Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Faydalarını bilseniz çok seversiniz

18.02.2021
212
Faydalarını bilseniz çok seversiniz

Nar, turp, bal kabağı, ıspanak, karnabahar ve daha fazlası… Kış sebzeleri ve meyveleri içeriğindeki doğal vitamin ve minerallerle kış hastalıklarına meydan okuyor. Zorunlu önlemleri almanız durumunda sadece beslenmenizde yapacağınız ufak değişikliklerle bu kışı hasta olmadan atlatabilirsiniz. Memorial Şişli Hastanesi Gıda ve Diyet Bölümü’nden Uz. Dyt. Merve Yüksek, kış besinlerinin faydaları hakkında bilgi verdi.

Nar

Yüzyıllardan beri kullanılan en yararlı bitkilerdendir. Doğal bir antioksidan olarak 1 kadeh nar suyu vücudun günlük ihtiyacı olan C vitamininin yüzde 25’ten fazlasını karşılayarak mevsimsel hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Türkiye’de nar aracısız olarak yenilerek tüketilmesinin yanı sıra nar ekşisi olarak bilhassa salataya lezzet vermede de kullanılır. Nar taneleri bununla beraber salatalar, aşure ve güllaca da katılabilmektedir. Narın en kayda değer özelliklerinden biri de kalbi ve damar sağlığını korumasıdır.

Turp

Kökü iyi bir C vitamini kaynağı iken, yapraklarında pozitif miktarda A, K vitamini ve folat bulunur. Metal ile temas ettirmeden seramik bıçak veya sırça rende ile salatalarda kullanılabilir. A ve K vitaminleri yağda çözünen vitaminler olduğundan salatanıza zeytinyağı gezdirmeniz bu sebzenin vitamin değerini kat kat arttırır. Bağışıklığı güçlendirir, bağırsakları temizleyip kabızlığı giderir, cilde tazelik verir, stresi azaltır, saçların daha sağlıklı olmasını sağlar.

frenk lahanası

Dürüst şekilde pişirilirse tadı fazla leziz olabilen bu sebze iyi bir demir kaynağıdır. Jurnal K ve C vitaminleri ile Omega- 3 gereksiniminin önemli bir bölümünü karşılayarak antioksidan tesir gösterir. Hastalıklara aleyhinde savaşan pek çok bitkisel kimyasalı içerir ve vücudun doğal savunma sisteminin aktivitesini artırır. Yüksek posa içeriğine sahiptir. Bu sayede hem bağırsakları düzenler keza de tokluk hissi vererek açlığı dengeler. Tam bir sıhhat deposu olan bu sebzeyi sıradan 7 dakika buharda pişirerek tükettiğinizde en fazla avantaj sağlar. Sağlığınıza hoş bir oturtmak için yemeklerin yanında 1 ufak kase frenk lahanası bulunmasına itina gösterebilirsiniz.

Bal kabağı

Vitamin, mineral, perhiz lifi, Omega-3 ve antioksidan kaynağı olan bal kabağı cilde iyi gelir. Daha çok tatlı şeklinde tüketilse de kışın soğuk havalarda çorbası da hem iç ısıtıcı hem de epeyce sağlıklı bir seçenektir. Kabağın parlak turuncu rengi onun kayda değer bir antioksidan olan beta karotenden zengin olduğunu gösterir. Mevcut incelemeler betakaroten içeren zengin bir diyetin akciğer, kolon, mesane, serviks, meme, cilt gibi bir takım kanser türlerine yakalanma riskini azaltabildiği ve kalp hastalığına aleyhinde koruma sağladığını göstermiştir. Betakaroten öteki hastalıkların yanı sıra katarakt ve yaşlanmanın getirdiği göz bozuklukları riskini de azaltmaktadır.

Karnabahar

İçeriğindeki fitokimyasallar doğru anti kanserojendir. Karnabahar kalori açısından fakir, beslenme öğesi açısından ise oldukça zengindir. Pişirilirken etrafa yayılan kokusu sebebiyle bir takım şahısların uzakta kaldığı bir besindir. Ama bulaşıcı gribal enfeksiyonlar ve mevsimsel solunum hastalıklarında enfeksiyonlara karşısında ve anti bakteriyel özellikte birçok etkin madde içermektedir. Özellikle kronikleşmiş idrar yolları enfeksiyonlarında oldukça etkin bir sebzedir. Lif içeriği bir uçtan bir uca bağırsakların çalışmasını ve idrar atımını sağlayarak vücudu toksik maddelerden arındırır. Karnabaharı haşlayıp salata olarak, püre biçiminde garnitür olarak veya kıymalı yemek yemek şeklinde tüketebilirsiniz. Buharda, fırında veya sotelenerek etin yanına hoş bir garnitür olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.