yapışan artıklar kısa zaman içinde aside döner. Yemekten anında daha sonra diş fırçalamak ise o asidin ağız içinde yayılmasına neden olur. Asit, diş minesinin kalitesini düşürür, dayanıklılığını azaltır. Bu Nedenle dişler fazla daha basit çürür. Dişleri yemekten anında sonra değil, 1-2 saat sonra fırçalayın. Sahiden en ideal olanı gece yatmadan önce fırçalamaktır.

1 kadeh ılık su içebilirsiniz 

Kolay çözüm, ekşi bir şey yedikten sonra asidi nötralize etmek için ağzımızı suyla yıkamamız gerektiğidir. Dişlerinizi fırçalama ihtiyacı hissediyorsanız, ağzınız çalkalayın ve sonra bir bardak ılık su için.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.