Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Evde karantina sürecinde alınması gereken tedbirler

17.02.2021
187
Evde karantina sürecinde alınması gereken tedbirler

Küresel koronavirüs salgınına karşı tüm dünya önemli bir savaş veriyor. Vaka sayıları dalgalanmalı olarak ilerlerken, değişken ya da koronavirüs tanısı konmuş, lakin belirtileri olmayan veya hafif olanlar evde karantinaya gönderiliyor.

Prof.Dr. İnci Oktay, bulaş sayısının daha da artmaması ve evdeki diğer dinç bireylerin de korunabilmeleri için evde karantina sürecinde alınması gereken önemli tedbirleri anlattı.

Maske çok manâlı

Enfekte kişinin ilk kez bir odada yalnız kalması daha yerinde. Hastanın diğer aile bireyleriyle temasının kesilmesi ve evin çoğunlukla havalandırılması bulaş riskini azaltabilir. Evdeki herkesin maske takması fazla önemli bir nokta. Takılan maskelerin nemlendiklerinde değiştirilmesi gerekir. Hasta ile ilgilenen birey, hastanın maskesine veya yüzüne dokunmamalıdır. Hastanın odasından meydana çıkan kişi, maskesini kurallara uygun bir şekilde çıkarmalı ve çöpe atmalıdır. Bulaş riski taşıyan maske, eldiven vb. malzemeler kalın bir çöp torbası içinde saklanmalı ve çöp torbası balkonda bırakılmalıdır. Çöp torbası atılırken, ikinci bir torbanın içine konmalıdır.

Karantina sürecindeki hastanın verilen ilaçları uyumlu olarak kullanıp dinlenmesi, bol istikrarsız tüketmesi ve beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Hastanın odasına giren kişiler de sosyal mesafe kuralına yerinde davranmalıdır.

Evde karantina sürecinde bir diğer önemli nokta hastanın bağlantı ettiği yüzeylerin temizliğidir. Özellikle de hastaya bambaşka bir tuvalet ve banyo verilemiyorsa bu şart daha da önemlidir. Temizlik, maske ve eldivenle yapılmalı, yüzeyler sabun ya da deterjanlı suyla temizlenmelidir. sonradan, 10 litre su içine bir dere bardağı çamaşır suyu ilave edilerek hazırlanan akışkan ile silinmeli ve hastanın banyoyu kullanmasından daha sonra banyo mutlaka havalandırılmalıdır.

Hastanın kullandığı çatal, tabak, kaşık gibi araçlar başkaları göre kullanılmamalı ve sabunlu veya deterjanlı su ile öbür temizlenmelidir. Hasta giysileri, çarşaf, yastık kılıfı gibi eşyalar da 60 ya da 90 derecede yıkanmalıdır.

Kurallara uygun el yıkama herkes için en kayda değer koruyucu uygulamalardan biridir. Hasta dahil almak üzere evdeki cümbür cemaat izlenmeli ve ateş, öksürük, solunum sıkıntısı, göğüs ağrısı, morarma gibi hallerde hemen aile hekimi veya 184’e haber verilmeli veya hastalık belirtileri artarsa süre kaybetmeden 112 acil destek hattı aranmalıdır. Evde eğer 65 yaş üstü veya kronik hastalığı olanlar varsa, bu şahısların mümkünse farklı evde kalmaları daha yerinde olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.