Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Eylül ayında hangi meyveler ve sebzeler tüketilmeli

17.02.2021
216
Eylül ayında hangi meyveler ve sebzeler tüketilmeli

Yaz mevsimi sona erdi ve bundan böyle güneşe ağır ağır veda edyoruz. Ufukta sonbaharın görünmesiyle birlikte, aralarından tercih yapabileceğiniz fazla sayıda lezzetli ürün de kendini göstermeye başladı.

Sonbahar geldiğinde yapraklar renk değiştirmeye başlar ve fazla sayıda turuncu renkli mahsul için en yoğun sezondur. Ve bu parlak renkli meyve ve sebzeler, A vitamininin antioksidan bir formu olan beta-karoten içerir. Çoğu kişi A vitaminini yeterince alamaz, bu yüzden acilen, A vitamini seviyelerini tamamlamak için mükemmel bir zaman!

Eylül ayı meyve ve sebzeleri

Sebzeler

Pazı, karnabahar, beyaz lahana, salatalık, hindiba, soğan, fasulye, mantar, marul, patlıcan, ısırgan otu, patates, domates, dolmalık biber, turp, roka, arpacık soğanı, kabak, balkabağı, adaçayı.

Meyveler

Havuç, incir, armut, elma, kavun, yaban mersini, böğürtlen, yenidünya, armut, erik, şeftali, nektarin, üzüm.

Adaçayı zamanı

Eylül ayı genellikle elma cömertliğiyle bilinen bir aydır ancak dolmalık biber ve adaçayı gibi fantastik besinler de bu ayda doruk yapar.

Bir fincan doğranmış dolmalık biber 30 kalori, 3 gram lif ve günlük önerilen C vitamini dozunun yüzde 200’ünü içerir. Ayrıca önerilen günlük A, K ve B6 vitamini miktarının asgari yüzde 10’unu içerir. Daha da iyisi, kırmızı biberler yeşil biberlerden daha fazla beta-karoten içerir ve aynı zamanda E vitamini için daha yüksek bir kaynaktır.

Adaçayı da Eylül ayının bir başka harikasıdır. Bu fazla yıllık bitki Akdeniz’e özgüdür. Bir çorba kaşığı taze adaçayı yalnızca 6 kalori içerir ve A vitamini, kalsiyum, demir ve potasyum bakımından zengindir.

Alışveriş anahtar sözcük: Kuvvetli aroması ve parlak rengi olan taze adaçayı seçin. Saklamak için bir kağıt havluya sarın ve yaklaşık 4-5 gün bitmiş kapatılabilir plastik bir torbaya koyun.

Yeşil fasulyeler de Eylül ayında tüketilmek için idealdir. Bir fincan değin çiğ yeşil fasulye takriben 30 kalori ve önerilen günlük lif miktarının yüzde 15’ini içerir. Yeşil fasulye aynı zamanda varlıklı bir K ve C vitamini kaynağıdır ve jurnal önerilen A vitamini, folat ve manganez miktarının asgari yüzde 10’una sahiptir.

Alışveriş ipucu: Yeşil fasulyeleri seçerken, parlak renkli olan ve kahverengi lekeleri olmayan ince fasulyeleri seçin. Eve döndüğünüzde plastik bir torbaya koyun ve sımsıkı sarın, arkasında bir hafta dek buzdolabında saklayabilirsiniz.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

özel içeriğidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.